S Krausem se přeme o nápady, říká dramaturgyně, která mu chystá show

  14:54aktualizováno  14:54
"Když pracujete v televizi, není možné řešit, kdo je v popředí a kdo v pozadí. Fungujeme jako tým a v tom je důležitý každý," říká Simona Matásková, která spolupracovala na řadě televizních pořadů, z nichž je právě teď nejznámější Uvolněte se, prosím s Janem Krausem.

Simona Matásková připravovala mimo jiné projekty jako Uvolněte se, prosím, Pošta pro tebe, Vyvolení, Chůva v akci, Bailando, Česko Slovensko má talent. | foto: Archiv Simony Matáskové

Co teď budete dělat, když skončilo Uvolněte se, prosím?
Skončilo v České televizi, ale od září začínáme se stejným formátem, tedy late night show, ve stejném vysílacím čase na Primě. V tuhle chvíli chystáme dekoraci a znělku a máme s přípravami spoustu práce, ale baví nás to. Budeme pokračovat v tom, co jsme dělali, a v tom, co Jan Kraus umí skvěle. Princip bude úplně stejný, každý týden pozveme tři hosty, ale v úvodu se budeme trochu více věnovat aktuálnímu dění. Pořad se bude jmenovat Show Jana Krause. Doufám, že se nám nový začátek povede a divákům se bude líbit. U nás je totiž velké množství zajímavých lidí, které určitě stojí za to veřejnosti představovat.

VIZITKA

Kdo je Simona Matásková

Jako dramaturgyně a scenáristka pracuje pro ČT, Novu, Primu a slovenskou televizi JOJ. Na kontě má projekty jako Uvolněte se, prosím, Pošta pro tebe, Vyvolení, Chůva v akci, Bailando, Česko Slovensko má talent a mnoho dalších. Právě připravuje pořad Show Jana Krause, který uvidíte od září na TV Prima. Je šéfredaktorkou časopisu Style. Vystudovala Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy. Je rozvedená, dcera Linda, čerstvá maturantka, je na měsíčním jazykovém pobytu v New Yorku a od podzimu bude studovat na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku. Nejvíce si odpočine spánkem a masážemi. Chtěla by mít dům u jezera a psát jako Stieg Larsson.

SImona Matásková

Kolikátý je to projekt ve vaší kariéře?
Nepočítám to. Do televize jsem vlastně ani moc nechtěla, psala jsem pro noviny a časopisy a byla jsem spokojená. Ale dostala jsem zajímavou nabídku a vyzkoušela ji. Začínala jsem asi před 12 lety se Saunou na Primě. Potom jsem přešla do České televize na pořad Přesčas. To byly diskuse na aktuální témata, kde byl každý den jiný moderátor, třeba Knížák, Kraus, Kukura. V ČT jsme zkoušeli Občana Krause, chvíli jsem dělala U nás v Evropě. Pak přišlo Uvolněte se, Pošta pro Tebe.

To je dlouhý seznam...
V mezičase jsem dělala na Největším Čechovi, byla jsem u zrodu StarDance. Na Primu jsem se vrátila s VyVolenými, Chůvou v akci, na Novu s Bailandem. Pomáhala jsem se začátky televize Z1. Dlouho jsem dělala také s Ivou Hüttnerovou pořad Domácí štěstí. A teď jsem začala spolupracovat na projektu Česko Slovensko má talent.

To je tedy několik prací na plný úvazek. A to ještě děláte časopis. Jak to můžete zvládnout?
Občas kňučím únavou, ale baví mě to. Style je pro mě srdeční záležitost. Kombinace tištěného média s televizí je výhodná. Je pravda, že mívám období, kdy pracuji nepřetržitě sedm dní v týdnu. Nejhorší byla asi doba, kdy jsme točili VyVolené - to jsem neměla volno přes pět měsíců. Pak se to ale většinou zase zmírní. Hodně mi pomáhají kolegové, redakce a v Uvolněte se, prosím Klára Antošová a Hana Chaloupková. Když byla dcera Linda menší, nezvládla bych to bez pomoci mámy. To byla každá minuta naplánovaná.

Co vás z toho baví nejvíc?
Bavilo a baví mě pracovat s Honzou Krausem. To je člověk, který mě vždy rychle dostane z jakýchkoli chmur a únavy. V reálu to vypadá asi tak, že mu přiškrceným hlasem líčím nějakou událost, situaci, on ji okomentuje a já se během minuty válím po zemi smíchy. Honza je pro mě mimořádný a důležitý člověk. Prošli jsme za ta léta spolupráce různými stadii, zvykali jsme si na sebe, "škrtili se" a hádali.

Jaké je hádat se s Janem Krausem?
Přeme se o nápadech, myšlenkách. Každý si obhajujeme svoje stanovisko. Nikdy nezažene nikoho do kouta, když se něco vymýšlí. Je otevřený všem nápadům. On se hlavně prací baví, což je neuvěřitelné. Když se v práci můžete smát a nebojíte se říct, co si myslíte, nebojíte se toho, co vymyslíte, jste svobodní. Kdo nikdy nezažil práci v televizi, nedovede si představit, jaký je tam tlak mezi lidmi. Devadesát pět procent lidí vám na všechno řekne, že to nejde, aniž by to vyzkoušeli. Snaží se vás spíš potopit než vám pomoct. Když se setkáte s otevřeným a přímým jednáním, je to skoro zázrak.

SImona Matásková s Janem Krausem

Jan Kraus tvrdí, že jste ho objevila...
Honza se objevil sám. Byla to souhra okolností. Hrál s mým tehdejším manželem Davidem v divadle. Jednou jsme doma probírali, kdo bude moderovat Saunu, a padlo i Honzovo jméno. Když jsme se pak setkali, věděla jsem na "první dobrou", že bude skvělý. Tenkrát mi ředitelka Primy Kateřina Fričová řekla, že pokud to nevyjde, bude mě to stát krk i hlavu. A vyšlo to...

Jak se vám žilo vedle populární osoby, jakou je David Matásek?
Davida jsem poznala díky mé kamarádce, s níž hrál v divadle. Když jsme se někdy v roce 1989 seznámili, ani jsem nevěděla, že je herec. Neviděla jsem totiž žádný díl Básníků a z divadla jsem ho taky neznala. Moje seznamování se s jeho prací bylo postupné. Nebyl žádná superhvězda, hrál v té době v okrajových divadlech. Že bych spadla do hvězdné společnosti, o tom nebyla řeč. A já jsem se vždycky věnovala své vlastní profesi - novinařině.

SImona Matásková připravovala na Primě i reality show VyVolení

SImona Matásková připravovala i reality show VyVolení

SImona Matásková s Janem Krausem

V poslední době se věnovala především Krausově talk show, která se stěhuje právě na Primu

Ale po revoluci dostal angažmá v Národním divadle. A to je dost výlučná společnost...
Když David přišel do Národního, do života nám vstoupila spousta známých lidí. On byl tehdy průměrně populárním českým hercem. Ale byl také členem skinheadské skupiny Orlík. Jenže já jsem byla zamilovaná a jeho kontroverzní osobnost neřešila. Ani jsem nevnímala, že žiji s hercem. To bylo možná také dané tím, že jsem od patnácti let bydlela na internátu mezi studenty konzervatoře, herci, zpěváky. Popularita a známé osobnosti mě nijak moc nedojímaly. Komplexy jsem z nich nikdy neměla. Dennodenně potkávám spoustu zajímavých osobností a vlastně mezi známými lidmi žiji.

Takže žádné stinné stránky?
Vadilo mi třeba, když jsme měli hezkou siestu někde v horách a najednou se na nás vrhla školní třída na výletě a všichni chtěli podpis od Kendyho. Ale když si berete známou osobnost, musíte počítat s tím, že vás budou lidé oslovovat a budou si vás víc všímat. V tramvaji, na ulici. Má to ale také spoustu výhod. Výborné to bylo třeba u doktora, všude se chovali příjemně, nikdy jsem neměla problém. To samé v restauracích, v obchodech, v kině. On otvíral dveře, ale já jsem na něj byla pyšná, takže jsem to vnímala pozitivně.


Nejčtenější

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Zemřela Marie Kyselková, představitelka Princezny se zlatou hvězdou

Marie Kyselková a Josef Zíma v pohádce Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Ve věku 83 let zemřela Marie Kyselková, kterou proslavila role princezny Lady v pohádce Princezna se zlatou hvězdou....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Máte poslední možnost volit nejlepší seriál či film

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz máte v pondělí poslední možnost hlasovat ve čtvrtém ročníku televizních cen. Čtenáři mohou vybrat...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

TELEVIZNÍ CENY: Máte poslední možnost volit nejlepší seriál či film

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz máte v pondělí poslední možnost hlasovat ve čtvrtém ročníku televizních cen. Čtenáři mohou vybrat...

Nejhorším filmem roku může být Robin Hood i komedie Holmes & Watson

Z filmu Robin Hood

Před oscarovou nominací oznámily své kandidáty také Zlaté maliny, tradiční anticeny pro nejhorší díla a výkony roku. Do...

Nejvíce nominací na Českého lva mají Toman, Všechno bude a Hastrman

Nová podoba sošky Český lev od roku 2018

Česká filmová a televizní akademie vyhlásila nominace 26. ročníku filmových cen Český lev. Třináct nominací má Toman....

Advantage Consulting, s.r.o.
PERSONALISTKA

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz