Seznamte se: právnický čistič George Clooney

  15:35aktualizováno  15:35
Tony Gilroy, scenárista Ďáblova advokáta či trilogie o agentu Bourneovi, si pro svůj režijní debut zvolil thriller z právnického prostředí. Jmenuje se Michael Clayton.

George Clooney ve filmu Michael Clayton | foto: SPI

Michael Clayton je vyjednavačem jedné z největších právnických firem v New Yorku - Kenner, Bach & Ledeen. Je firemní jedničkou, která hladce čistí tu největší firemní špínu, ale navzdory letité praxi nebyl dosud jmenován partnerem a zřejmě ani nikdy nebude. Ačkoliv se svou prací není spokojen, rozvod a narůstající dluh ho drží připoutaného k firmě.

"Film zachycuje Michaela Claytona na vrcholu nespokojenosti s vlastní kariérou,“ říká George Clooney, který hraje hlavní roli.

Práce Michaela oddálila od rodiny. Nemá čas na svého desetiletého syna, o jehož péči se střídá s exmanželkou, nemá ani čas navštívit svého nemocného otce.

Co hůře, jeho mladší bratr Timmy, těžký alkoholik, pohřbil jejich společný projekt a zadlužil Michaela 80 000 dolary. "Michaelovou nadějí, že unikne práci vyjednavače, byly tyto snadno vydělané peníze, ale díky Timmymu se to nezdařilo,“ říká Clooney.

Trailer k filmu Michael Clayton

Mezitím se ve firmě U/North dostala na hranu kariéra advokátky Crowderové; záleží na urovnání multimilionové žaloby, kterou proti nim vede Claytonova firma. Když však prvotřídní advokát firmy Kenner, Bach & Ledeen Arthur Edens (Tom Wilkinson) sabotuje případ kvůli morální zvrhlosti svého klienta, je Michael poslán, aby Arthura Edense ukočíroval.

"Arthur začínal v právnické profesi se silnými ideály a vznešenými záměry, ale po letech vidí sám sebe, jak brání neobhajitelné a jak se zcela odchýlil od toho, kým býval – vše pro peníze a udržení si životního stylu. Dopustil, aby byla jeho duše pošpiněna a zkažena k nepoznání,“ komentuje Arthurův rozpor Wilkinson.

Arthurovi zemřela manželka, dcera se mu odcizila a jeho diagnóza zní - maniodeprese. Michaelova schopnost řešit krize delikátně a efektivně zachránila Arthura před osmi lety před selháním.

Nyní ovšem vynechá své léky, dostaví se totální kolaps a Arthur začne pracovat na rozjetém případu pro druhou stranu. Takže vyvstává otázka: Bude včas zneškodněn, nebo vyhraje případ pro žalobce… a jak toto Michael Clayton urovná?

Michaelova a Atrhurova šéfa, Martyho Bacha, hraje režisér a producent Sydney Pollack. "Marty je závislý na Claytonovi, který má dostat Arthura pod kontrolu,“ říká Pollack. "Incident přichází v okamžik, kdy je jeho firma uprostřed sloučení se společností v Londýně, což by byl způsob, jak odejít na odpočinek s pořádným balíkem peněz. Takže když se díky Arthurovi začnou věci komplikovat, Marty začne neskutečně tlačit na Michaela, aby to ukočíroval.“

Inspiraci pro Michaela Claytona získal Gilroy během návštěv newyorských právnických firem při průzkumu k filmu Ďáblův advokát. "Když jsem procházel tyto gigantické kanceláře, byl jsem ohromen, kolik se toho děje za scénou. Každá firma měla obrovská oddělení v zadní části budovy, která fungovala 24 hodin denně. Chtěl jsem vědět, co je to za člověka, který je ve čtyři hodiny ráno vzhůru, aby chránil firmu. Co by to udělalo s vámi, kdybyste měli takovou práci? Odpovědi na tyto otázky se jmenují Michael Clayton,“ říká Gilroy.

Michael Clayton (Michael Clayton)
USA, 2007, 119 min., scénář a režie: Tony Gilroy, kamera: Robert Elswit, hudba: James Newton Howard, hrají: George Clooney, Sean Cullen, Tom Wilkinson, Tilda Swinton, Sydney Pollack, česká distribuce: SPI, česká premiéra 17. ledna 2008

Autor: Filter

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Festival Letní Letná zahájila provazochodkyně nad Vltavou

Světoznámá provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga úspěšně přešla přes Vltavu od...

Letošní 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná začal procházkou v oblacích. Světoznámá...

Další z rubriky

Po obědě nic dobrého nevznikne, tvrdil Jiří Hubač, šlechtic příběhů

TýTý 2008 - Lucie Borhyová a Jiří Hubač

Když scenárista Sanitky či Babího léta ve dvaaosmdesáti zemřel, bylo příštímu autorovi jeho životopisu teprve...

VIDEO: Železnou oponu překonal jako první animovaný pes Sputnik

Richard Genzer při dabingu své postavy ve filmu Fany a pes

Dvanáctiletá hrdinka animovaného snímku Fany a pes pečuje v letním Lipsku o Sputnika, domácího mazlíčka své nejlepší...

TELEVIZIONÁŘ: Klidně už můžete říkat černý. Zlatý Morgan Freeman

Morgan Freeman ve filmu Kouzlo Belle Isle

Letmá statistika sobotního programu nabízí dva více méně již omšelé junáky – jsou jimi Mladý Montalbano a Mladý Karl...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz