POSLEDNÍ DOJMY: Tak jsme pochovali Most! Jak daleko má do Kameňákova?

  22:32aktualizováno  22:32
Ne že by se to nečekalo. Závěrečná epizoda seriálu Most! se přesně držela dramatických zákonů, podle nichž se hrdinové už od dob milenců z Verony zastydí, usmíří a prohlédnou teprve nad nevinnou obětí. Přibyla jen též očekávaná formulka, že víc lidskosti kolem posledních věcí člověka projeví Romové než bílí.

Z posledního dílu seriálu Most! | foto: ČT

Zvláštní věc. Třebaže zprvu nenápadná společenská objednávka narůstala díl od dílu, tvůrci dovedli v podstatě korektní sluníčkářskou agitku zabalit do tak zábavně nekorektní bonboniéry lidových pochutin, že ji prokouklo pouze pár jednotlivců - a ti byli z internetových debat ihned vyhoštěni coby škarohlídové.

Ano, autoři Mostu! prokázali vedle vtipu také obratnost a přesný odhad. I ve finále hráli na drsnou notu - prodej orgánů bezdomovců, na melancholickou - jak málo víme o kumpánech od piva, na dojemnou - píseň Wabiho Daňka, i na situační - přestože s urnou se důmyslněji vyřádili již v Okresním přeboru.

Ale především neustále vyvažovali. Dbali na to, aby se spravedlivě každá z postav, bez výjimky a bez ohledu na věk, pohlaví či příslušnost k jakékoli etnické či sexuální menšině, alespoň trošičku namočila, zašpinila, znemožnila. Aby si nakonec všichni mohli připadat na chvilku čistší a lepší; včetně publika.

Nicméně ke katarzi Most! doputoval za nebývalé masáže „shora“ i „zdola“, od televizní propagace přes fanoušky až po akce Slevomatu, kdy se v seriálové hospodě Severka nabízela třetinka piva a utopenec za 39 korun. Na národní senzaci se musí vydělat, Hoštice se Sluncem, senem... by mohly vyprávět.

Fotogalerie

Jenže Hoštice i Most! už pověděly své. Teď se ohlásil Kameňákov coby další česká výspa filmů a nejnověji i seriálu, kde také žijí vesměs dobráčtí omezenci, kde se také mluví sprostě, kde se taky „hláškuje“ - i když pouze pomocí zasmrádlých anekdot, kde se taky ospalé životy točí kolem lahve nebo sexu a kde se nakonec mají taky všichni vlastně docela rádi.

Že je to kacířské srovnání? Po filmařské stránce nepochybně, od scénáře přes režii po herce má Most! oscarové parametry, kdežto Kameňák dělá řemeslům ostudu. Ale princip zůstává týž: malá stylizovaná komunita jako zdroj zábavy, která si v lepším případě připne zásluhy za aktuální sociální tematiku.

Jestli tedy profesionálně zdatný Most! rozděloval ve vzrušených polemikách národ, netýkaly se ani míry vulgarismů, ani věrnosti realitě, nýbrž umně maskovaného pokrytectví. Jako by tentokrát šlo o víc než o seriál.

Fanoušci Mostu! se vrhli na herce. Nešli usměrnit:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Upoutávka na poslední díl seriálu:

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Začátek konce. Hra o trůny zatím postrádá jen slony

Isaac Hempstead Wright jako Bran Stark v seriálu Hra o trůny

Sázkaři Chance se přiklánějí k tomu, že na Železný trůn usedne žena - Sansa Stark, podle bookmakerů Fortuny jej získá...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Zemřel Radomil Uhlíř, herec známý z Pupenda, Gymplu i Vejšky

Herec Radomil Uhlíř na premiéře filmu Skřítek (březen 2005)

Krátce po svých dvaašedesátých narozeninách zemřel herec výjimečného zjevu i komiky Radomil Uhlíř, který patřil do...

Komparz ve filmech? Smoljak obsazoval rodinu, Václav Klaus Svěráka odmítl

Fotografie z natáčení snímku Vrchní, prchni. Scénu, kdy vrchní kasíruje známé...

Pro filmová ocenění si obvykle chodí herci v hlavních a vedlejších rolích. Ale bylo by chybou přehlížet i titěrné role...

Buď zvítězíte, nebo zemřete. Může finále Hry o trůny předvést víc?

Hra o trůny - 8. řada

Poosmé a naposled, tentokrát jen na šest týdnů, se svět rozdělí na dva tábory. Jedni budou dýchat pro poslední řadu Hry...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Velikonoce slaví Vraždy podle Jidáše. Byť s Nadějí

Z filmu Vraždy podle Jidáše

Že by se televize nějak zvlášť páraly s nejvýznamnějším křesťanským svátkem, to se rozhodně tvrdit nedá. Opráší se...

RECENZE: Hledá se Yetti. Na zábavné cestě kolem světa za 95 minut

Z filmu Hledá se Yetti

Retro má vždycky svůj půvab, dvojnásobný, pokud se týká britské koloniální éry, a trojnásobný, když využívá animovanou...

RECENZE: Mravenčí morseovka. I podruhé Mrňouskové okouzlují beze slov

Záběr z animovaného snímku Mrňouskové 2: Daleko od domova

Nejprotivnější složka běžných animovaných pohádek, to jest nadměrná žvanivost, u francouzského výletu do života hmyzu...

Najdete na iDNES.cz