RECENZE: Poslepovaný Skleněný s Brucem Willisem ani nestraší, ani nebaví

  10:56aktualizováno  10:56
Z Vyvoleného se vrátí Bruce Willis i Samuel L. Jackson coby lstivý Pan Skleněný, z Rozpolceného zase James McAvoy, jehož postavu v novince Skleněný honí právě Willisův hrdina. Dává to smysl?

Leda Šestý smysl, dalo by se zavtipkovat s odkazem na další, nejslavnější film z těch, které natočil M. Night Shyamalan. Jenže není proč se smát. Pokud platí myšlenka, že každý umělec vlastně po celý život vypráví stále dokola jeden a týž příběh, pak tvůrce mysteriózních thrillerů k ní může připojit dovětek „a dělá to stále hůř“.

Především se již nedá mluvit o thrilleru, nýbrž o studiové inscenaci zasazené do psychiatrické léčebny, v níž se tři klíčové postavy sejdou poté, co vysvětlí svou minulost a chování. S lékařkou, kterou hraje vyloženě uspávací Sarah Paulsonová, vedou dlouhé teoretické meditace nad komiksovými hrdiny, za něž se podle doktorky chorobně považují. Proti téhle žvanivé léčbě prolínané vzpomínkami na traumatické dětství „pacientů“ zosobňuje seriálová Terapie vzrušující akční podívanou.

Zavírající se oči drží ve stavu bdělosti pouze tři prvky: interesantní stříbrné strnisko Bruse Willise, herecky opět parádní přechody Jamese McAvoye mezi četnými identitami jeho postavy z Rozpolceného a čekání, kdy Samuel L. Jackson coby zdánlivě ochrnutý titulní zlosyn konečně na své ošetřovatele vybafne.

Fotogalerie

Sotva se toho divák dočká, vytře si ospalky z očí s nadějí v pořádnou bitku, neřkuli padouchy zamýšlený výbuch. Ovšem Shyamalan svou partu nepustí z katastru blázince, jako by si tím ospravedlnil následující šílené dění včetně několika point, jedné ulítlejší než druhé.

Režisér totiž ještě posílil svou ambici přenést napínavý žánr do hájemství filozofie. Takže své vyprávění zcizuje, ale bez humoru, a hrdiny nechává přemýšlet způsobem nanejvýše otravným, zvláště když se duté teorie odrážejí od krunýře levné produkce.

Propojit posedlost komiksy s tajemstvím vesmíru si může dovolit pouze Teorie velkého třesku, protože používá humor, kdežto osudová vážnost Skleněného s pojmy sebeobětování, předurčení či zúčtování působí úmorně nezáživně.

Skleněný

USA, 2019, 129 min

Režie: M. Night Shyamalan

Scénář:

Hrají: Samuel L. Jackson, Bruce Willis, James McAvoy, Anya Taylor-Joy, Sarah Paulson, Spencer Treat Clark, Luke Kirby, Adam David Thompson, Charlayne Woodard, Jane Park Smith, Marisa Brown, Shayna Ryan, Veronica Sixtos

Hodnocení­: 35 %

Co si tedy počít s čistě účelovým slepencem, který už ani nestraší, ani nebaví, ani vizuálně neomračuje a jehož kuchyňské mudrování zůstává hluboko pod laťkou vtipné rafinovanosti plné filmařsky hravé fantazie, jakou si nastavily samy moderní komiksy třeba ve filmu Spider-Man: Paralelní světy?

Lze mu udělit třikrát deset procent za vzácnou příležitost vidět pohromadě trio silných hollywoodských hráčů bojujících statečně s marným textem a pět procent za víru, že už si to nezopakují. Aspoň finále Skleněného to naznačuje, ačkoli taková maličkost jako logika příběhu nemusí Shyamalana v touze dotknout se všehomíra zastavit.

Mimochodem: pokud film hledá odpověď na otázku, zda superhrdinové opravdu existují, nabízí současně jasnou odpověď: nadpřirozené schopnosti prokáže každý, kdo vydrží v kině až do konce.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Poslední smích, slzy i nostalgie. Skončila Teorie velkého třesku

Promo k deváté řadě seriálu Teorie velkého třesku

Po dvanácti letech zmizela parta teoretických fyziků a jejich praktických partnerek z komediálního seriálu Teorie...

Další z rubriky

VIDEO: Pět minut vestoje tleskali v Cannes příběhu Eltona Johna

Trailer k filmu ROCKETMAN

Festivalová noc plná emocí, píše se o canneské premiéře životopisného snímku Rocketman, na níž se potkali Elton John i...

Paradox. Zabijáka žen ve Zlu s lidskou tváří hraje dívčí idol Zac Efron

Zac Efron ve filmu Zlo s lidskou tváří

Jeho popravu slavili ohňostrojem, nyní se sériový vrah vrací jak v dokumentu, tak ve filmu Zlo s lidskou tváří....

Mrtví neumírají. Režisér Jarmusch proměnil Iggyho Popa v zombie

Iggy Pop ve filmu Mrtví neumírají

Režisér Jim Jarmusch natočil hororovou komedii Mrtví neumírají. Kromě Billa Murrayho nebo Adama Drivera do filmu...

Najdete na iDNES.cz