Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Depp: Musel jsem přijít na to, jak se hraje normálnost s velkým N

Exkluzivně   15:13
Kloboučník, Wonka, Střihoruký Edward: role Johnnyho Deppa, to jsou většinou samé vyšinuté bytosti. Ve filmu Cizinec, kde hraje s Angelinou Jolie, po dlouhé době představuje "obyčejného" člověka. A byl z toho trochu nesvůj. "Bál jsem se, jestli ještě dokážu být normální," řekl, když film uváděl v Evropě.

Jaké to bylo, být ve filmu normální?
Příjemná změna, řekl bych. Jen jsem musel přijít na to, jak se taková normálnost s velkým N vlastně hraje.

DEPP SE ZACHECHTAL...

... a já si oddechla

Viděla jsem ho dvakrát. Pokaždé přišel (výrazně) pozdě, pokaždé mluvil hrozně potichu a oči skrýval pod modravými skly brýlí. Taky ho pokaždé obklopovala neproniknutelná suita agentů a asistentů, nebo spíše agentek a asistentek a já měla neodbytný pocit, že Johnny Depp je prostě jenom další hvězda, která bere novináře jako obtížný hmyz. Pak padla první otázka, zachmuřený Depp se zachechtal a já si oddechla. Dokonce tak, že jsem se po skončení oficiálního povídání odvážila říct hrdinovi svých milovaných burtonovských filmů o podpis. Ano – navzdory zákazům i agentkám. A dostala jsem ho. S věnováním a pěti minutami povídání navíc. Takže si pamatujte: fanoušci Tima Burtona mají u Johnnyho Deppa vždycky přednost.

Co jste zjistil?
Že se musím zaměřit na detaily, protože právě ty dávají tvář i jinak zcela nevýrazné osobě. Navíc jsem se snažil hledat inspiraci kolem sebe. Znám mraky takzvaně obyčejných lidí, na kterých mě fascinuje, že v sobě vedle normálnosti mají i něco zcela mimořádného.

V jakém smyslu?
Tak třeba znám chlápka, který hodně cestoval. Ale ne jako vy nebo já, vybíral si jen místa, která se jmenovala stejně jako on. Bral ulice, města, ale například i kavárny, prádelny, knihkupectví, prostě cokoli, co znělo jako jeho příjmení. Jinak normální člověk, ale pro mě byl tou nejpodivnější bytostí pod sluncem. A když už jsem u toho, taky mě baví muži, kteří si posedle opečovávají vous a mají k němu vztah málem jako k dítěti, vytvoří si z něj umělecké dílo.

Tak proto nosí filmový Frank ten divný porost na bradě.
Ten porost, jak říkáte, mi neskutečně pomohl. Chlap, který má na bradě něco, co udržuje pečlivěji než trávník na předměstí, to už je hodně velká osobnost. Něco ho k tomu musí ponoukat a právě na tom něčem můžu začít stavět. Neboli i díky tomu porostu, jak říkáte, jsem mnohem plastičtěji viděl, koho vlastně hraju.

Byly ty fousky vaše?
Takové bych nikdy nevypěstoval. Bradku mi každý den lepili.

Poprvé s Angelinou

Jak na vás zapůsobila Angelina Jolie, s níž jste točil poprvé?
Šokovalo mě, jak náročný život vede. Je neustále pod dohledem médií, ona, Brad a celá její rodina. To je šílené. Ne že by se o mně nepsalo, ale aby mě sledovali takhle nepřetržitě a zblízka, to už beru jako extrém.

Překvapila vás v něčem?
Po pravdě, ona mě nemohla překvapit, protože jsem ani netušil, co od ní mám čekat. O lidech, jako je Angelina, si totiž dopředu nemůžete myslet vůbec nic. Nekupuju si bulvár ani se nedívám na pořady o hvězdách, a přesto se ke mně o dvojici Brad a Angelina leccos dostalo. Ti dva jsou všude. O to těžší je udělat si na ně vlastní názor.

Co jste se tedy o Angelině dozvěděl?
Zapůsobilo na mě, jak si i pod tím tlakem dokáže uchovat zdravý rozum. Je to rozumná, sebevědomá, milá, vtipná, chytrá, bystrá a pečující žena. Drží si nadhled a prostě žije. Když ji sledujete, jak si hraje s dětmi, je to jednoduše máma. Úplně normální a navíc krásná máma.

Obrázek není k dispozici

Prý jste si nejvíc notovali právě u dětí.
To je pravda, děti byly téma, přes které jsme se snáz dostali dál. I já měl děti s sebou a byl jsem rád, že se její Maddox rychle skamarádil s mým Jackem. Pomohly jim v tom videohry – jednu zapnuli a už jsme je neviděli.

A jaká je Angelina herečka? Sedli jste si?
Mám z naší spolupráce dobrý pocit. Angelina je velmi pohotová, zareaguje v podstatě na cokoli a ještě něco přidá. Navíc má stejně ujetý druh humoru jako já. Pravidelně se stávalo, že jsme se u něčeho zasekli a dlouhé minuty se jenom smáli.

Nepocítil jste kvůli ní větší tlak?
Nijak extrémně. Sice jsme měli paparazzi neustále v patách, ale zároveň nás nijak neobtěžovali. Bylo to spíš úsměvné. Popíšu vám to: ráno vstanete, dáte si kafe, kouknete na teploměr – pěkné, pětatřicet, to bude fajn den, řeknete si. Vyjdete ven, chytnete loď a jedete do práce. Takové běžné ráno, jaké znáte i vy. Jen s tím rozdílem, že místo v taxíku sedíte ve člunu a za tím vaším jedou ještě další tři, všechny obsazené fotografy. Vědí, že neuloví ani jeden zajímavý záběr, ale jsou tam. Kolikrát jsem přemýšlel, proč vlastně, že se jim to ani nemůže vyplácet.

Z natáčení filmu Cizinec

K čemu jste došel?
Že je to taková hra. Že nám tím dávají najevo: Jsme tu, nikam jsme nezmizeli. Každopádně s námi dokázali strávit den – kamkoli se člověk podíval, viděl objektiv. Ale nevnímal jsem to jako stres, spíš jsem se dobře bavil.

Zázračné pyžamo

Jako Frank běháte v jedné scéně po střechách jen v pyžamu, tak se musím zeptat: V čem spíte?
A víte, že to je docela osobní otázka? (smích) Ne, dobře, já vám odpovím. Rozhodně nejsem pyžamový typ či jak se tomu říká. To ale neznamená, že bych pyžama zavrhoval. Mám sklony k nespavosti, někdy je to krušné, určitě to taky znáte. No a kolega Julian Schnebal, s nímž jsem udělal pár filmů, mi jednoho dne přinesl takové to klasické velké bavlněné pyžamo se slovy: Mám pro tebe řešení. A opravdu, když jsem si ho oblékl, spal jsem dvanáct hodin v kuse! Bylo to jako zázrak. Ale pozor, pyžamo je sice fajn, ale nesmíte ho nosit pořád – pak byste si zvykla a už by to nefungovalo.

Zaujalo mě také, že ve filmu kouříte elektronickou cigaretu. Oblíbil jste si ji?
Víte, k tomu mám dost vyhraněný vztah. Nesmíte si zapálit doutník, natož cigaretu, ale stačí, když vezmete nějakou ruličku, vložíte do ní pár plíšků, baterku a něco na výplň a když to celé zapnete, můžete v tom kouřit cokoli, jakoukoli chemikálii. Nevadí to. Pak ji prostě jen vypnete a je to.

Máme se připravit, že teď elektronické cigarety zaplaví hollywoodské filmy?
Protože je to ta nejpodivnější věc, jakou jsem kdy viděl, tak pevně doufám, že ano. (smích)

Obrázek není k dispozici

Většinou hrajete spíš intelektuální typy hrdinů. Nelákalo by vás někdy něco akčnějšího? Třeba James Bond.
Bondovek a akčních filmů vzniká dost i beze mě, zatímco filmů s civilními hrdiny je málo. Navíc mě osobně mnohem víc baví vymýšlet, jak jedná pan Normální, když zpanikaří. Superhrdina by byl na vrcholcích střech jak doma, on ne. Tohle jsem zkrátka víc já.

Což mi připomíná, že jsem o vás nikdy nečetla, zda se věnujete nějakým sportům.
Myslíte aktivně? Já sporty spíš sleduju, než dělám. Od dětství fandím klubu Miami Dolphins, těmhle fotbalistům budu věrný za hrob. A zajímá mě i evropský fotbal. Tím se sporty končím, pardon.

Taky máte kapelu. Nepřesedláte ještě na kariéru rockera?
Kdepak! Stále platí, že hudba je má velká láska. Když mi někdo řekne, ať s ním nahraju desku nebo ať ji zprodukuju, rád to udělám. Ale samostatná hudební kariéra, to už je opravdu passé.

Obrázek není k dispozici
Obrázek není k dispozici

Coby žádaný herec jste neustále na cestách. Jak vám takový styl života vyhovuje?
Jsem na něj zvyklý od dětství. Když jsem byl malý, neustále jsme se někam stěhovali. Byli jsme klasičtí nomádi – střídali jsme domy, města, státy. Vlastně nepamatuju den, kdy bychom se nepohybovali. Jako teenager jsem hodně jezdil s kapelou, zkrátka mám tohle cikánské kočování v sobě. Žít jinak bych snad ani neuměl.

Momentálně jste s rodinou ve Francii. Přejali jste něco z francouzské kultury?
Myslíte kromě bordeaux? Protože co jiného potřebujete k životu než dobré bordeaux?! Víte, já to mám trochu jinak. Jsem pořád někde – chvíli v New Yorku, chvíli v Anglii, chvíli v Irsku, chvíli ve Francii. Nemám vztah k jedné zemi, fascinuje mě celá evropská kultura. Na rozdíl od té americké je tisíce let stará, takže když jsem v Evropě, jsem vděčný za pocit, že jdu stejnou ulicí, kudy chodil Hemingway či Baudelaire (vyslovuje s čistým francouzským přízvukem), nebo třeba že si můžu dát kafe u stolu, kde psal knihy James Joyce. Je to inspirující a příjemné. Stejně jako to bordeaux.

  • Nejčtenější

Indům sebrali kojence. Nový film buší do Barnevernetu a otřásá Norskem

Do norských kin dorazil nový film inspirovaný osudem indické rodiny bojující o své děti. Příběh maminky ze Stavangeru,...

KVÍZ: Harry Potter i Anna Karenina. Obstáli byste v čtenářském kvízu pro děti?

Motivovat děti k tomu, aby odložily mobily a počítačové hry a vzaly do ruky knihu. To je cílem charitativního projektu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Náhle zemřel herec Reddick z filmů o Johnu Wickovi nebo seriálu The Wire

Ve věku 60 let zemřel americký herec Lance Reddick známý pro své výrazné role v televizních seriálech i filmech včetně...

Kokoschkův obraz Žena a otrok byl v aukci k mání za 200 milionů, neprodal se

Obraz Oskara Kokoschky s názvem Frau mit dem Sklaven (Žena a otrok), který byl v neděli odpoledne k mání v aukci v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PRVNÍ DOJMY: Máte podprsenku, soudružky? Ve Volze jezdí přesné retro

Premium „Veselé historky z natáčení“ jsou jen třešinkou na dortu, který si Česká televize upekla k 70. výročí vysílání v podobě...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

PRVNÍ DOJMY: Máte podprsenku, soudružky? Ve Volze jezdí přesné retro

Premium „Veselé historky z natáčení“ jsou jen třešinkou na dortu, který si Česká televize upekla k 70. výročí vysílání v podobě...

RECENZE: Počkejte si na medvěda, vzkazuje divákům Buď chlap!

Premium Domácí novinka kin Buď chlap! obstojí spíše jako přírodopisný dokument z tatranské divočiny než coby romantická...

VIDEO: Sedmdesátky nebyly šedivé, Volha to ukazuje, říká režisér Pachl

Na televizní obrazovky přijíždí Volha. Dobový seriál České televize odehrávající se za normalizace s podtitulem velký...

Náhle zemřel herec Reddick z filmů o Johnu Wickovi nebo seriálu The Wire

Ve věku 60 let zemřel americký herec Lance Reddick známý pro své výrazné role v televizních seriálech i filmech včetně...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...