RECENZE: Poslepovaný Skleněný s Brucem Willisem ani nestraší, ani nebaví

  10:56aktualizováno  10:56
Z Vyvoleného se vrátí Bruce Willis i Samuel L. Jackson coby lstivý Pan Skleněný, z Rozpolceného zase James McAvoy, jehož postavu v novince Skleněný honí právě Willisův hrdina. Dává to smysl?

Leda Šestý smysl, dalo by se zavtipkovat s odkazem na další, nejslavnější film z těch, které natočil M. Night Shyamalan. Jenže není proč se smát. Pokud platí myšlenka, že každý umělec vlastně po celý život vypráví stále dokola jeden a týž příběh, pak tvůrce mysteriózních thrillerů k ní může připojit dovětek „a dělá to stále hůř“.

Především se již nedá mluvit o thrilleru, nýbrž o studiové inscenaci zasazené do psychiatrické léčebny, v níž se tři klíčové postavy sejdou poté, co vysvětlí svou minulost a chování. S lékařkou, kterou hraje vyloženě uspávací Sarah Paulsonová, vedou dlouhé teoretické meditace nad komiksovými hrdiny, za něž se podle doktorky chorobně považují. Proti téhle žvanivé léčbě prolínané vzpomínkami na traumatické dětství „pacientů“ zosobňuje seriálová Terapie vzrušující akční podívanou.

Zavírající se oči drží ve stavu bdělosti pouze tři prvky: interesantní stříbrné strnisko Bruse Willise, herecky opět parádní přechody Jamese McAvoye mezi četnými identitami jeho postavy z Rozpolceného a čekání, kdy Samuel L. Jackson coby zdánlivě ochrnutý titulní zlosyn konečně na své ošetřovatele vybafne.

Fotogalerie

Sotva se toho divák dočká, vytře si ospalky z očí s nadějí v pořádnou bitku, neřkuli padouchy zamýšlený výbuch. Ovšem Shyamalan svou partu nepustí z katastru blázince, jako by si tím ospravedlnil následující šílené dění včetně několika point, jedné ulítlejší než druhé.

Režisér totiž ještě posílil svou ambici přenést napínavý žánr do hájemství filozofie. Takže své vyprávění zcizuje, ale bez humoru, a hrdiny nechává přemýšlet způsobem nanejvýše otravným, zvláště když se duté teorie odrážejí od krunýře levné produkce.

Propojit posedlost komiksy s tajemstvím vesmíru si může dovolit pouze Teorie velkého třesku, protože používá humor, kdežto osudová vážnost Skleněného s pojmy sebeobětování, předurčení či zúčtování působí úmorně nezáživně.

Skleněný

USA, 2019, 129 min

Režie: M. Night Shyamalan

Scénář:

Hrají: Samuel L. Jackson, Bruce Willis, James McAvoy, Anya Taylor-Joy, Sarah Paulson, Spencer Treat Clark, Luke Kirby, Adam David Thompson, Charlayne Woodard, Jane Park Smith, Marisa Brown, Shayna Ryan, Veronica Sixtos

Hodnocení­: 35 %

Co si tedy počít s čistě účelovým slepencem, který už ani nestraší, ani nebaví, ani vizuálně neomračuje a jehož kuchyňské mudrování zůstává hluboko pod laťkou vtipné rafinovanosti plné filmařsky hravé fantazie, jakou si nastavily samy moderní komiksy třeba ve filmu Spider-Man: Paralelní světy?

Lze mu udělit třikrát deset procent za vzácnou příležitost vidět pohromadě trio silných hollywoodských hráčů bojujících statečně s marným textem a pět procent za víru, že už si to nezopakují. Aspoň finále Skleněného to naznačuje, ačkoli taková maličkost jako logika příběhu nemusí Shyamalana v touze dotknout se všehomíra zastavit.

Mimochodem: pokud film hledá odpověď na otázku, zda superhrdinové opravdu existují, nabízí současně jasnou odpověď: nadpřirozené schopnosti prokáže každý, kdo vydrží v kině až do konce.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

RECENZE: Cruzová a Bardem? Všichni to vědí, že hvězdný pár znovu vyhrává

Záběr ze snímku Všichni to vědí

Herečtí manželé Penélope Cruzová a Javier Bardem se znovu potkali ve snímku Všichni to vědí, který do kin vstupuje v...

Zemřel kameraman Stanislav Milota, manžel herečky Vlasty Chramostové

Kameraman Stanislav Milota dostal v roce 2016 Českého lva za mimořádný přínos...

V 85 letech zemřel na zápal plic kameraman Stanislav Milota, signatář Charty 77 a manžel herečky Vlasty Chramostové....

Ivan Trojan se v režii Agnieszky Hollandové promění v Šarlatána

Ivan Trojan a Agnieszka Hollandová před natáčením filmu Šarlatán

Šestinásobný držitel Českého lva Ivan Trojan se v dubnu opět postaví před kameru. Tentokrát v roli lidového léčitele v...

Najdete na iDNES.cz