Režisér Mario Monicelli spáchal sebevraždu, truchlí i nepřítel Berlusconi

  12:36aktualizováno  17:37
Režisér Mario Monicelli, který patřil k legendám italského filmu, spáchal v pondělí ve věku 95 let sebevraždu. Zabil se skokem z pátého patra římské nemocnice svatého Jana. "Bolest nad tragickou smrtí mistra italské kinematografie" vyjádřil i premiér italský Silvio Berlusconi, toho přitom Monicelli často kritizoval.

Mario Monicelli se svým oblíbeným hercem Marcellem Mastroiannim | foto: ČTK

Monicelli byl označován za krále tragikomedie a do svých filmů s oblibou dosazoval jako hlavní představitele zejména Alberta Sordiho a Vittoria Gassmana.

Mario MonicelliPrávě s posledně jmenovaným a s dalšími hvězdami jako Marcellem Mastroiannim a Claudií Cardinalovou vytvořil v roce 1958 slavný film I Soliti ignoti (Zmýlená neplatí). O rok později zaujal dílem La Grande guerra (Velká válka), za který dostal dvě nominace na Oscara a na filmovém festivalu v Benátkách Zlatého lva. V Benátkách obdržel stejnou cenu i za celoživotní dílo, třikrát dostal nejvyšší ocenění na Berlínském filmovém festivalu.

Mezi dalšími jeho známými filmy, které běžely i v českých kinech a televizi, jsou i například Boccaccio '70 se Sophií Lorenovou a Romy Schneiderovou, Casanova '70 opět s Mastroiannim, Dívka s pistolí s Monikou Vittiovou nebo Mortadela znovu s Lorenovou.

Deník La Repubblica označil Monicelliho za "Balzaka filmu", list Il Messaggero s jeho skonem spojil "konec jedné epochy". "Nikdo jiný než on nám nevyprávěl lépe o dějinách Itálie. Po něm nastává ticho," dodal deník ve svém úvodníku. Pro list Corriere della Sera byl Monicelli "dědicem neorealismu a 'commedia dell'arte', která se směje lidské mizérii".

Místo, kam dopadlo tělo režiséra Monicelliho

Italská herečka Stefania Sandrelliová, která hrála v několika Monicelliho filmech, označila jeho sebevraždu za "krajní gesto svobody" zaměřené proti konformismu. "Bolest nad tragickou smrtí mistra italské kinematografie" vyjádřil v komuniké také italský premiér Silvio Berlusconi, který přitom patřil k oblíbeným cílům sžíravé kritiky zemřelého umělce.

"Miliony Italů si ho budou pamatovat za způsob, jakým je natáčel, za to, jak je rozesmál a přiměl k sebereflexi," prohlásil italský prezident Giorgio Napolitano.

Režisérův synovec Niccolo Monicelli prohlásil, že "nešlo o tragický konec", protože filmař prožil svůj život opravdu naplno. Na dotaz novinářů, zda jeho strýc zanechal nějaký vzkaz, odpověděl, že těch už vydal více než dost - stačí je najít v jeho filmech.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

DO KINA: Kdo vyrobí více mrtvol, špiónka Anna, nebo Krvavá nevěsta?

Z filmu Krvavá nevěsta

Pouze dvě novinky obohatí nabídku kin a obě slibují vraždění ve velkém, jak francouzský thriller Anna, tak americký...

Matrix bude mít čtvrtý díl. Účast potvrdili Wachowski, Reeves i Mossová

Padající recept na Sushi si v roce 1999 podmanil celý filmový svět.

Svět Matrixu znovu otevře své virtuální brány. Lana Wachowski podle svého vlastního scénáře natočí čtvrté pokračování...

PRVNÍ DOJMY: Pevné zadečky, měkčí mozky. Romantická komedie Přes prsty

Denisa Nesvačilová a Petra Hřebíčková ve filmu Přes prsty

Úsměvná romance ze světa sportu Přes prsty zjevně vznikla ze dvou důvodů. Aby přinesla pěkný pohled na pevné zadečky...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz