Po nenávisti přichází genocida. Pravý čas pro Schindlera, líčí Spielberg

  • 57
Symbol Schindlerova seznamu, obraz dívenky v červeném kabátku na pozadí černobílé masy židovských deportací, obletěl svět před pětadvaceti lety. Nyní se sedmioscarový snímek vrací do kin v remasterované podobě, doplněný předmluvou režiséra Stevena Spielberga.

Ve Státech absolvoval návrat již před Vánocemi, v Česku se znovuuvedení Schindlerova seznamu spojilo s obvyklým čtvrtečním startem před Mezinárodním dnem obětí holokaustu, který připadá na neděli 27. ledna. Většina tuzemských multiplexů a osmdesátka jednosálových kin plánuje promítání právě k danému termínu, podobné nasazení hlásí i jiné země.

„Myslím, že nastal ten pravý, možná nejdůležitější čas, aby se Schindlerův seznam znovu hrál,“ prohlásil Spielberg. „Při premiéře jsem chtěl, aby diváci nahlédli temnou kapitolu dějin prostřednictvím velmi neobvyklého hrdiny, Oskara Schindlera,“ připomněl režisér reálnou postavu zachránce židovského osazenstva jedné továrny a dodal: „Nyní se znovu ocitáme v době, kdy je potřeba o strašlivé historii mluvit a přemýšlet. Dnes je totiž v sázce mnohem více než v době původní premiéry.“

Americký tvůrce v jednom z rozhovorů odkázal k úřední zprávě, podle níž přibývá zločinů namířených vůči náboženstvím, a to zejména na základě předsudků většinou protižidovských, ale také protimuslimských. 

Podle Spielberga se postupně z nenávisti stalo pouhé slovo, proto si od návratu Schindlerova seznamu tolik slibuje. „Snad si lidé uvědomí, že nenávist jednotlivce je sice strašná, ale pokud se kolektivní nenávist organizuje, řídí a rozvíjí, zpravidla následuje genocida,“ varuje režisér.

Schindlerův seznam natočený na základě skutečných událostí líčí osudy zprvu bezohledného podnikatele Oskara Schindlera, který nejdříve na válce zbohatl, ale na jejím sklonku obětoval veškeré své jmění pro záchranu jedenácti set lidských životů. Levná pracovní síla v židovském ghettu zajišťovala jeho továrně obrovské zisky, jenže vedení nacistické strany, jejímž byl členem, chtělo jeho zaměstnance poslat do Osvětimi. Sám Schindler možná netušil, kdy se místo počáteční ochrany svých obchodů začal řídit vlastním svědomím.

Zážitek Audrey Hepburnové

V Česku snímek startoval v říjnu 1994 a do konce roku jej vidělo přes 280 tisíc lidí, jeho celosvětové tržby z kin vynesly více než tři sta milionů dolarů a na udílení Oscarů pak vedle ceny pro nejlepší film roku a nejlepší režii vyhrál i trofeje za scénář, střih, kameru, hudbu a výpravu. U nominace zůstali představitel titulní role Liam Neeson i jeho protihráč Ralph Fiennes.

A kde se vzal nápad s červeným kabátkem? Pochází z osobního zážitku Audrey Hepburnové, který herečka přeživší válku v Holandsku vyprávěla Spielbergovi, když spolu točili její poslední film Navždy. Obraz dívenky zářící mezi davy nakládanými do vlaků se jí vryl do paměti a Spielberg vycítil jeho sílu.

Od rodičů představitelky „červené“ holčičky Oliwie Dabrowské si vyžádal slib, že jejich tehdy čtyřletá dcerka Schindlerův seznam neuvidí, dokud jí nebude osmnáct. Traduje se, že dívka lhůtu porušila, celý film zhlédla už v jedenácti letech a pořádně jí otřásl.