RECENZE: Poslepovaný Skleněný s Brucem Willisem ani nestraší, ani nebaví

  10:56aktualizováno  10:56
Z Vyvoleného se vrátí Bruce Willis i Samuel L. Jackson coby lstivý Pan Skleněný, z Rozpolceného zase James McAvoy, jehož postavu v novince Skleněný honí právě Willisův hrdina. Dává to smysl?

Leda Šestý smysl, dalo by se zavtipkovat s odkazem na další, nejslavnější film z těch, které natočil M. Night Shyamalan. Jenže není proč se smát. Pokud platí myšlenka, že každý umělec vlastně po celý život vypráví stále dokola jeden a týž příběh, pak tvůrce mysteriózních thrillerů k ní může připojit dovětek „a dělá to stále hůř“.

Především se již nedá mluvit o thrilleru, nýbrž o studiové inscenaci zasazené do psychiatrické léčebny, v níž se tři klíčové postavy sejdou poté, co vysvětlí svou minulost a chování. S lékařkou, kterou hraje vyloženě uspávací Sarah Paulsonová, vedou dlouhé teoretické meditace nad komiksovými hrdiny, za něž se podle doktorky chorobně považují. Proti téhle žvanivé léčbě prolínané vzpomínkami na traumatické dětství „pacientů“ zosobňuje seriálová Terapie vzrušující akční podívanou.

Zavírající se oči drží ve stavu bdělosti pouze tři prvky: interesantní stříbrné strnisko Bruse Willise, herecky opět parádní přechody Jamese McAvoye mezi četnými identitami jeho postavy z Rozpolceného a čekání, kdy Samuel L. Jackson coby zdánlivě ochrnutý titulní zlosyn konečně na své ošetřovatele vybafne.

Fotogalerie

Sotva se toho divák dočká, vytře si ospalky z očí s nadějí v pořádnou bitku, neřkuli padouchy zamýšlený výbuch. Ovšem Shyamalan svou partu nepustí z katastru blázince, jako by si tím ospravedlnil následující šílené dění včetně několika point, jedné ulítlejší než druhé.

Režisér totiž ještě posílil svou ambici přenést napínavý žánr do hájemství filozofie. Takže své vyprávění zcizuje, ale bez humoru, a hrdiny nechává přemýšlet způsobem nanejvýše otravným, zvláště když se duté teorie odrážejí od krunýře levné produkce.

Propojit posedlost komiksy s tajemstvím vesmíru si může dovolit pouze Teorie velkého třesku, protože používá humor, kdežto osudová vážnost Skleněného s pojmy sebeobětování, předurčení či zúčtování působí úmorně nezáživně.

Skleněný

USA, 2019, 129 min

Režie: M. Night Shyamalan

Scénář:

Hrají: Samuel L. Jackson, Bruce Willis, James McAvoy, Anya Taylor-Joy, Sarah Paulson, Spencer Treat Clark, Luke Kirby, Adam David Thompson, Charlayne Woodard, Jane Park Smith, Marisa Brown, Shayna Ryan, Veronica Sixtos

Hodnocení­: 35 %

Co si tedy počít s čistě účelovým slepencem, který už ani nestraší, ani nebaví, ani vizuálně neomračuje a jehož kuchyňské mudrování zůstává hluboko pod laťkou vtipné rafinovanosti plné filmařsky hravé fantazie, jakou si nastavily samy moderní komiksy třeba ve filmu Spider-Man: Paralelní světy?

Lze mu udělit třikrát deset procent za vzácnou příležitost vidět pohromadě trio silných hollywoodských hráčů bojujících statečně s marným textem a pět procent za víru, že už si to nezopakují. Aspoň finále Skleněného to naznačuje, ačkoli taková maličkost jako logika příběhu nemusí Shyamalana v touze dotknout se všehomíra zastavit.

Mimochodem: pokud film hledá odpověď na otázku, zda superhrdinové opravdu existují, nabízí současně jasnou odpověď: nadpřirozené schopnosti prokáže každý, kdo vydrží v kině až do konce.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

VIDEO: Zrychlený dech a běh o život. Představuje se Nabarvené ptáče

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

Je dlouhý, těžký, kontroverzní, černobílý, velmi drahý, skoro němý a dokončený bez kompromisů. Tak charakterizuje...

TELEVIZIONÁŘ: Lucie, postrach ulice a učitelka skejťáků totality

Z filmu Tohle není Kalifornie

Vůbec, ale opravdu vůbec nevadí, pokud případný zájemce o snímek Tohle není Kalifornie zaváhá, protože v životě nestál...

RECENZE: Co zbylo z Mužů v černém? Parodie na bondovku a povrchní humor

Záběr ze třetího pokračování Mužů v černém

Jestli Muži v černém 3 příjemně překvapili, pak startovní snímek nové série Muži v černém: Globální hrozba znamená...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz