S Baarovou se rozloučili i Češi

  10:34aktualizováno  10:34
Ve velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze proběhlo poslední rozloučení s jednou z posledních hvězd předválečného českého filmu Lídou Baarovou. Zemřela 27. října v Rakousku ve věku 86 let a byla zpopelněna 8. listopadu v Salcburku. Památce Lídy Baarové se poklonili například režisér Otakar Vávra, který s ní v letech 1937 až 1941 natočil čtyři filmy, herec Svatopluk Beneš, režisér Oleg Reif a zhruba tři stovky pamětníků. Na čestném místě s popelem zesnulé byl spolu s kyticemi rodiny věnec České filmové a televizní akademie - jediné domácí oficiální instituce, která herečce dala poslední sbohem.

Do Salcburku v listopadu nepřijel režisér Otakar Vávra, jenž s Baarovou natočil čtyři filmy včetně Dívky v modrém a který usiloval o realizaci jejího životopisu - sám zanedlouho oslaví devadesátku. Nepřijel Ivan Hubač, hlavní dramaturg České televize, který píše o herečce třídílný televizní film: "Je mi to líto, atmosféra by mě zajímala, ale bohužel, mám moc práce." Nevlastní matka herečky Marie Babková pro potíže s páteří musela ve svých jedenaosmdesáti obtížnou cestu na rakouský obřad rovněž vzdát.

"Miloval jsem ji a ona milovala mne," říkal český emigrant Peter Sommerauer a připomínal dávný bonmot, který Baarovou přirovnával ke stejně okouzlující herečce Adině Mandlové: "Mandlová má oči barové a Baarová má oči mandlové." Na rozdíl od ministra kultury Pavla Dostála, který se podle tiskové mluvčí nehodlá v žádných akcích k uctění hereččiny památky angažovat úředně ani soukromě, Česká filmová a televizní akademie pošle na pražský obřad věnec.

Na vrcholu slávy Lídě Baarové stačilo, aby vstoupila do sálu, a všichni hned viseli na její hvězdné tváři. Při loučení s paní Baarovou-Lundwallovou, rozenou Babkovou, 8. listopadu minulého roku na městském hřbitově v Salcburku asistovala jen zpravodajská kamera České televize, pár českých novinářů a dvě desítky rakouských přátel či známých. Poslední rozloučení v Čechách proběhlo 9. ledna ve strašnickém Krematoriu v Praze.

"Záleží na vlastní volbě umělců, zda přijdou. O pomoc finanční či organizační nás nikdo nepožádal," řekl v listopadu výkonný ředitel akademie Petr Vachler. On sám Baarovou kvůli vztahu s Goebbelsem nesoudí: "Osobní věci se do díla nemají zatahovat, láska je nejsilnější vášeň, může oslepit každého z nás."

Pomíjivost slávy a samotu, jež vroubily poslední roky Lídy Baarové, vidělo jen pár lidí. "Můj základní pocit z ní byl soucit - soucit s člověkem, který je po tom všem, po kariéře a pádu, po neskutečných výkyvech nahoru a dolů, naprosto a zcela sám," vzpomíná režisérka Helena Třeštíková na dny, kdy o Baarové točila dokument. "Věřte, že tak absolutní samota se vidí opravdu málokdy." Prý ještě dlouho poté jí herečka často volala.

Baarová, vlastní jménem Ludmila Babková, stála poprvé před filmovou kamerou jako sedmnáctiletá. O tři roky později měla za sebou už téměř dvě desítky rolí. V polovině třicátých let natáčela především v Německu. Kvůli vztahu z Goebbelsem byla po válce v Praze uvězněna a obviněna z kolaborace, což se však neprokázalo. V roce 1948 emigrovala. V padesátých letech si zahrála ještě v několika italských a španělských filmech, mimo jiné v Darmošlapech Federika Felliniho.

Noční můry minulosti se Baarová nikdy nezbavila. Snad také proto se odmítala vrátit do vlasti i po roce 1989. Na sklonku života se údajně utápěla v prášcích a alkoholu, byla zbavena svéprávnosti.

Uklízečka v krematoriu městského hřbitova v Salcburku zametá před zahájením pohřbu herečky Lídy Baarové.

Na archivním snímku z roku 1940 je Lída Baarová zachycena při natáčení filmu Dívka v modrém.

Oznámení o pohřbu herečky Lídy Baarové, který se konal 8. listopadu v krematoriu městského hřbitova v Salcburku.

Peter Sommerauer, blízký přítel herečky Lídy Baarové, který 8. listopadu zajišťoval její pohřeb a smuteční obřad v krematoriu městského hřbitova v Salcburku, předpokládá, že urna s popelem bude převezena do Prahy do konce listopadu.

Dvě desítky smutečních hostů byly 8. listopadu v krematoriu městského hřbitova v Salcburku účastníky církevního obřadu posledního rozloučení s filmovou hvězdou třicátých a čtyřicátých let Lídou Baarovou. V tomto rakouském městě žila v poslední době opuštěná a zbavená svéprávnosti.

Dvě desítky smutečních hostů byly 8. listopadu v krematoriu městského hřbitova v Salcburku účastníky církevního obřadu posledního rozloučení s filmovou hvězdou třicátých a čtyřicátých let Lídou Baarovou. V tomto rakouském městě žila v poslední době opuštěná a zbavená svéprávnosti.

Režisér Otakar Vávra kondoluje Marii Babkové na pražském pohřbu Lídy Baarové.

Svatopluk Beneš na pražském pohřbu Lídy Baarové.

Otakar Vávra, Oleg Reif a Svatopluk Beneš na pražském pohřbu herečky Lídy Baarové.

Svatopluk Beneš kondoluje Marii Babkové na pražském pohřbu herečky Lídy Baarové.

Autor:

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

KOMENTÁŘ: Hitler může, Jackson ne? Když se upravuje historie, končí legrace

Záběr z odebrané epizody seriálu Simpsonovi

Děda Simpson prý za svého pobytu v Evropě předváděl striptýz Adolfu Hitlerovi. To je v pořádku. Ale když jeho syn Homer...

Další z rubriky

RECENZE: Nadgenerační zážitek. Ebenův sobík čaruje bez falešného útlocitu

Záběr z filmu Putování se sobíkem

Napínavější než mnohý hraný thriller a zábavnější než běžné animované pohádky je Putování se sobíkem, dokumentární...

RECENZE: Manželské etudy: Nová generace líčí stejné útěky jinými slovy

Z natáčení filmu Manželské etudy: Nová generace

Pod názvem Manželské etudy: Nová generace míří do kin dokumentární projekt, jehož základní podobu převzala režisérka...

TELEVIZIONÁŘ: Jak Rudolf Hrušínský pomohl nominaci na Zlatý glóbus

Z filmu Třicet jedna ve stínu

Při udílení cen se filmy zpravidla dělí na anglicky mluvené a ostatní, ovšem snímek Třicet jedna ve stínu si připsal...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz