S tátou teď píšeme čtvrtou verzi filmu, říká Jan Svěrák

  17:57aktualizováno  17:57
Jeho otec Zdeněk Svěrák slaví v pondělí 28. března osmdesátiny. V ten den se po celém Česku i ve světě bude promítat jejich společné dílo: Obecná škola Když kdysi jeli na besedu o tomto filmu, poprvé si prý promluvili nikoli jako otec a syn, ale jako dva chlapi. Co prozradil Jan Svěrák v rozhovoru pro týdeník Téma o svém tatínkovi?

Zdeněk a Jan Svěrákovi | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Projevilo se nějak ve vaší výchově, že je otec profesí kantor?
Asi jo. My jsme se v dětství neradi táty na cokoli ptali, protože to bylo vždycky na dlouho. Zeptali jsme se třeba, co to je aluminium, a on pravil: „To je velmi zajímavá otázka, děti. To je hliník.“ Vzal encyklopedii a celé heslo nám přečetl. Pak k tomu ještě přidal z vlastní zkušenosti, jak se nějak zajímavě s tímhle kovem setkal... Asi jsem to po něm převzal. Jakmile něco vím, strašně rád to sděluju a vysvětluju. Takže teď se radši neptají moje děti.

Zakazoval vám něco, když jste byl v pubertě?
Tak normálně. Ptal se, v kolik přijdu. Ale výchovu měla na bedrech maminka. Ona je hospodářka rodiny a on je ten ředitel, který něco dělá v kanceláři, kam se moc nesmí. Když jsme zlobili, maminka vyhrožovala: „Počkejte, až přijde táta domů, ten vás nepochválí.“ Ale táta chodil tak v půl desáté a my už jsme byli v posteli, takže se ty průšvihy většinou zaspaly.

Zdědil jste něco po tátovi?
Několik fyziognomických anomálií. Trochu srostlé prsty na noze: ukazováček a prostředníček. Hrbolky na uších. A jestli ne nějaký talent, tak aspoň radost z tvořivosti.

Týdeník Téma

Vychází v pátek

Týdeník TÉMA

Proč kdysi spolu půl roku nemluvili? Co Jana Svěráka s tátou baví? Více se dočtete v novém vydání týdeníku Téma.

A povahově?
Myslím, že jsem namíchaný i s mámou.

Váš otec v loňském rozhovoru o vás vyprávěl, že jste mu udělal největší radost tím, že jste se rozhodl stát se filmařem. Čím udělal radost on vám?
Když si se mnou poprvé povídal jako chlap s chlapem. Stalo se to v autě, když jsme jeli po premiéře Obecné školy (srpen 1991, pozn. red.) na besedu s diváky někam do severních Čech. Město si nepamatuju, ani nevím, kdo z nás řídil, ale pamatuju si, že to byl pro mě silný zážitek. Najednou jsme si byli rovni. Aspoň jsem měl ten pocit. Nebylo to jako otec a syn, ale jako kolegové. Lehce starší a lehce mladší, ale kolegové. Tehdy jsem byl už tři roky ženatý a měl jsem dítě, takže jsme si mohli povídat o tom, jak to je v tom manželství občas těžký, a postěžovat si na ty naše holky (usmívá se). Tehdy se z nás stali kamarádi, to byl magický moment.

Teď spolu píšete scénář podle jeho povídkové knížky Po strništi bos, kde popisuje své dětství v městečku Kopidlno, tedy období, které předcházelo ději ve filmu Obecná škola. Jak to jde?
Hezky (usmívá se). Ten scénář začal vznikat už asi před třinácti lety. Právě chystáme čtvrtou verzi. A hodil to na mě. Říkal: „Všechno je napsaný v té knížce, tak to předělej do scénáře.“ Jednou za čtrnáct dní se scházíme na několikahodinové porady. Nastíním mu, co bych chtěl změnit. A když ho přesvědčím, povídá: „Dobrá, ale já to škrtat nebudu. Je to tvůj scénář.“ Škrtnu to a pak spolu ještě třeba píšeme nové dialogy.

V novém filmu mě omladí, prozradil Zdeněk Svěrák ve videochatu iDNES.cz:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Další z rubriky

VIDEO: Královské sestry, kry a sobi. Vrací se Ledové království

První ukázka z filmu Ledové království 2

Princezny Anna a Elsa se vydají hluboko do lesů, aby vypátraly záhadnou minulost vlastní říše. Tak mlhavě tvůrci...

VIDEO: Herci Dejvického divadla zvou do kina na vlastní zkázu

Seriál Zkáza Dejvického divadla v kinech

Ještě než České televize nasadí od 4. března do vysílání seriál Zkáza Dejvického divadla, mohou si všech šest dílů...

RECENZE: Žádná romantika. V Lásce mezi regály září tajuplný velkosklad

Záběr z filmu Láska mezi regály

Snímek Láska mezi regály nabídne noční jízdu ještěrkami v tajuplném zákulisí supermarketu. Ač může český název trochu...

Najdete na iDNES.cz