RECENZE: Zpíval hit Hastrmane, tatrmane. Jak žije Rony Marton dnes
Rony Marton s kytarou v 13. komnatě | foto: ČT
Marton, vlastním jménem Rony Surjomartono, se narodil v Indonésii. V tehdejším socialistickém Československu, které mu nabídli náhradou za vysněné Japonsko, vystudoval ekonomii, v roce 1971 vyhrál talentovou soutěž a pod patronací Petra Hanniga se stal populární tváří pop music první poloviny 70. let hlavně díky hitu o pražském vodníkovi.
„Hastrmane, tatrmane, melou, kolo mlýna klape Kampou celou, na pentle se dívka těžko chytí, zkus nabídnout víc než vodu k pití,“ zpívají si dodnes pamětníci – ale už bez Martona. Zvolil si jinou dráhu.
Pohříchu právě ono „odcházení“, tedy Martonovo osobní rozhodnutí pro civilní život mimo světla reflektorů, se v portrétu téměř pomíjí, zatímco „přicházení“ má prostoru dost.
Do Prahy dorazil jako dvacetiletý muslim v roce 1963, a jak vzpomíná, už cestou z letiště jej překvapilo, že byla „všude tma“. Jazykový kurz absolvoval v Dobrušce, „ve městě F. L. Věka“, podotýká zasvěceně, a na škole si pak našel životní partnerku z Moravy. „Měla dlouhé vlasy, moc nemluví, to je taky dobrá věc,“ potvrzuje slova bývalých spolužáků, že právě studenti z Indonésie měli smysl pro humor.
Do Martonových představ o budoucnosti však zasáhla také politika, po vojenském převratu ve své vlasti se k nové vládě nepřiklonil, musel tedy zůstat na zdejší půdě. Otce už nikdy neviděl, matku jednou v Praze, nesměl domů ani na bratrův pohřeb. Do svého rodiště se vrátil poprvé až v roce 1998 a třebaže s příbuznými stále udržuje kontakty, přiznává: „Už tam nepatřím. Je to smutné, ale je to fakt.“
Jakkoli se stal dobovou hvězdou, v Martonově pojetí představuje jeho hudební vzestup pouhou epizodu. Vymykal se nejen zjevem, vystupováním a hlasem. Na rozdíl od tuzemských kolegů směl zpívat anglicky, nicméně jak prohlašuje Petra Černocká, „neměl nikdy žádné ambice, dělal to čistě jen pro radost“.
Profesionální muzikantskou cestu tak vlastně nikdy nenastoupil, věnoval se vystudovanému oboru a rodině. „Psal nám pokračování Vinnetoua,“ líčí Martonovi potomkové, syn a dvě dcery.
13. komnata Ronyho MartonaProvází Martina Hynková Vrbová, režie Zdeněk Gawlik Hodnocení: 50 % |
A byť se slávy dočkal za normalizace, komunisty neměl v lásce už kvůli tomu, jak se podepsali na osudu manželčiných rodičů. Proto také zažádal o české občanství až po pádu režimu.
Politických motivů je v dokumentu nejvíce, hudebních již méně a téměř vůbec se nedostává na nejzajímavější kapitolu 13. komnaty, totiž neviditelná léta někdejší celebrity strávená kdesi v prozaické účtárně. Naštěstí pro tvůrce si Rony Marton uchoval usměvavou a věcnou bezprostřednost, díky níž utáhne prakticky celý pořad sám.
Tipy z televizního programu
Recenze: U moře 40 %, Václav 70 %, Marta a Věra 50 %, Ejzenštejn v Guanajuatu 60 %, Až tak moc tě nežere 60 %, Star Wars: Epizoda II - Klony útočí 70 %, Captain America: První Avenger 50 %, Nechte je všechny mluvit 70 %, Terminátor: Temný osud 60 %
Klíčová slova: Rapl, Doktor Martin, Anatomie života, Slunečná, Výměna manželek, Sestřičky, Mia Farrow, Woody Allen
Zemřel britský herec Paul Ritter. Hrál v Harry Potterovi či Černobylu
Zemřel britský herec Paul Ritter, který se objevil například ve filmu Harry Potter a Princ dvojí krve nebo nedávném...
RECENZE: Boží mlýny aneb když v Expozituře řádí čeští Avengers
Šestidílná série České televize Boží mlýny slíbila žánr krimikomedie. Ovšem z jedné strany ji sráží publicisticky...
POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Zločiny Velké Prahy vrátil do hry eleganci
Závěrečný díl dobového krimiseriálu Zločiny Velké Prahy sledovalo přes půldruhého milionu diváků. V datech peoplemetrů...
Jednání bylo arogantní, chceme svého odborníka, vzkazují divadla Babišovi
Asociace profesionálních divadel odmítá diskriminaci kultury a chce, aby byla vnímána se stejnou vážností jako třeba...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Kvůli konci Zaorálka na kultuře bombardují profesní spolky vládu dopisy
Rozporuplné reakce vzbuzují informace o výměně ministra kultury. Několik asociací adresovalo dopisy premiérovi Andreji...
Největší podvod s uměním ve Státech odhaluje dokument na Netflixu
Toto je pravdivý příběh o falešném umění, uvádí Netflix nový dokument režiséra Barryho Avriche o největším podvodu s...
TELEVIZIONÁŘ: Dva vrazi a jedna dozorkyně. Tak se utíká z vězení
Útěk z vězení v Dannemoře, který startuje v neděli na stanici ČT art, má na filmařském kontě pěknou řádku trofejí, v...
RECENZE: Byl slušný člověk. Když syn obhajuje otcovy válečné zločiny
Můj otec byl slušný člověk, tvrdí neustále Horst Wächter. Jak se to vezme. Nacistický pohlavár Otto von Wächter asi...
Herci mě prosí, abych jim v Simpsonových našel roli, říká šéf českého dabingu
Premium Česká verze kultovního animovaného seriálu Simpsonovi je u nás od samého počátku v rukou jediného člověka. První...

DĚLNÍK VE VÝROBĚ (26.000-28.000 Kč)
Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat:
26 000 - 28 000 Kč