Robin očima Mirky Spáčilové: Scénář plný patosu a klišé měl skončit v koši

  13:33aktualizováno  13:33
Vždycky zní podezřele, když producenti žádají novináře, aby recenze filmu vyšly až v den premiéry. Selský rozum napovídá, že pochvala by jim o pár dnů dříve nevadila, takže asi tutlají průšvih. A Robin Hood to dokazuje.

Režisér Ridley Scott radí – Zapomeňte na vše, co jste kdy o Robinu Hoodovi slyšeli! To je pravda, jeho hrdina zahájí zbojnickou éru až se závěrečnými titulky, jako by si ji šetřil na druhý díl – ale v něm by houpal vnoučata. Už v pětačtyřiceti sklízí Russell Crowe od publika přezdívky Cvalík či Váleček, když ho Cate Blanchettová svléká z košile – dál milosrdně nepostupuje.

Daně?

"ČSSD by měla povinně vidět, kam až vede zvyšování daní: hned ke dvěma bitvám, vesnické a mezinárodní, do níž Scott pašuje nápodobu vylodění ze Zachraňte vojína Ryana."

M. Spáčilová, MF DNES

Na tradiční podobu anglického Jánošíka je opravdu třeba zapomenout. Ale už nám neřekli: Dosaďte si za něj kohokoli od Roba Roye přes hrdinu Statečného srdce, trochu urostlejšího Karla Marxe, světlejšího Emiliana Zapatu a další lidové vůdce až po Jana Žižku. Ostatně se ukáže, že i otec Robina Hooda burcoval a la Jan Hus. Nu a pak se přidá pár dvorských intrik ve stylu Angeliky plus hodně bitek.

Výsledkem je středověká odvozenina Gladiátora: bezkrevná, uniformní, opsaná v situacích, charakterech, dialozích, akcích i barvách. "Booooring," jak píše jeden ze zklamaných zámořských fanoušků, neboli "nudnééé". Navrch i politicky korektní, takže hrdina zběhlý z křížové výpravy lituje smrti muslimů.

Z filmu Robin Hood

Místo vtipu, šarmu, švihu a uvolněné dobrodružné romantiky se vleče řinčivá válečná epopej, v jejímž úvodu titulky vyloží roli psanců v dějinách.

Hovory v královské ložnici i vojenském ležení osvětlí zase podstatu mocenských půtek: Francouzi tu vystupují jako zákeřní pojídači ústřic a jim oddaní zlosynové coby doboví skini. Jen nottinghamský šerif má hřívu, ale v téhle verzi dostal beztak pouhý štěk.

Protinázor

Čtěte pochvalnou recenzi iDNES.cz

"Robin Hood je skvělá podívaná s kulhajícím dějem a emancipovanou Mariannou. Proč ne," píše Tereza Spáčilová.

Pro první z bitevních scén při dobývání hradu platí totéž co pro všechny následující: pěkně natočeno, ale nic nového pod sluncem. Ani po stránce bojové choreografie, ani dramaturgie: tým A přepadne tým B, načež tým B přepadne tým C, to celé znovu.

Turistická pozvánka

Od patosu a frází – Ví příliš, zbav se ho! – občas uleví nádherné obrazy krajiny, lodí na Temži či soutěsek utopených v zeleni. Stačí se však z leteckého pohledu snést na zem a klišé pokračují: hvozdy jsou hluboké, lidé pracovití, Mariana válčící s lakotnou církví o zrno, vždy hrdě vzpřímená – více se od Cate Blanchettové kromě trochy vděčného partnerského škádlení nechce. Jediným vskutku důstojným hercem široko daleko je Max von Sydow v roli jejího slepého tchána.

Z natáčení filmu Robin HoodZ filmu Robin Hood

Tempo vázne, půldruhé hodiny tvoří vlastně expozice s folklorem písní a tanců. Ždímá se každý detail: padající nůž, první polibek; až s rebelií se děj vyostří. ČSSD by měla povinně vidět, kam až vede zvyšování daní: hned ke dvěma bitvám, vesnické a mezinárodní, do níž Scott pašuje nápodobu vylodění ze Zachraňte vojína Ryana.

Hrdinou filmu není tribun Robin, nýbrž střihač Pietro Scalia, jehož zásluhou silně účinkují alespoň jednotlivosti. Ale i kdyby jej sestřihal na polovinu, nepomůže scénáři, který měl skončit v koši celý. Ne za "nového" Robina Hooda, ale starou známou otravnou šablonu.

Robin Hood
USA/VB, režie Ridley Scott,
hrají Russell Crowe, Mark Strong, Cate Blanchettová, Scott Grimes, titulky, 140 minut
Hodnocení MF DNES: 50 %

  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijede třeba Andrea Bocelli. Podívejte se na přehled...

RECENZE: Karel, já a ty nabízí defilé třicátníků, kteří nevědí, co chtějí

Bohdan Karásek říká svým pracím „bytové filmy“, což lze přeložit jako levné projekty na pomezí studentských a...

Největším českým porevolučním hitem je Země vzdálená

Během tří dekád od pádu komunistického režimu vzniklo mnoho hitů, ale tím největším je podle mínění diváků hudební...

Salman Rushdie postavil Zlatý dům. Pozlobil feministky

Spisovatel Salman Rushdie ve své novince zarývá nehty pod kůži americké společnosti. Kam se za poslední léta posunula...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Návrat Dagmar Havlové ke komedii zařídili jiskřiví Vlastníci

Místo Dvanácti rozhněvaných mužů sedí kolem stolu čtrnáct majitelů bytů. Nečekaně zábavnou domovní schůzi zprostředkují...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

RECENZE: Rumuni pijí Coca-Colu, já jím banány, psal přes železnou oponu

Zatímco z většiny dokumentů o 17. listopadu hovoří celebrity, Karel Strachota hledá neznámé příběhy „zdola“. Po filmu...

KOMENTÁŘ: Televizní oslavy sametu se sametovou chutí reklam na čokoládu

Od televizních oslav třicetiletí svobody by asi málokdo čekal zázraky, přesto se jich překvapivě pár urodilo.

Nedokončený film Poslední z Aporveru půjde do dražby. Za 18 milionů

Nedokončený fantasy snímek režiséra Tomáše Krejčího Poslední z Aporveru se kvůli dluhům octl v insolvenčním řízení a...

V 93 letech zemřel Vojtěch Jasný, autor filmu Všichni dobří rodáci

Ve věku 93 let zemřel režisér, scenárista i odbojář Vojtěch Jasný, autor trezorového filmu Všichni dobří rodáci. Na...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz