Shortbus odvypráví vše, co se dá říci o sexu

  8:58aktualizováno  8:58
Na festivalu v Cannes vzbudil pozdvižení, do českých kin přichází s přístupností od osmnácti let. Proč ten povyk? Námětem americké komedie Shortbus je sex bez zábran a předsudků, zato s humorem.

Shortbus - Fotografie z filmu Shortbus mlhy (2006) | foto: Aerofilms

Pověst kontroverzního tvůrce se s režisérem Johnem Cameronem Mitchellem táhne od jeho šokující prvotiny, punkového muzikálu Hedwiga a Angry Inch.

Snímkem Shortbus, jehož českou premiéru uvede osobně na zítřejším pražském závěru festivalu Mezipatra, ji znovu potvrzuje. Je v něm snad vše, co se dá říci o sexu.

Sedm druhů touhy
„Uvítal jsem, že filmy zase začínají být sexuálně otevřené tak jako v krátké éře počátku sedmdesátých let, ale bylo mi líto, že naprostá většina těch evropských absolutně postrádá humor. Tak mě napadlo natočit komedii z New Yorku, jež by sexualitu líčila otevřeně, ale zároveň s vtipem,“ shrnuje Mitchell.

Název Shortbus si režisér půjčil od školních minibusů pro „nestandardní“ děti, například chovance zvláštních škol, a pojmenoval jím klub, jenž zkouší jít ve stopách pařížských salonů Gertrudy Steinové. Jednou týdně se tu strhne divoký vír umění, hudby, politiky a sexu všech pohlaví a kombinací.

V moderním salonu Shortbus se schází sedm postav filmu, které propojí osudy dvou vztahů. Vdaná terapeutka partnerské poradny už léta předstírá před manželem orgasmus - nikdy jej však nedosáhla. A jeden z párku homosexuálů, kteří patří k ženiným klientům, tajně připravuje partnera na svou sebevraždu. Kolem čtveřice se točí další postavy včetně prostitutky s fotoaparátem a všechny v závěru filmu jistým způsobem naplní své touhy - při hromadném výpadku elektrického proudu.

Herci si s sebou mohli vzít viagru
Ani vznik filmu neodpovídal běžné praxi. Tvůrci otevřeli herecký konkurz profesionálům i amatérům. Pět set lidí jim poslalo svou videonahrávku, vybraná stovka dostala pozvání na velkou taneční party, kde se hrála „flaška bez fantů“: na koho roztočená lahev ukázala, musel se líbat.

Poté se promítaly nahrávky a tajně se hlasovalo, kdo koho přitahuje. „Bylo to trochu zvláštní, ale zároveň velká legrace. Z HBO nám dokonce dali peníze, abychom nafilmovali přípravnou fázi Shortbusu, ale pak od projektu odstoupili -prostě to nedokázali unést,“ tvrdí režisér.

Nakonec vybral devět herců, se kterými vedl pětitýdenní dílny improvizace; každých šest měsíců po dobu dva a půl roku. Několik lidí natáčení vzdalo: „Jedna žena se nedovedla odpoutat od role, kterou jsme pro ni vymysleli, jistý muž si zase začal nebezpečně zahrávat. Na několika zkouškách probíhal pohlavní styk. Některým to nedělalo potíže, jiní ještě nebyli připraveni. Loni v květnu jsme konečně začali točit, jen jsme museli herce ubezpečit, že si mohou vzít vlastní viagru,“ vypráví režisér.

Ostatně sám si také zahrál. Syn důstojníka amerického sektoru v Západním Berlíně a katoličky se objeví ve scéně skupinového sexu: poprvé v životě se ženou. Je totiž gay. „Tak jsem si řekl, že by se to mělo zaznamenat. Aspoň bude mít maminka radost.“

Erotika v animaci
Na silnější kávu jménem Shortbus české diváky nenápadně naladí připojený předfilm Karneval zvířat - animovaná hříčka Michaely Pavlátové sledující různé cesty, jak ukazovat erotiku.

Historie erotických zobrazení vede od jeskynních maleb přes antiku až po současnost, Karneval zvířat však chce podle tvůrců lechtivé téma podat odlehčeně, hravě, s nadsázkou a humorem. Snímek vyhrál letošní mezinárodní festival AniFest, jehož porota ocenila „provokativní pohled na šíři podivností a rozmanitostí lidské sexuality“.

Autoři: ,

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Kdo byl hvězdou televizních cen? Veterán americké zábavy v klobouku

Norman Lear a Jimmy Kimmel na udílení tvůrčích cen Emmy 2019

Válečný veterán, který létal nad Itálií, poté herec, režisér, scenárista, producent, legenda americké americké...

Proč bych měl zabít Ramba? Sylvester Stallone křísí akční legendu

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Do svých třinácti let byl Sylvester Stallone za své chování vyloučen ze čtrnácti škol. V patnácti vyhrál hlasování...

V oscarové bitvě se Václav Marhoul utká s Pedrem Almodóvarem

Petr Kotlár a Václav Marhoul na festivalu v Benátkách uvedli Nabarvené ptáče

Česká filmová a televizní akademie vybrala Nabarvené ptáče scenáristy režiséra a producenta Václava Marhoula jako...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz