S Kodetem se rozloučila rodina i prezident

  11:46aktualizováno  11:46
V zaplněném Národním divadle se lidé loučili s Jiřím Kodetem. Pietního aktu se účastnila rodina, prezident Václav Klaus či kolegové z filmu, divadla i televize. Odpolední pohřeb ve strašnickém krematoriu se obešel bez slov, zněla jen hudba.

Pohřeb Jiřího Kodeta - Rodina a přátelé se loučí s hercem Jiřím Kodetem | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

NEPŘEHLÉDNĚTE
- Zemřel herec Jiří Kodet
- Kodetův rod psal dějiny

Na pohřbu zněla jen hudba v podání houslového virtuosa Pavla Šporcla, přítele Barbary Kodetové.

Mezi záplavou květů byly také věnce prezidenta Václava Klause s chotí, předsedy vlády Jiřího Paroubka, předsedy Senátu Přemysla Sobotky, ministra kultury Pavla Dostála, primátora Pavla Béma, Národního divadla a mnoha dalších. Květinové dary poslali Dagmar a Václav Havlovi a Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary.

"Slova nejsou tak důležitá jako hudba. V té je mnohem větší síla," říkával prý Jiří Kodet.

"Nikdy nemohl přijít na můj koncert, byl už nemocný a zastupovala ho v poslední době Baruška. Vyhověl jsem proto přání rodiny, abych mu zahrál alespoň při této příležitosti," řekl Šporcl před obřadem ČTK.

Vybral dvě skladbičky Johanna Sebastiana Bacha a také Paganiniho, kterého měl zesnulý rovněž rád. Na závěr zazněla věta ze sonáty francouzského skladatele Eugena Ysaye.

Mezi přítomnými byli vedle členů rodiny například herci Jan Potměšil, Jiřina Jirásková, Eliška Balzerová, Petr Nárožný, Jiřina Bohdalová a Jan Hrušínský, režiséři Juraj Herz a Juraj Jakubisko a zpěvačka Eva Pilarová. 

Pietní akt v Národním
Dopoledne připravilo Národní divadlo Kodetovi dojemný pietní akt, kam dorazila spousta Kodetových příznivců. "Potkala jsem ho kdysi v metru a zapůsobil na mě jako velice skromný a hodný člověk, když se slušně omluvil paní, do které nechtěně lehce vrazil," vzpomínala sedmašedesátiletá důchodkyně z Prahy.

V čestné stráži u katafalku s rakví na pódiu divadla obklopené věnci a kyticemi se střídali Václav Postránecký, David Matásek, Táňa Medvecká, Bronislav Poloczek, Ladislav Mrkvička, František Němec, Pavel Landovský, Jiří Štěpnička, Radovan Lukavský a filmoví režiséři Jiří Menzel, Petr Zelenka a Jan Hřebejk.

Poctu přišla "svému herci" vzdát také maďarská režisérka Erika Ezsényiová, která byla u studia jeho poslední role v Národním divadle v Shakespearově Večeru tříkrálovém. Dorazil i prezident Václav Klaus, který usedl v zaplněném
hledišti uprostřed členů Kodetovy rodiny, k herečce Barboře a malíři Kristiánovi.

S proslovy na pohřbu postupně vystoupili režisér Jan Kačer, herci Iva Janžurová či Miroslav Donutil, ředitel Národního divadla Daniel Dvořák a šéf činohry Michal Dočekal.

Zazněla část z Beethovenovy 5 symfonie, poté skladba Ples, Fantastická symfonie a tři tenoři zazpívali Pucciniho Nesson Dorma. Závěr aktu patřil státní hymně.

Po pietním aktu byla rakev slavnostně vynesena předním vchodem divadla, kde čekal špalír hereckých kolegů. Nechyběl ani poslední bouřlivý potlesk.

Herec Jiří Kodet zemřel v sobotu po dlouhé nemoci doma v Točné na okraji Prahy. - více zde

Pocházel ze slavného českého hereckého rodu, byl pravnukem herce Vendelína Budila. Po celou dobu své herecké kariéry spolupracoval s divadlem, filmem a televizí. Nezapomenutelné jsou jeho role ve snímcích Probuzení, Hotel pro cizince, Hra o jablko.

Za herecké výkony ve snímcích Knoflíkáři režiséra Petra Zelenky a Pelíšky Jana Hřebejka obdržel v letech 1998 a 2000 Českého lva.

Autoři:
  • Nejčtenější

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť...

VIDEO: Leia je zpátky, příběh žije navěky, vzkazuje závěr Star Wars

Poslední díl Hvězdných válek, snímek Star Wars: Vzestup Skywalkera, který jde do kin 19. prosince, zveřejnil finální...

Premium

Se Štěpánem mě pojí jen víra v dobro a přátelství s Matáskem, říká Pavel Kříž

Pokud se novinář rozhodne udělat rozhovor s Pavlem Křížem, alias Štěpánem Šafránkem z legendární filmové série Básníků,...

Czech Press Photo 2019 zná nominace, ve hře jsou i fotografové MAFRA

Mezinárodní porota oznámila nominace na Czech Press Photo. Prestižní fotografická soutěž vstoupila do 25. ročníku s 270...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Zajistěte stopy. Jak se vycpávkami nastavuje seriálový šlágr

Závěrečný díl premiérové třetí řady Policie Modrava se přehoupl přes 2,1 milionů diváků, čímž potvrdil její pozici...

VIDEO: Taková nevšední rodinka. Co ukázal deník Kučery s Chytilovou

Třiadvacátý festival dokumentů Ji.hlava zahájí ve čtvrtek premiéra filmu Jaroslav Kučera Deník, pocta kameramanu...

Premium

Streisandová sekýrovala, Falk česky chválil knedlíky, vzpomíná Kabourek

Politický vězeň, emigrant, pilot vrtulníku i letadla, kameraman, osvětlovač a také oblíbenec filmových hvězd Alana Aldy...

Premium

Sourozenci Štréblovi z Ulice: Nežárlíme na sebe, do zelí si nelezeme

Celý život dělají hlavně divadlo. V poslední době však můžeme sourozence Annu a Jiřího Štréblovy vidět i v denním...

Najdete na iDNES.cz