Režisérka studentského filmu Špidlová si z Cannes veze cenu

  18:03aktualizováno  18:26
Film Bába režisérky Zuzany Špidlové vyhrál na festivalu v Cannes mezi studentskými snímky. Jde o první české hrané dílo s nominací v sekci Cinéfondation. "Jsem v lehkém šoku, mám obrovskou radost, byla jsem příjemně překvapena," řekla režisérka.

Režisérka studentského filmu Bába Zuzana Špidlová | foto: ČTK

Bába

Synopse filmu v canneském katalogu

"Máma se mě nikdy nezeptala, prostě přivezla babičku domů. Teď leží uprostřed mého pokoje a já se o ní musím starat. Pořád."

Společně se snímkem Bába bylo do užšího výběru přehlídky nominováno 17 finalistů. Pořadatelé vybírali ze 1 443 studentských snímků z celého světa.

Součástí první ceny je vedle finanční odměny ve výši 15 tisíc eur i příslib uvedení prvního hraného filmu vítězky na canneském festivalu. Špidlová řekla, že doufá, že jí úspěch pomůže pro její další práci také sehnat další finance.

Jednadvacetiminutový snímek, který získal loni nejvyšší ocenění na festivalu studentských filmů Famufest - za nejlepší režii a nejlepší film, vznikl na základě důkladných rešerší režisérky v domovech důchodců a léčebnách dlouhodobě nemocných. Popisuje příběh pubertální dívky, která se velmi svérázným způsobem stará o svou nemohoucí babičku.

Z filmu Bába režisérky Zuzany Špidlové

Do studentské sekce se už ale v minulých letech probojovaly animované snímky mladých českých tvůrců. Například Lukáš Naus.

Špidlová před odjezdem do Cannes v úspěch nedoufala, svou účast brala spíše jako skvělou příležitost k seznámení se s "velkým filmovým světem". Už tehdy ovšem prozradila, čemu by se chtěla věnovat dál.

Představitelka hlavní role ve studentském filmu Bába Marika ŠoposkáRežisérka absolventského filmu Bába Zuzana Špidlová a herec z filmu Ondřej Havel

Čeká ji scénář k prvnímu celovečernímu filmu, který by měl být zároveň jejím absolventským snímkem na pražské Filmové a televizní fakultě (FAMU). Natočit by jej chtěla v příštím roce v koprodukci s Francií. Tam by se totiž měl děj odehrávat.

"Téma bude trošku podobné Bábě, ale to se ještě vyvíjí. Nedokážu se úplně změnit, takže mě zajímají podobné věci. Můžu tedy říct, že to bude psychologický snímek a asi stejně komorní, jako byla Bába," poznamenala režisérka.

Zuzana Špidlová

Režisérka absolventského filmu Bába Zuzana ŠpidlováZuzana Špidlová (rozená Kirchnerová) dokončila v roce 2008 studia práv na Karlově Univerzitě v Praze. Ve stejném roce absolvovala bakalářský stupeň na katedře režie FAMU, kde nyní pokračuje v magisterském studiu.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

Další z rubriky

VIDEO: Drogy nebo alkohol? Dík, nic nesháníme. Startuje seriál Kameňák

Seznamte se s hrdiny z Kameňákova

Dosavadní vítěz pátečních televizních večerů Strážmistr Topinka dostane konkurenci. Na Nově proti němu odstartuje...

RECENZE: Málo sněžného pluhu. I tak se Liam Neeson tarantinovsky mstí

Záběr z filmu Mrazivá pomsta

Hans Petter Moland, režisér norského hitu Boj sněžného pluhu s mafií, jej natočil znovu. Nyní v angličtině, s Liamem...

VIDEO: Během první půle odešlo třináct diváků, hřímá Čermák Za oponou

Portál iDNES KINO uvede seriál Za oponou

Je podezřelý, arogantní, nemusí se chovat, i hvězdu souboru pošle klidně do háje. Řeč je o novém řediteli upadajícího...

Najdete na iDNES.cz