U nás se reprízuje, americké seriálové léto plodí hity jako Pravá krev

  16:25aktualizováno  16:25
K průkopníkům letních premiér patřil ve Státech upírský seriál Pravá krev, teď se o průlom pokusí Pozůstalí nebo Extant. Televize tam mají jiný systém, na reprízy není nikdo zvědavý a o prázdninách se dá lecos otestovat.

Alexander Skarsgard v seriálu True Blood: Pravá krev (2008) | foto: © HBO

Loni 24. června už se v Česku tradičně rozbíhala televizní prázdninová "odstávka", zatímco ve Spojených státech začínala událost. Seriál Under the Dome čili Pod kupolí, jak se předloha mistra hororů Stephena Kinga jmenuje česky, odstartoval na stanici CBS vzdor letní sezoně a uspěl. Malé městečko oddělené od okolního světa záhadnou bariérou se stalo hitem, za pár dní sága vstoupí do druhé řady - a tenhle risk si netroufl žádný začátečník, nýbrž  Steven Spielberg na postu výkonného producenta.

Evropě nestačí síly

Tak proč to jinde i v létě jde, zatímco u nás se televize bojí?

"V případě evropských pozemních stanic je to jednoznačně úbytkem reklamy, zdejší televize se snaží novinkami obsadit především klíčová období podzimu a jara, takže na reklamně slabou zimu a léto už jim nezbývají síly ani programy," vysvětluje Ondřej Zach z tuzemského zastoupení americké filmové placené televize HBO. Odlišný rytmus ve Spojených státech podle něj souvisí s produkčním cyklem novinek, který začíná prezentací pilotních dílů nových sérií na jaře a pokračuje premiérou na podzim. Sice byl také původně diktován cykly reklamního prodeje, přesto americké stanice v slabém zimním období nasazují takzvané "Midseason Serie", tedy kratší, často odvážnější seriály, které pokračují, jen pokud se osvědčí.

Fotogalerie

"V poslední době však několik stanic ve Spojených státech experimentuje s uváděním nových pořadů, prezentovaných jako zvláštní letní programové eventy čili události, což je  nepochybně inspirováno praxí placených televizních kanálů," zdůrazňuje Zach. Po loňském úspěchu letního startu Under the Dome nyní CBS zvažuje podobný postup s vesmírnou sci-fi s ­Halle Berryovou jménem Extant.

Průlom letního spánku se zkouší se střídavým úspěchem všude ve světě. "Kdysi Prima vyhrála se svými Vyvolenými proti obdobné reality show Novy Big Brother i­ proto, že je začala vysílat dřív, už v srpnu – ale pak s letním pořadem Bar propadla. Ostatně soutěž Got Talent je na NBC ve Státech také od počátku považována za letní programovou událost, tak jako sportovní akce od fotbalového šampionátu po tenisový Wimbledon," vykládá Zach.

Stranou takových pokusů a omylů stojí všude na světě právě placené televize, které se nemusí ohlížet na sezonní výkyvy; i­když občas některý divák na dobu své dovolené předplatné zruší, stanice to takřka nepocítí. Zato by pocítila zradu na publiku. Co by se stalo, kdyby i stanice premiér jako HBO v létě místo nich nasadila třeba reprízy Četníků? "Přestala by to být HBO, programového profilu se nemůžeme vzdát," uznává Zach.

Placená televize zkrátka může, ale i musí využívat programové svobody, kterou jí poskytuje nezávislost  na reklamních cyklech. Proto novinky často nasazuje v neobvyklých časech. Před časem startovala právě v červenci dnes už kultovní upírská True Blood - Pravá krev a prázdninovou tradici si uchovala i v dalších řadách včetně letošní závěrečné.

Dívat se kdykoliv

Letos navíc HBO zkusí štěstí se zcela novým seriálem Pozůstalí, v­ originále Leftovers, jejž napsal scenárista hitu Ztraceni Damon Lindelof a ve kterém z města záhadně zmizí na sto lidí. Z produkce jiného amerického placeného kanálu, Showtime, nasadí HBO pro české léto vysoce hodnocený krimiseriál Ray Donovan s Lievem Schreiberem v hlavní roli – mimochodem v­ Americe startoval loni opět koncem června a také teď o prázdninách má premiérové pokračování.

Divácké svobodě přejí i moderní technologie, díky službě Go může předplatitel sledovat program dané stanice nejen na obrazovce nebo monitoru počítače, ale také na tabletu nebo chytrém mobilním telefonu. Lidí odkázaných na reprízové prázdniny bude tedy postupně ubývat. "Na rozdíl od tradičních televizních stanic už nemusíme diváky nutit, aby horké novinky sledovali  pouze doma a jenom  v době, kdy se prodá nejvíc jogurtů," shrnul vývoj šéf české HBO. 


Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

RECENZE: Phil Collins dal i vsedě do koncertu vše, zvukař zaslouží padáka

Phil Collins 25. června 2019 v pražské O2 areně

V úterý v pražské O2 areně koncertoval rockový veterán Phil Collins. Navzdory tomu, že celou show absolvoval vsedě,...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

PRVNÍ DOJMY: Rozervané mondénní paničky bloumají telenovelou Milenky

Hrdinky seriálu Milenky

Když se zdá, že český seriál došel na vrchol pokleslosti, zasáhnou Slováci. Vedle titulu Milenky, který letní Nova...

U nás zase Chalupáři a Hospoda. Ve světě přitom přes léto startují novinky

Záběr ze seriálu Ad Vitam

Zatímco české stanice už se ponořily do reprízového léta, kam tradičně patří Chalupáři, Vinnetou, Hospoda či Comeback,...

Přichází Yesterday. Líčí, jak Ed Sheeran pomáhal ukrást písně Beatles

Ed Sheeran ve filmu Yesterday

Jako byste slyšeli písně Beatles poprvé, popisují tvůrci britskou hudební komedii Yesterday, v níž se i popová hvězda...

Najdete na iDNES.cz