Rodina odjíždí na výlet splnit otcovo přání

  21:28aktualizováno  21:28
Po svém debutu Ene bene se režisérka a scenáristka Alice Nellis rozhodla natočit další celovečerní projekt. Film Výlet je neobvyklá road-movie, která se odehrává na trase mezi Rakovníkem, Telčí a malým hřbitovem za slovenskými hranicemi. Alice Nellis k němu opět přizvala herečku Ivu Janžurovou, vedle níž se tentokrát objevují i obě její dcery, herečky Theodora a Sabina Remundovy.

"Kdybych měla tenhle film stručně popsat," uvažuje Alice, "asi bych řekla, že Výlet je nevšední road-movie, ve které babička naplní svůj sen, matka se ke svým dcerám přestane chovat jako k dětem, dcery se ke svým manželům přestanou chovat jako k idiotům a otcův popel je rozptýlen po celé zemi a ještě dál."

Česko-slovenský film o putování jedné rodiny ve dvou různě rychlých autech je - podobně jako Ene bene - opět intimním příběhem ze současnosti, vyprávějícím o složitém dorozumění a společné samotě zdánlivě nejbližších lidí, říká o snímku scénáristka a režisérka. "Mnohokrát jsem si ověřila, že uvnitř rodiny bývá komunikace zdaleka nejtěžší," dodává.

"Její členy totiž často svazují nejrůznější rituály a všelijaká drobná tajemství, která za normálních okolností drží všichni pěkně pod pokličkou. Jakmile ovšem lidé vyjedou ze svých domovů a přestanou se tím pádem schovávat za hradbu rutinních úkonů a povinností, začne docházet k neobvyklým situacím. I proto jsem zvolila žánr road-movie: cestování a praktické problémy s ním spojené totiž postavy nutí, aby se chovali jinak, než jsou normálně zvyklí."

Scénář filmu připravovala Alice Nellis asi rok a půl a při vymýšlení situací vycházela mimo jiné z vlastní cesty po Spojených Státech, kterou kdysi projela s kamarádem: Když se spolu lidi zavřou do auta, nasednou k nim automaticky i jejich problémy.

Předloha Výletu získala Maxima za nejlepší scénář na festivalu FAMU 2000 a v témže roce postoupila až do finále prestižní scenáristické soutěže Sundance International Screenwriting Festival ve Spojených Státech.

Výlet
Česká republika, 2002

scénář a režie Alice Nellis
kamera Ramunas Greičius
hudba Tomáš Polák
hrají

Iva Janžurová
Theodora Remundová
Sabina Remundová
Jiří Macháček
Igor Bareš
Naďa Kotršová
Dan Bárta
a další

délka 100 minut
žánr roadmovie

Výlet - premiéry

kina 21. března 2002
DVD 10/2002
VHS 10/2002

Je to už skoro šest měsíců, co otec zemřel, ale jeho popel stále stojí na babiččině příborníku. Nikdo z rodiny však netuší, že plastiková urna může být pro jejich životy cosi jako dobře načasovaná bomba. Dlouho odkládaná výprava na slovenský hřbitov, kde si otec údajně přál ležet, svede dohromady lidi, z nichž už každý žije jinde a po svém. A už společný rodinný oběd před cestou naznačuje, že mezi nimi nepanuje žádná rodinná idyla.

Mladší dcera Zuzana, nepříliš úspěšná výtvarnice a designérka kachlíků do koupelny, těžce snáší naivně iritující poznámky svého muže Pavla. Prohlubují totiž její sílící obavu, že se svým manželstvím asi bude muset něco dělat. Připočteme-li k tomu jejího (možná až příliš pohledného, úspěšného a nezávislého) milence, malíře abstraktních pláten Lubora, je jasné, že Zuzanu rodinné historky o prošlých kompotech zrovna moc nezajímají.
 
Starší sestra Ilona se na výlet vydává ve vysokém stupni těhotenství. Doufá, že jako nenápadná mučednice může nejlépe oživit ochabující zájem svého znuděného muže Vítka. Kromě mindráků ze stereotypního manželství nasedá s Ilonou do auta i napětí mezi ní a matkou Miladou, které den ode dne prohlubuje společné soužití v jednom domě.

Důvod pohnout se konečně z místa má i Zuzanina a Ilonina matka Milada. Ta se jako čerstvá vdova a často i nevítaná tchýně cítí čím dál zneuznanější a zbytečnější. Je to i tím, že ještě nepřišla na to, co si bez věčného uklízení, vaření a obstarávání domácnosti může se svým životem vlastně počít. A co je pro ni nejtrpčí, vůbec netuší, jak se má bez svého manžela - kdysi tak spolehlivé opory a komunikačního mostu - domluvit s dcerami, s nimiž se možná poprvé v životě setkává úplně sama.

Ani úmysly babičky Valerie nejsou spjaty pouze s pietním aktem. Všem sice stále připomíná, jak moc chtěl její syn odpočívat na hřbitově u svého slovenského rodiště. Její nadšení, že se do rodného Nového Města nad Váhou podívá sama (a dokonce s bezpečným rodinným doprovodem), je ale přece jen až příliš nápadné.

"Ovdovělá matka, dvě dospělé, tápající dcery, snad až příliš hodný zeť, temperamentní babička a malý vnuk - tihle všichni se nasoukají do dvou aut a vyrazí z Rakovníka směrem na Slovensko, aby vyhověli otcovu poslednímu přání. Fádní rodinná povinnost se ovšem brzy začne měnit v putování, které má změnit vše, co následuje. A tak zatímco do stařičkého Wartburgu a nablýskaného Renaulta nasedá nesourodá skupina lidí, z nichž každý má už svůj život a svoje problémy, samotná cesta se stává důkazem toho, že pokud se její účastníci neotevřou a nevyřeší minulost, nepohnou se z místa ani jejich osobní životy..."

Alice Nellis, scenáristka a režisérka o filmu

Dámskou posádku doplňuje Zuzanin manžel Pavel. Ten - až na mírnou nadváhu, která ho přece jen trochu trápí - vypadá jako jediný spokojený, a možná až naivně šťastný člen rodiny. Přítomnost mužského elementu se ale během cesty ukáže jako velmi podstatná a Pavel se z nezbytného pánského "doplňku" stane přirozeným vůdcem celé akce.

Také Leon, pětiletý Ilonin syn, vypadá jako celkem spokojený cestující: zvlášť, když mu nikdo neprohlíží a nevyklepává obsah jeho přítele Žahoura, plyšového pejska se zapínacím bříškem.

Filmový štáb v akci. Režisérka Alice Nellis sedí druhá zleva.

Aňa Geislerová a Kryštof Hádek. Bláta si obě "svěrákovské hvězdy" užily dosyta.

Fotografie z filmu Výlet.

Fotografie z filmu Výlet.

Fotografie z filmu Výlet.

Fotografie z filmu Výlet.

Fotografie z filmu Výlet.

Fotografie z filmu Výlet.

Fotografie z filmu Výlet.

Fotografie z filmu Výlet.

Fotografie z filmu Výlet.

Fotografie z filmu Výlet.

Autoři:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Odpudivá až odporná. Hvězda Varů Patricia Clarksonová vítězí

Patricia Clarksonová ve filmu Florencino knihkupectví

Čerstvá nositelka karlovarské pocty Patricia Clarksonová má sice v opožděné novince našich kin nazvané Florencino...

VIDEO: Vrací se Top Gun. Neohrožený Tom Cruise je pořád kapitán

Trailer k filmu Top Gun: Maverick

Herec Tom Cruise překvapil účastníky Comic-Conu v San Diegu svým předem neohlášeným vystoupením, na kterém představil...

VIDEO: Mark Hamill, idol Hvězdných válek, zpívá v roli vraždící panenky

Trailer k filmu Dětská hra

Ve filmu Dětská hra, který do kin vejde 25. července, ožije legendární vraždící panenka z hororové série Chucky. A co...

Najdete na iDNES.cz