Dřív než do kin může jít filmová pohádka Sedmero krkavců k soudu

  10:10aktualizováno  10:10
Pohádka Alice Nellis Sedmero krkavců slibuje velkou podívanou, ovšem už před premiérou, jež bude 4. června, ji provázejí spory. Producent Tomáš Krejčí žádá soud o předběžné opatření, jímž by zablokoval část tržeb z promítání filmu, u jehož zrodu stál. Producentka jeho nárok odmítá.

Martha Issová ve filmu Sedmero krkavců | foto: Bohemia MP

Projekt původně vyvíjel Tomáš Krejčí. „Tehdy u nás pracovala Ester Honysová; když se rozhodla založit vlastní firmu, Sedmero krkavců jsem jí předal a uzavřeli jsme předloni koprodukční smlouvu, podle níž nám náleží 1,5 milionu korun, šedesát procent z výnosů a uvedení v titulcích,“ líčí Krejčí svou verzi.

Fotogalerie

Tvrdí, že nedostal nic, že na firmu Honys Motion podal žalobu, a nyní žádá soud o předběžné opatření, jež by nárokovanou částku zablokovalo z prodeje vstupenek. „Žádost jsem u právníka už podepsal,“ prohlašuje.

Podle Honysové byla koprodukční smlouva ukončena, Krejčí oponuje: „Jenže ve smlouvě stálo, že kdyby byla zrušena, musí Honys Motion převést na nás zpět veškerý zisk i práva. Místo toho převádějí distribuční práva na svou kyperskou firmu,“ tvrdí Krejčí.

Situaci komplikuje fakt, že Krejčí, který se hlásí o práva věřitele, je zároveň dlužníkem kvůli jinému svému projektu, stále nedokončené fantasy za dvě stě milionů korun Poslední z Aporveru. Ten na základě podnětu státního fondu kinematografie šetří policie.

O filmu

Česko-slovenský film Sedmero krkavců natočila režisérka Alice Nellis podle vlastního scénáře na motivy předlohy Boženy Němcové. Hlavní postavy hrají Martha Issová, Sabina Remundová, Lukáš Příkazký, Václav Neužil ml., Zuzana Bydžovská či Csongor Kassai. Točilo se od Terchové po Zvíkov, slovenská premiéra bude 28. května, o týden dříve než v Česku.

„S Krejčím jsem musela vzhledem ke kritické situaci s filmem Poslední z Aporveru ukončit spolupráci. Dobrovolně a vlastním rozhodnutím na mne převedl hned zpočátku veškerá práva Sedmera krkavců, zároveň i odpovědnost a závazky. S jeho účastí bych pro film nezískala podporu. Bylo to těžké osobní rozhodnutí, s Alicí Nellis jsem se seznámila díky němu, za což mu jsem vděčná, nicméně můj hlavní úkol byl pohádku dokončit,“ líčí Honysová.

„Krejčí už k ní nemá žádná práva, je to mylná informace, již rozšiřuje stejně jako svá tvrzení o soudních krocích,“ říká Honysová. Dodává, že změna distributora na společnost, která má podle internetového výpisu jediného akcionáře se sídlem v Kyperské republice, vzešla z „čistě výrobních důvodů“ při posunu data premiéry. „Tomáš Krejčí má na Sedmeru určitě velkou zásluhu, projekt dal do pohybu. Ale kvůli Aporveru bylo jasné, že s jeho jménem nedostaneme ani český, ani evropský grant, ani podporu slovenské strany,“ líčí Alice Nellis.

„Tak jsem ho poprosila, aby od projektu, jejž sám převedl na Honys Motion, odstoupil, neboť jinak by nevznikl. Je mi líto, že se s Honys Motion nedokázal dohodnout, na druhou stranu to byl on sám, kdo si je vybral a nás tak trochu postavil do autu,“ říká režisérka, kterou smlouvy s Krejčím nevážou.

Ve smutné tahanici se jediná dobrá zpráva týká diváků: případné předběžné opatření nechce zastavit promítání. „Nemáme zájem filmu škodit, je jeden z nejlepších, jež se nám povedlo udělat,“ míní Krejčí. Ale komu se vlastně povedl?


Nejčtenější

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Avengers se stali nejvýdělečnějším filmem všech dob. Překonali Avatara

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Americký snímek Avengers: Endgame, který završuje ságu z epického světa marvelovských superhrdinů, se v neděli stal...

Další z rubriky

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Nový Lví král zabral. Z čela návštěvnosti našich kin vyhnal Spider-Mana

Záběr z nového zpracování Lvího krále

V čele víkendové návštěvnosti českých kin vystřídal další kapitolu filmové série Spider-Man: Homecoming snímek Lví král...

Avengers se stali nejvýdělečnějším filmem všech dob. Překonali Avatara

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Americký snímek Avengers: Endgame, který završuje ságu z epického světa marvelovských superhrdinů, se v neděli stal...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA MATERIÁLOVÝCH TOKŮ s AJ Beroun

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz