Sto let poté, co se stal nejvýnosnějším americkým titulem roku, se památný snímek, v němž titulní roli ztvárnil Douglas Fairbanks přezdívaný král Hollywoodu, vrací v restaurované podobě i na plátna českých kin.
Němý, černobílý, avšak nesmrtelný, přestože stále přicházejí nové a nové přepisy anglické legendy o zbojníkovi s lukem a šípy, který bere bohatým, dává chudým a bojuje proti bezpráví.
V poslední době si Robina Hooda zahráli třeba Taron Egerton, Russell Crowe nebo Kevin Costner, do dějin kinematografie vstoupila verze z roku 1938 nazvaná Dobrodružství Robina Hooda, v níž hrdinu ztělesnil Errol Flynn. Mimochodem nabídku titulní úlohy ještě před ním dostal Douglas Fairbanks Junior, ale odmítl s tím, že nehodlá kopírovat výkon svého otce.
Naopak Alan Hale si postavu Malého Johna zahrál jak po boku Fairbankse, tak Flynna a do třetice znovu s Flynnem ještě v Tulácích ze Sherwoodského lesa v roce 1950, takže si připsal rekord pro herce, který vytvořil stejnou roli v nejdelším časovém rozpětí.
Fairbanksův Robin Hood měl tenkrát nevídaný rozpočet ve výši půldruhého milionu dolarů, ovšem stal se zároveň vůbec nejvýnosnějším filmem herce, který projekt coby jeho scenárista a producent také sám financoval.
Filmové kulisy navrhl Lloyd Wright, syn věhlasného architekta Franka Lloyda Wrighta, a jen hrad krále Richarda zosobňoval největší dekoraci, jež kdy byla pro němý film postavena.
Právě z panovnického sídla, dějiště velkolepých středověkých slavností, se král Richard vydává na křížovou výpravu a zanechává správu země v rukou svého bratra prince Johna, z něhož se však brzy vyklube krutý, chamtivý a proradný tyran.
Proto musí Robin Hood se svými společníky zasáhnout, osvobodit porobenou Anglii, získat srdce krásné Marian, kterou hrála australská rodačka Enid Bennettová, a ukázat přitom skvostné akrobatické kousky nebo šermířské souboje.
Naprostou většinu kaskadérských kousků ve svých filmech předváděl Fairbanks osobně. Byl vynikajícím sportovcem a své fyzické schopnosti i spontánní nápady, jako bez ohledu na scénář přeskočit plot či vyšplhat na kostel, uměl dokonale využít.
Výjimku, kdy se nechal zastupovat, přinesl film Gaučo z roku 1927, kde se některé výstupy považovaly pro hlavní hvězdu za příliš riskantní. Přitom Fairbanks často žádal, aby jeho jméno bylo v titulcích uvedeno až na posledním místě.
Pro Fairbankse znamenal šarmantní zbojník přirozenou návaznost kariéry v duchu jeho předchozích hrdinů, jakými byli Zorro mstitel nebo D’Artagnan ve Třech mušketýrech – ostatně k oběma se vrátil v pokračováních.
Tvrdil, že muž, který chce v životě něco dokázat, musí neustále udržovat vysoké tempo. A traduje se, že poslední hercova slova před smrtí zněla: „Nikdy v životě jsem se necítil lépe.“