Jinou verzi Mnichova znám až díky Zelenkově filmu, říká herec Myšička

  16:59aktualizováno  16:59
Autorský film režiséra Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově, který jde do kin 22. října, spojuje zábavu s polemickým pohledem na takzvanou mnichovskou zradu. Hlavní roli zkrachovalého reportéra, jenž objeví politickou senzaci roku, vytváří Martin Myšička.

Martin Myšička při natáčení filmu Ztraceni v Mnichově | foto: Falcon

Člen souboru pražského Dejvického divadla, který vystupuje v Zelenkových hrách a točil s ním film Karamazovi, představuje v režisérově novince novináře, který odcizí papouška citujícího prohitlerovské a protičeské výroky svého někdejšího pána, francouzského zástupce u podpisu mnichovské dohody Édouarda Daladiera. Vedle smíchu však film nabízí i nový možný výklad Mnichova jako Benešovy diplomatické geniality. „Sám jsem teď rozpolcený,“ přiznává Myšička.

Fotogalerie

Režisér Petr Zelenka přiznal, že všeobecně vžitý pohled na Mnichov 1938 coby zradu mocností změnil až díky četbě historika Jana Tesaře. Jak to bylo s vámi?
Úplně stejně jako u Petra Zelenky. Také jsem tuhle interpretaci neznal, objevil jsem ji až díky našemu filmu a přiznávám se, že na to stále ještě nemám úplně vyhraněný názor. Připadám si hlavně rozpolcený, nicméně už jsem nakloněn spíše té variantě, že v tehdejší bezvýchodné situaci to bylo asi nejmenší zlo ze všech, která se tenkrát rýsovala.

Proč tedy myslíte, že se stále držíme jen školní verze o zradě spojenců a našem odhodlání?
Těžká otázka, také si teď říkám, jestli to v dnešní době už není jen jakási tradice, způsob národní úmluvy. Navíc když se podíváte do ciziny, zjistíte, že téma Mnichova je opravdu mnohem důležitější pro nás než pro jiné země a že cizinci hodnotí tehdejší události z dost odlišného úhlu pohledu, než je zvykem u nás.

Vidíte nějakou současnou ozvěnu či dopad tehdejších událostí z Mnichova?
Uvědomil jsem si to v souvislosti s nynějším konfliktem na Ukrajině - v tom smyslu, že sledujeme všeobecnou opatrnost ze strany různých zemí, jejich strach z jakéhokoli ovlivňování či přímého zasahování.

Snímek Ztraceni v Mnichově sice otevírá hodně výbušné historické téma, ale dělá to s nadsázkou a vtipem na půdě absurdní komedie. Myslíte, že to je schůdná cesta?
V tomhle případě, tedy pro potřeby kinematografie, která zákonitě musí počítat s masovým publikem, je to podle mého názoru zcela namístě. Dokonce to považuji za skvělý nápad, protože prostřednictvím komedie se doklad, jak se rodí národní mýty zrádců i zrádců v uvozovkách, dostane i k lidem, kteří se jinak o dějiny nezajímají nebo je přinejmenším nepřitahují do té míry, že by si sami vyhledali odbornou publikaci.

Dovedete si „případ Mnichov“ ve výkladu, který navrhuje Zelenkova komedie, představit i jako naprosto vážně míněný historický film?
Jistěže by to šlo. Ovšem tady by hrozilo jedno nebezpečí, vážně pojaté historické filmy se totiž vyznačují tím, že doložená fakta leckdy překroutí. Nedělají to z ideových, nýbrž z čistě profesionálních, vypravěčských důvodů, prostě jen proto, aby byl příběh na plátně dramatičtější. A k tomu, aby působil vypjatě, si zase tvůrci zpravidla musí vybrat naprosto jednoznačně, jestli se postaví buď na jednu, nebo na druhou stranu. Nic mezi tím neexistuje.

Což Ztraceni v Mnichově opravdu nedělají.
Přesně tak. Právě na půdě komedie může naštěstí zůstat zachována relativita pohledu. Každý divák si nakonec sám rozhodne, kterému výkladu chce věřit.

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

PRVNÍ DOJMY: Rozervané mondénní paničky bloumají telenovelou Milenky

Hrdinky seriálu Milenky

Když se zdá, že český seriál došel na vrchol pokleslosti, zasáhnou Slováci. Vedle titulu Milenky, který letní Nova...

Přichází Yesterday. Líčí, jak Ed Sheeran pomáhal ukrást písně Beatles

Ed Sheeran ve filmu Yesterday

Jako byste slyšeli písně Beatles poprvé, popisují tvůrci britskou hudební komedii Yesterday, v níž se i popová hvězda...

U nás zase Chalupáři a Hospoda. Ve světě přitom přes léto startují novinky

Záběr ze seriálu Ad Vitam

Zatímco české stanice už se ponořily do reprízového léta, kam tradičně patří Chalupáři, Vinnetou, Hospoda či Comeback,...

Najdete na iDNES.cz