Samuel L. Jackson je v Nespoutaném Djangovi v kůži zlého otroka

  14:07aktualizováno  14:07
Nespoutaný Django se odehrává v době, kdy našim předkům nikdo neřekl jinak než negr. Proč bychom je teď měli politicky korektně označovat za Afroameričany? ptá se herec Samuel L. Jackson, který ve filmu hraje otroka.

Samuel L. Jackson ve filmu Nespoutaný Django | foto: Profimedia.cz

Jeho Stephen horlivě slouží plantážníkovi Calvinu Candiemu, kterého představuje Leonardo DiCaprio. "Stephen sloužil už jeho otci a pravděpodobně s Calvinem strávil hodně času v jeho mládí. Vlastně mu nahrazoval rodiče poté, co zemřeli. Máme mezi sebou jiné vztahy v soukromí a jiné na veřejnosti. Leo hraje plantážníka nádherně. Když jsme ve filmu o samotě, jako by se vracel do dětských let, a já ho i teď, v jeho dospělém věku, poučuji a vysvětluji mu, o co jde a co a jak má dělat," říká Jackson, jenž zazářil mimo jiné i v Tarantinových snímcích Pulp Fiction: Historky z podsvětí, za něž byl nominován na Oscara, a Jackie Brownová.

Z Tarantinova westernu

Přiznává, že s Tarantinem pracuje velmi rád: "Vždy má pro mě novou výzvu a nápady a v rozpracování postavy mě příliš neomezuje. Jeho scénáře nejsou jenom akční scény a násilí, jsou především bohaté na dialogy. Máme spolu výjimečný vztah a rozumíme si. Navíc v Nespoutaném Djangovi jde o část historie, které se každý vyhýbá. Závažné téma je tu ukázané v plné krutosti, obvykle je vidět pouze v uhlazených dramatech jako součást bezbolestné fantazie a komedie. Určitě se to neobejde bez kritiky, protože tenhle příběh neukazuje historii navoněnou a zjednodušenou," zdůrazňuje Jackson, jenž vyrůstal ve státě Tennessee.

Nejnenáviděnější černoch Ameriky

Na poznámku, že jeho postava je až ďábelská, pokrytecká a krutá, reaguje se smíchem: "Myslíte něco jako Dick Cheney v politice?" Ale pak zvážní. "Když mi Tarantino poslal scénář s vysvětlením, že budu hrát Stephena, bylo jasné, že si přeje, abych se stal nejnenáviděnějším černochem Ameriky. Mimochodem, řada nejhorších scén se v kinech neobjeví a až za pár let budou v režisérském sestřihu na DVD, lidé se budou divit, co jsem musel dělat za špinavé věci. Neučím se z klasických rolí, ale ze současnosti, tak jak si představuji démony. Třeba ve scéně, kdy se na plantáži objeví Django jako svobodný člověk, se ho snažím zneuctít, aby ostatním otrokům nedával popud ke svobodě."

A zamýšlí se i nad skutečností, že jen málo hollywoodských filmů se zabývá temnou stránkou americké historie. Rozhodně z toho neobviňuje jen zábavní průmysl. "Zodpovědní jsou především diváci, kteří chodí jen na snímky, při kterých mohou chroustat popcorn. Byl bych rád, kdyby se aspoň na chvíli obětovali a šli se podívat na závažný příběh. Třeba dokument o současném obchodu se sexem Sex-Traffic. Jde o skvělý film, ale nikdo ho asi neuvidí. Podobně dopadl i držitel Oscarů Smrt čeká všude. Nemyslím si, že za to může jen Hollywood."

Nečeká mě prázdné plátno

Když Jackson uvažuje o svém pojetí herectví, vyslovuje přesvědčení, že sebelepší režisér nemůže uspět, pokud by si vybral špatné herce. Připomíná, že v dobách, kdy spolu začali točit, měl Tarantino, jenž si kdysi přál být hercem, sklon předehrávat hercům své představy. "Už se poučil. Brzo pochopil, že by se nám neměl plést pod nohy," říká trochu ironicky. A fakt, že Tarantino si v Djangovi zahrál malý štěk, komentuje slovy: "Asi si přál diváky okouzlit. Nedá se mu upřít, že je nadšenec očarovaný herectvím."

Christoph Walz ve filmu Django Unchained

Christoph Walz ve filmu Django Unchained

Jackson, který hrál v desítkách filmů, tvrdí, že ho to pořád baví. "Jsem herec. To znamená, že nejsem jako spisovatel nebo malíř, který ráno vstává k prázdné stránce či plátnu. Musím už vědět, co budu dělat a jaká je má role v tvůrčím procesu. To je to, co se mi na herectví líbí a co rád dělám. Ve volných chvílích přemýšlím o tom, jak roli vytvořit. Pokaždé k ní přistupuji jinak, abych se co nejméně opakoval."

A rozhodně protestuje proti tomu, co se o něm občas říká: že si vybírá role podle toho, jestli mají šanci získat ceny: "Zjistil jsem na začátku kariéry, že nejlepší je pro mě prostě chodit do práce. A mou prací je herectví. Nevybírám si filmy podle toho, jestli mají potenciál na Oscara, podobně jako to nedělá Tarantino. On píše scénáře k filmům, které chce vidět, a já dávám přednost rolím, které si chci sám užít taky jako divák. Mám rád všechny žánry a pokud je načasování správné, rád vezmu cokoliv, co mě pobaví."

Což bude mimo jiné nová verze Tarzana, která se má začít točit v létě. Právě teď natáčí další RoboCop a pokračování Kapitána Ameriky, připravený je i scénář k dalšímu snímku The Avengers. "A rád bych se objevil v pokračování kultovního hitu Davida Ellise Hadi v letadle," uzavírá Jackson.

Autor:

Nejčtenější

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

RECENZE: Bohdalová s Hádkem se octli v Kleci. A tam jsou nejsilnější

Jiřina Bohdalová a Kryštof Hádek ve filmu Klec

K čistému thrilleru chybělo – či spíše přebývalo – jen málo. Ale za dramaturgickou nejistotu Klece, kterou Česká...

Martin se zastal scenáristů Hry o trůny. V knihách slibuje jednorožce

Spisovatel G. R. R. Martin na snímku z letošního dubna, kdy překvapivě...

K ostře sledovanému finále poslední řady seriálu Hra o trůny se vyjádřil i sám spisovatel G. R. R. Martin na svém...

Další z rubriky

RECENZE: Will Smith v chatrči. Hraný remake Aladina je ryzí Bollywood

Záběr z filmu Aladin

Po animované pohádce Aladin přichází její hraná verze. Slabší, ale pořád únosná, hlavně díky taneční a gymnastické...

Tarantino má smůlu, Zlatou palmu si z Cannes odnesl Parazit a Banderas

Antonio Banderas pózuje fotografům po skončení slavnostní ceremonie v Cannes...

Hlavní cenu letošního 72. ročníku filmového festivalu v Cannes Zlatou palmu letos získalo drama Kisaengčchung (Parazit)...

Točím různé seriály, ale doma jsem pořád Spock, tvrdí Zachary Quinto

Zachary Quinto (San Diego, 25. července 2014)

Před deseti lety se stal novou tváří Spocka z filmového Star Treku. Teď bude Zachary Quinto děsit diváky v hororovém...

Najdete na iDNES.cz