Cumberbatch o natáčení Hobita: Hlas draka mi vycházel z břicha jako oheň

Exkluzivně   20:15aktualizováno  20:15
Berlín (Od zpravodaje iDNES.cz) - Hrdinové populárního britského seriálu o Sherlocku Holmesovi Martin Freeman a Benedict Cumberbatch si spolu zahráli i ve filmu Petera Jacksona Hobit: Šmakova dračí poušť. "Na natáčení jsme se přitom vůbec nepotkali," popisuje filmový Bilbo Martin Freeman. Druhý díl trilogie na motivy knihy J.R.R. Tolkiena právě vstupuje do evropských kin.

Benedict Cumberbatch na premiéře filmu Hobit: Šmakova dračí poušť v Los Angeles (2. prosince 2013) | foto: AP

Stejně jako při natáčení úspěšného britského seriálu Sherlock, sešli se Martin Freeman a Benedict Cumberbatch v Berlíně na evropské premiéře filmu Hobit: Šmakova dračí poušť. Zatímco Freeman v hlavní roli Bilba Pytlíka podobný kolotoč už zažil, Cumberbatch se ve velkofilmu Petera Jacksona objevil poprvé.

A navíc v roli poněkud netradiční, anglický herec totiž namluvil postavu draka Šmaka. Hlavní tahák druhého dílu tak mluví hlasem populárního Sherlocka Holmese.

Setkání se Sherlockem a Watsonem

Zatímco například Luke Evans (představitel Barda lučištníka) dorazil na rozhovory dost neformálně v pleteném svetru, hvězdy seriálu Sherlock dostály pověsti anglických gentlemanů. Oba v sakách, pečlivě upravení. Už šedivějící Martin Freeman působí na první pohled velice přístupně, rád se rozpovídá a je na něm vidět, že postavou Bilba skutečně žije. Benedict Cumberbatch je oproti tomu zamlklejší, mluví rozvážně a většinu času se dívá do desky stolu. Důrazně však upozorňuje, že je Tolkienovým fanouškem už od mládí a účast v takovém projektu pro něj byla čest.

Cumberbatch proto unikl jakémukoli složitému maskování. To Freeman musel v obleku Bilba trávit několikaměsíční natáčení. "Ty hobití nohy nejsou moc pohodlné, jsou těžké a svědí. Paruka je oproti nim velice velice příjemná," popisuje, jak se z šedivějícího nakrátko střiženého Johna Watsona stával rozdrbaným hobitem Bilbem s pověstnými chlupatými chodidly.

Seriálový Sherlock je Tolkienův fanoušek už od mala. "Poslouchal jsem načtenou verzi už jako sedmiletý. Hrozně mne tenkrát fascinoval Glum," vzpomíná sedmatřicetiletý herec. "Takže, když jsem dostal nabídku se v příběhu objevit, byl jsem nadšený," přiznává.

Krom Šmaka namluvil Cumberbatch i tajemného Nekromanta z pevnosti Dol Guldur. "Černá řeč je velice rychlá. Napadlo mne, že ji pro větší děsivost namluvím při nádechu. A ještě jsem to namluvil pozpátku, než je řeč pak ve filmu slyšet, tím dostala skutečně strašidelný ráz," popisuje herec, který si jako Tolkienův znalec cení toho, že Jackson tak ukazuje spojitost mezi Šmakem a další temnou silou v příběhu.

Hlas draka je tomu skutečnému hercovu přeci jen podobnější. "Jen mne museli trochu zesílit. Hluboký hlas musel vycházet více z břicha, asi jako Šmakův oheň," vysvětluje.

I když k vrcholům druhého Hobita patří dialogy mezi Šmakem a Bilbem, Freeman se s Cumberbatchem na natáčení nesetkali. "Scény s drakem jsem natáčel sám, musel jsem si ho tam představit," popisuje momenty, kdy jako Bilbo pátrá v Ereboru po vzácném Arcikamu a probudí spícího draka.

"Většinou to bylo proti zelenému pozadí, někdy nade mnou třeba v pětadvaceti metrech svítilo světlo, abych věděl, kde má drak hlavu," dodává. "Křičeli na mne, teď běž doprava teď doleva. Muselo to mít velice dobrou choreografii," uznává dvaačtyřicetiletý herec.

Fotogalerie

Natáčení se Šmakem tak probíhalo trochu jinak než minulé scény s Glumem. "Představitel Gluma Andy Serkins je přeci jen jako člověk skutečný primát se čtyřmi končetinami. Zato Benedict by obrovského ještěra napodobil asi těžko," směje se.

Oba herci o úspěchu filmu nepochybují. "Už odpradávna se snažíme z tohoto světa uniknout a vytváříme si legendy, bohy a nestvůry," uvažuje Freeman, proč je filmová verze Tolkienova příběhu pro dnešní mládež stejně lákavá, jako byla kniha před padesáti lety.

"Tyhle příběhy, a je jedno, jestli je to Hobit, Thor nebo cokoli jiného, jsou prostě pořád o tom samém: o vztazích, o rodině, závisti a vůbec všech těhle věcech, které tu budou pořád," vypočítává. "I kdybyste Hobitovi sebrali ty jeho velká chodidla, stejně by stál za to," klade důraz na běžné hodnoty, které film nese.

Pro Jacksona by i praštil

"Bilbo je obyčejný člověk v neobyčejném příběhu. A to je podle mne to pravé hrdinství, to je příběh, který se mi líbí," dodává Freeman. Sám by však v životě nedokázal zabít pro něco jako je prsten. "Ale pro rodinu? To bych klidně zabil. A pro Petera Jacksona? No, to asi ne, ale kvůli němu bych klidně někomu pořádnou vrazil," uzavírá.

Ostatně byl to právě Jackson, kdo byl kvůli Freemanovi ochoten posunout natáčení pětsetšedesátimilionového projektu o dva měsíce. Freeman totiž dříve, než kývl na natáčení Hobita, slíbil účast v druhé sérii Sherlocka. A i když je rozpočet těchto dvou projektů nesrovnatelný, nechtěl své slovo porušit, takže Jacksonovi nezbylo, než si na svého vysněného Bilba počkat.

Letos natáčení poslední části Jacksonovy nové trilogie skončilo, takže se Cumberbatch i Freeman mohli naplno vrátit ke třetí sérii Sherlocka. Aktuální díl Hobita, který právě vstupuje do evropských kin, má u nás premiéru ve čtvrtek 12. prosince.

  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Premium

Petr Čepek: plachý démon s ryzími postoji. Herec není panáček, říkal

Tak si představte, že jedu na výlet a najednou mi z auta vypadne motor. I takovou historku měl v záloze Petr Čepek....

Premium

Když měkké polské slovo v češtině zní vulgárně. Jak se natáčel Princip slasti

Tři useknuté ruce, tři země, tři kriminalisté. Na obrazovky míří ambiciózní česko-polsko-ukrajinský krimiseriál Princip...

Kinům opět vládl Joker, Pražské orgie startovaly až na osmém místě

Ačkoliv měly k dispozici 133 kin, nejvíce ze všech aktuálních titulů, zlákaly do nich Pražské orgie při svém...

Najdete na iDNES.cz