SherryBaby je nová Batmanova holka

  6:00aktualizováno  6:00
Dvě ceny, pro nejlepší film i herečku, získal loni v Karlových Varech americký film SherryBaby. Teď vstupuje do českých kin.

Sherrybaby - Snímek z filmu Sherrybaby | foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Málokdo to čekal, ale tleskali všichni. Dokonce dvakrát, protože režisérka snímku SherryBaby Laurie Collyerová na loňském karlovarském festivalu přebírala cenu za nejlepší hrané dílo i trofej pro nejlepší herečku, nepřítomnou Maggie Gyllenhaalovou. "Škoda, že nemohla přijet, čeká už brzy miminko," vysvětlovala.

Slavný zlosyn dobrákem
Co se stalo za necelý rok? Herečka, jinak starší sestra hrdiny Zkrocené hory Jakea Gyllenhaala, přivedla na svět dceru Ramonu, zazářila ve filmu Olivera Stonea o 11. září World Trade Center a teď je u nás k vidění v chytré komedii Horší už to nebude.

Mezitím snímku SherryBaby, v němž ztvárnila složitý návrat narkomanky z vězení k vlastní dcerce, otevřely Vary cestu k další festivalové turistice - od Deauville přes Toronto až po Helsinky; teprve nyní se film dostává do běžných kin, přičemž po Švédsku a Turecku přijde příští týden na řadu Česko.

"SherryBaby jsem natočila podle osudu své kamarádky z dětství," přiznala režisérka Collyerová, jejíž zkušenost dokumentaristky je z filmu znát. Kvůli heroinu stráví hlavní hrdinka tři roky za mřížemi; po návratu se snaží dodržovat všechna pravidla, aby se mohla stýkat s milovanou dcerkou.

Neváhá platit vlastním tělem ani důstojností, jen aby měla ubytování, práci a možnost vzít své dítě do náruče. Jenže dívenka už odvykla té neznámé paní, která jí najednou vozí dárky, a nešťastná matka se začne znovu poohlížet po drogové berličce.

Ani její nezištný přítel, kterého ztvárnil slavný představitel padouchů Danny Trejo, ji nedokáže uchránit před návratem na cestu sebezkázy. Trejo na festivalu vykládal, že role polepšeného hříšníka, jenž s alkoholem a drogami skoncoval, byla pro něj opravdu nezvyklá.

"Dokonce natolik jiná, že jsem režisérku prosil, zda bych přece jen nemohl někoho zabít, abych dostál tradici," žertoval herecký specialista na zjizvené mexikánské ranaře. "Na druhou stranu mi ta postava opravdu darovala něco nečekaného, jako by mi otevřela úplně nový svět. Sice také drsný, ale odlišným způsobem - cítil jsem se jako rodič, jenž dítěti pomáhá, ale ono to selhává."

Batmanova nová slečna
Trejo v SherryBaby představuje jakousi "přidanou hodnotu", milý bonus pro hercovy nesčetné fanoušky, nicméně jinak film stojí výhradně na Gyllenhaalové. Hrdinka v jejím podání není žádná velká myslitelka ani romantická bytost; je až odevzdaně ukázněná a tvrdě nesentimentální v té urputné soustředěnosti na jediný světlý cíl svého návratu - a jak se jí vzdaluje, drolí se i její tichá síla.

Za SherryBaby získala herečka po Varech další cenu ze Stockholmu a také nominaci na Zlatý glóbus, už druhou; poprvé byla navržena za dráždivou Sekretářku. To je úctyhodná sbírka poct pro ženu, které bude letos teprve třicet let. Však také dostala herecký dárek v první hollywoodské lize: stane se novou "Batman girl".

Právě točí Temného rytíře, což je další dobrodružství supermana s netopýřím znakem, v němž Batmana hraje Christian Bale a v roli Jokera se objeví Heath Ledger, partner hereččina mladšího bratra ze Zkrocené hory.

Sestavu hvězd nového Batmana doplňují Morgan Freeman či Michael Caine, nicméně jeho režisér Christopher Nolan mluví nejvíce o Gyllenhaalové. "Jsem mimořádně nadšen, že mohu pracovat s herečkou jejího kalibru," prohlásil, aniž by ztratil třeba jen slovo o její předchůdkyni z filmu Batman přichází - Katie Holmesové, nyní "paní Cruiseové".

Maggie a Jake Gyllenhaalovi, kteří si zahráli sourozence ve filmu Donnie Darko, mají asi talent v krvi. Ceny sbírá jejich matka-scenáristka i otec-režisér; další trofeje už přináší do rodiny přítel Maggie Gyllenhaalové a otec její dcery, herec Peter Sarsgaard, oceňovaný hlavně za filmy Kinsey či Mariňák.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

Další z rubriky

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

VIDEO: Ryjeme držkou v zemi. V Amnestii zazní Pasážová revolta

David Koller, Richard Műller a Viki Olejárová zpívají Kryla v písni k filmu...

David Koller, Richard Műller a Viki Olejárová nazpívali k filmu Amnestie píseň Karla Kryla Pasážová revolta. Přidali se...

Spravedlivý psychopat, popsal Jiří Mádl svého hrdinu ze série Sever

Štěpán Benoni a Jiří Mádl v seriálu Sever

Stavař, který jako svědek vraždy potká spolužáka a rozhodne se jít k policii, věří v zákon, za což je vytrestán. To je...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍK / KONZULTANT PRO PRODEJ SLUŽEB

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz