Shortbus odvypráví vše, co se dá říci o sexu

  8:58aktualizováno  8:58
Na festivalu v Cannes vzbudil pozdvižení, do českých kin přichází s přístupností od osmnácti let. Proč ten povyk? Námětem americké komedie Shortbus je sex bez zábran a předsudků, zato s humorem.

Shortbus - Fotografie z filmu Shortbus mlhy (2006) | foto: Aerofilms

Pověst kontroverzního tvůrce se s režisérem Johnem Cameronem Mitchellem táhne od jeho šokující prvotiny, punkového muzikálu Hedwiga a Angry Inch.

Snímkem Shortbus, jehož českou premiéru uvede osobně na zítřejším pražském závěru festivalu Mezipatra, ji znovu potvrzuje. Je v něm snad vše, co se dá říci o sexu.

Sedm druhů touhy
„Uvítal jsem, že filmy zase začínají být sexuálně otevřené tak jako v krátké éře počátku sedmdesátých let, ale bylo mi líto, že naprostá většina těch evropských absolutně postrádá humor. Tak mě napadlo natočit komedii z New Yorku, jež by sexualitu líčila otevřeně, ale zároveň s vtipem,“ shrnuje Mitchell.

Název Shortbus si režisér půjčil od školních minibusů pro „nestandardní“ děti, například chovance zvláštních škol, a pojmenoval jím klub, jenž zkouší jít ve stopách pařížských salonů Gertrudy Steinové. Jednou týdně se tu strhne divoký vír umění, hudby, politiky a sexu všech pohlaví a kombinací.

V moderním salonu Shortbus se schází sedm postav filmu, které propojí osudy dvou vztahů. Vdaná terapeutka partnerské poradny už léta předstírá před manželem orgasmus - nikdy jej však nedosáhla. A jeden z párku homosexuálů, kteří patří k ženiným klientům, tajně připravuje partnera na svou sebevraždu. Kolem čtveřice se točí další postavy včetně prostitutky s fotoaparátem a všechny v závěru filmu jistým způsobem naplní své touhy - při hromadném výpadku elektrického proudu.

Herci si s sebou mohli vzít viagru
Ani vznik filmu neodpovídal běžné praxi. Tvůrci otevřeli herecký konkurz profesionálům i amatérům. Pět set lidí jim poslalo svou videonahrávku, vybraná stovka dostala pozvání na velkou taneční party, kde se hrála „flaška bez fantů“: na koho roztočená lahev ukázala, musel se líbat.

Poté se promítaly nahrávky a tajně se hlasovalo, kdo koho přitahuje. „Bylo to trochu zvláštní, ale zároveň velká legrace. Z HBO nám dokonce dali peníze, abychom nafilmovali přípravnou fázi Shortbusu, ale pak od projektu odstoupili -prostě to nedokázali unést,“ tvrdí režisér.

Nakonec vybral devět herců, se kterými vedl pětitýdenní dílny improvizace; každých šest měsíců po dobu dva a půl roku. Několik lidí natáčení vzdalo: „Jedna žena se nedovedla odpoutat od role, kterou jsme pro ni vymysleli, jistý muž si zase začal nebezpečně zahrávat. Na několika zkouškách probíhal pohlavní styk. Některým to nedělalo potíže, jiní ještě nebyli připraveni. Loni v květnu jsme konečně začali točit, jen jsme museli herce ubezpečit, že si mohou vzít vlastní viagru,“ vypráví režisér.

Ostatně sám si také zahrál. Syn důstojníka amerického sektoru v Západním Berlíně a katoličky se objeví ve scéně skupinového sexu: poprvé v životě se ženou. Je totiž gay. „Tak jsem si řekl, že by se to mělo zaznamenat. Aspoň bude mít maminka radost.“

Erotika v animaci
Na silnější kávu jménem Shortbus české diváky nenápadně naladí připojený předfilm Karneval zvířat - animovaná hříčka Michaely Pavlátové sledující různé cesty, jak ukazovat erotiku.

Historie erotických zobrazení vede od jeskynních maleb přes antiku až po současnost, Karneval zvířat však chce podle tvůrců lechtivé téma podat odlehčeně, hravě, s nadsázkou a humorem. Snímek vyhrál letošní mezinárodní festival AniFest, jehož porota ocenila „provokativní pohled na šíři podivností a rozmanitostí lidské sexuality“.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

RECENZE: Úhoři mají sice nabito, ale slepými. Herci se baví víc než diváci

Upoutávka k filmu Úhoři mají nabito

Není v českém filmu větší lítosti než nad projektem se slibnými jmény i začátkem, který se pak postupně rozpadá před...

Další z rubriky

VIDEO: Drogy nebo alkohol? Dík, nic nesháníme. Startuje seriál Kameňák

Seznamte se s hrdiny z Kameňákova

Dosavadní vítěz pátečních televizních večerů Strážmistr Topinka dostane konkurenci. Na Nově proti němu odstartuje...

RECENZE: Cruzová a Bardem? Všichni to vědí, že hvězdný pár znovu vyhrává

Záběr ze snímku Všichni to vědí

Herečtí manželé Penélope Cruzová a Javier Bardem se znovu potkali ve snímku Všichni to vědí, který do kin vstupuje v...

RECENZE: Úhoři mají sice nabito, ale slepými. Herci se baví víc než diváci

Upoutávka k filmu Úhoři mají nabito

Není v českém filmu větší lítosti než nad projektem se slibnými jmény i začátkem, který se pak postupně rozpadá před...

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na iDNES.cz