U nás se reprízuje, americké seriálové léto plodí hity jako Pravá krev

  16:25aktualizováno  16:25
K průkopníkům letních premiér patřil ve Státech upírský seriál Pravá krev, teď se o průlom pokusí Pozůstalí nebo Extant. Televize tam mají jiný systém, na reprízy není nikdo zvědavý a o prázdninách se dá lecos otestovat.

Alexander Skarsgard v seriálu True Blood: Pravá krev (2008) | foto: © HBO

Loni 24. června už se v Česku tradičně rozbíhala televizní prázdninová "odstávka", zatímco ve Spojených státech začínala událost. Seriál Under the Dome čili Pod kupolí, jak se předloha mistra hororů Stephena Kinga jmenuje česky, odstartoval na stanici CBS vzdor letní sezoně a uspěl. Malé městečko oddělené od okolního světa záhadnou bariérou se stalo hitem, za pár dní sága vstoupí do druhé řady - a tenhle risk si netroufl žádný začátečník, nýbrž  Steven Spielberg na postu výkonného producenta.

Evropě nestačí síly

Tak proč to jinde i v létě jde, zatímco u nás se televize bojí?

"V případě evropských pozemních stanic je to jednoznačně úbytkem reklamy, zdejší televize se snaží novinkami obsadit především klíčová období podzimu a jara, takže na reklamně slabou zimu a léto už jim nezbývají síly ani programy," vysvětluje Ondřej Zach z tuzemského zastoupení americké filmové placené televize HBO. Odlišný rytmus ve Spojených státech podle něj souvisí s produkčním cyklem novinek, který začíná prezentací pilotních dílů nových sérií na jaře a pokračuje premiérou na podzim. Sice byl také původně diktován cykly reklamního prodeje, přesto americké stanice v slabém zimním období nasazují takzvané "Midseason Serie", tedy kratší, často odvážnější seriály, které pokračují, jen pokud se osvědčí.

Fotogalerie

"V poslední době však několik stanic ve Spojených státech experimentuje s uváděním nových pořadů, prezentovaných jako zvláštní letní programové eventy čili události, což je  nepochybně inspirováno praxí placených televizních kanálů," zdůrazňuje Zach. Po loňském úspěchu letního startu Under the Dome nyní CBS zvažuje podobný postup s vesmírnou sci-fi s ­Halle Berryovou jménem Extant.

Průlom letního spánku se zkouší se střídavým úspěchem všude ve světě. "Kdysi Prima vyhrála se svými Vyvolenými proti obdobné reality show Novy Big Brother i­ proto, že je začala vysílat dřív, už v srpnu – ale pak s letním pořadem Bar propadla. Ostatně soutěž Got Talent je na NBC ve Státech také od počátku považována za letní programovou událost, tak jako sportovní akce od fotbalového šampionátu po tenisový Wimbledon," vykládá Zach.

Stranou takových pokusů a omylů stojí všude na světě právě placené televize, které se nemusí ohlížet na sezonní výkyvy; i­když občas některý divák na dobu své dovolené předplatné zruší, stanice to takřka nepocítí. Zato by pocítila zradu na publiku. Co by se stalo, kdyby i stanice premiér jako HBO v létě místo nich nasadila třeba reprízy Četníků? "Přestala by to být HBO, programového profilu se nemůžeme vzdát," uznává Zach.

Placená televize zkrátka může, ale i musí využívat programové svobody, kterou jí poskytuje nezávislost  na reklamních cyklech. Proto novinky často nasazuje v neobvyklých časech. Před časem startovala právě v červenci dnes už kultovní upírská True Blood - Pravá krev a prázdninovou tradici si uchovala i v dalších řadách včetně letošní závěrečné.

Dívat se kdykoliv

Letos navíc HBO zkusí štěstí se zcela novým seriálem Pozůstalí, v­ originále Leftovers, jejž napsal scenárista hitu Ztraceni Damon Lindelof a ve kterém z města záhadně zmizí na sto lidí. Z produkce jiného amerického placeného kanálu, Showtime, nasadí HBO pro české léto vysoce hodnocený krimiseriál Ray Donovan s Lievem Schreiberem v hlavní roli – mimochodem v­ Americe startoval loni opět koncem června a také teď o prázdninách má premiérové pokračování.

Divácké svobodě přejí i moderní technologie, díky službě Go může předplatitel sledovat program dané stanice nejen na obrazovce nebo monitoru počítače, ale také na tabletu nebo chytrém mobilním telefonu. Lidí odkázaných na reprízové prázdniny bude tedy postupně ubývat. "Na rozdíl od tradičních televizních stanic už nemusíme diváky nutit, aby horké novinky sledovali  pouze doma a jenom  v době, kdy se prodá nejvíc jogurtů," shrnul vývoj šéf české HBO. 


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Filmovou Poslední aristokratkou Jiří Vejdělek abstinenty vykurýruje

Eliška Balcerová a Jiří Vejdělek na festivalu promluvili o snímku Poslední...

Už první ukázky z Poslední aristokratky budí vlnu veselí. Třeba když americká rodinka při uvítání na restituovaném...

VIDEO: Před Vánocemi přijde kočičí tanec. Hlásí se muzikál Cats

Trailer k filmu CATS

James Corden, Taylor Swift, Jennifer Hudsonová, Ian McKellen, Idris Elba, Judi Denchová nebo Rebel Wilsonová. To je...

TELEVIZIONÁŘ: Od prádelny až po stodolu. Kde se vzal Hollywood

Hollywoodští producenti připravují film o záchraně thajských chlapců ze...

Zatímco ostatní kanály přinášejí prázdninově vyčichlou přehlídku konců, kam až továrna na sny doklopýtala, nedělní ČT...

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.

Najdete na iDNES.cz