VIDEO: Hlavní město zaplavili pankáči, rebeloval i odbarvený Zedníček

  16:31aktualizováno  16:31
Pokud máte pocit, že v Praze nápadně přibylo pankáčských hlav, není to klam: od počátku května tu vznikal film Don' t Stop, který se vrací do osmdesátých let. Tedy do doby, kdy se nesouhlas s režimem vyjadřoval například tím, že člověk nosil na hlavě "číro". "I já byl pankáč," říká režisér Richard Řeřicha.

Nápad natočit film o partě kluků, která vzhlíží k západním vzorům a založí si punkovou kapelu, měl úspěšný kameraman filmů Davida Ondříčka už před pěti lety. Na realizaci však došlo až teď, kdy se projekt rozhodla spoluprodukovat televize HBO.

"Po celovečerním filmu Dvojka režiséra Jaroslava Fuita takto pokračujeme v podpoře zajímavých hraných debutů," vysvětluje účast  televize generální ředitel HBO Ondřej Zach.

Z natáčení filmu Don´t Stop
Z natáčení filmu Don´t Stop - vpravo režisér R. Řeřicha

Děj filmu se odehrává v Československu kolem roku 1983. Osmnáctiletý středoškolák Miki plánuje zažít svoje nejdivočejší léto a zároveň spolu se svým kamarádem Dejvidem sní o vlastní kapele. Cestu mu ukáže deska London Calling od Clash.

"Samozřejmě je v tom něco, co jsem si sám prožil, některé postavy mají reálné předobrazy. Nepopírám, že jde o osobní téma," přiznává debutující režisér, který si sám napsal scénář, ale kameru výjimečně přenechal kolegovi Martinovi Žiaranovi. "Chci se maximálně soustředit na výsledný tvar a kamera by mě z toho soustředění vytrhávala," tvrdí.

Číra bez piva

Do hlavních rolí obsadil Řeřicha pět zcela neokoukaných tváří. Vůdcem party, který je zároveň tak trochu autorovým alter egem, se stal Patrik Děrgel, jeho kamarády hrají Lukáš Reichl, Jiří Kocman, Oliver Cox a Jakub Zedníček.  Posledně jmenovaný drsňák s povědomou tváří (Pavel Zedníček je jeho strýc) seděl v době naší reportáže v improvizovaném kadeřnickém salonu zbudovaném v přízemí rozpadlého malostranského domu a nechával si dělat černý rozcuch.

Z natáčení filmu Don´t Stop

Z natáčení filmu Don' t Stop – Jakub Zedníček

"On je původně blonďák, víte?" dělali si z jeho černočerné hřívy legraci "očírovaní" kolegové. "Museli jsme si nastudovat, jaké účesy se v té době nosily, byly to počátky punku, a to se ještě nedělaly příliš komplikované věci. Vždyť si ty kohouty kluci běžně lepili doma pivem," směje se kadeřník a maskér Lukáš Král s tím, že on radši sáhl po klasickém laku a tužidlu. "Pivo máme na place jen nealkoholické, to by číro neudrželo," směje se.

Na realizaci musel Řeřicha, který film natáčí na dnes už jen vzácně používanou "šestnáctku", čekat kvůli nedostatku peněz několik let. Bylo to dlouhá doba, ale zase měl čas všechno do detailu připravit. "Jen jsem se bál, že jestli se to potáhne dál, nebudeme mít kde točit. Pro dobové záběry jsme potřebovali starou ošuntělou Prahu a ta velmi rychle mizí," tvrdí Řeřicha.

Kapela nanečisto

Naopak kostýmy a rekvizity z osmdesátých let se prý sháněly snadno."Divili byste se, jaké mají lidé doma poklady. Češi mají ve zvyku staré věci schovávat, takže není problém najít, co potřebujete. A oblečení máme ze sekáčů, osmdesátky teď letí, takže jsme si mohli docela královsky vybírat," konstatuje spokojeně režisér.

Z natáčení filmu Don´t Stop

Z natáčení filmu Don' t Stop

V ruinách pavlačového domu tak mohla vyrůst například i krásně zabydlená amatérská zkušebna s plakáty Clash a vajíčkovými platy na stěnách.

"Museli jsme se všichni naučit hrát na hudební nástroje, protože režisér chtěl, abychom působili autenticky. Naštěstí všichni na něco umíme, tak to nebyl až takový problém," říká k tomu Zedníček, který vyfasoval post basáka a v rámci natáčení absolvoval i pár koncertů. "Poslouchat se to snad dalo, ale profesionální kapela z nás nebude. Tedy alespoň to nemáme v plánu," chechtá se.

Ve filmu zazní nejen skladby od legendárních Clash, ale také písničky současných českých punkových skupin včetně skladeb složených speciálně pro Don' t Stop. 

Z natáčení filmu Don´t Stop
Z natáčení filmu Don´t Stop

V rámci natáčení se i koncertovalo.

Filmaři během třiceti dnů prací využili například prostory Strahovského stadionu, park na Žofíně, parník nebo sokolovnu ve Stránčicích. Natáčení prý bylo celou dobu velmi "punkové". "Rozpočet je dvacet milionů, za to si luxusní catering a karavany nepořídíte," směje se producent Ondřej Zima z Evolution Films.

Poslední klapka Don' t Stop padla v pondělí 13. června, premiéra bude v polovině příštího roku.


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

Další z rubriky

Michael Douglas dostane Zlatou nymfu, šanci má i Dukla 61 a Dabing Street

Václav Neužil v seriálu Dabing Street

Herečky Martha Issová a Klára Melíšková mohou osobně pozdravit hollywoodské idoly Michaela Douglase či Hugha Granta,...

RECENZE: Druhý Tajný život mazlíčků stále baví, ale zároveň se moc drobí

Záběr z animovaného filmu Tajný život mazlíčků 2

Na animovaný snímek Tajný život mazlíčků přišlo před třemi lety jen v Česku do kin více než půl milionu diváků a...

TELEVIZIONÁŘ: Lucie, postrach ulice a učitelka skejťáků totality

Z filmu Tohle není Kalifornie

Vůbec, ale opravdu vůbec nevadí, pokud případný zájemce o snímek Tohle není Kalifornie zaváhá, protože v životě nestál...

Najdete na iDNES.cz