VIDEO: Hlavní město zaplavili pankáči, rebeloval i odbarvený Zedníček

  16:31aktualizováno  16:31
Pokud máte pocit, že v Praze nápadně přibylo pankáčských hlav, není to klam: od počátku května tu vznikal film Don' t Stop, který se vrací do osmdesátých let. Tedy do doby, kdy se nesouhlas s režimem vyjadřoval například tím, že člověk nosil na hlavě "číro". "I já byl pankáč," říká režisér Richard Řeřicha.

Nápad natočit film o partě kluků, která vzhlíží k západním vzorům a založí si punkovou kapelu, měl úspěšný kameraman filmů Davida Ondříčka už před pěti lety. Na realizaci však došlo až teď, kdy se projekt rozhodla spoluprodukovat televize HBO.

"Po celovečerním filmu Dvojka režiséra Jaroslava Fuita takto pokračujeme v podpoře zajímavých hraných debutů," vysvětluje účast  televize generální ředitel HBO Ondřej Zach.

Z natáčení filmu Don´t Stop
Z natáčení filmu Don´t Stop - vpravo režisér R. Řeřicha

Děj filmu se odehrává v Československu kolem roku 1983. Osmnáctiletý středoškolák Miki plánuje zažít svoje nejdivočejší léto a zároveň spolu se svým kamarádem Dejvidem sní o vlastní kapele. Cestu mu ukáže deska London Calling od Clash.

"Samozřejmě je v tom něco, co jsem si sám prožil, některé postavy mají reálné předobrazy. Nepopírám, že jde o osobní téma," přiznává debutující režisér, který si sám napsal scénář, ale kameru výjimečně přenechal kolegovi Martinovi Žiaranovi. "Chci se maximálně soustředit na výsledný tvar a kamera by mě z toho soustředění vytrhávala," tvrdí.

Číra bez piva

Do hlavních rolí obsadil Řeřicha pět zcela neokoukaných tváří. Vůdcem party, který je zároveň tak trochu autorovým alter egem, se stal Patrik Děrgel, jeho kamarády hrají Lukáš Reichl, Jiří Kocman, Oliver Cox a Jakub Zedníček.  Posledně jmenovaný drsňák s povědomou tváří (Pavel Zedníček je jeho strýc) seděl v době naší reportáže v improvizovaném kadeřnickém salonu zbudovaném v přízemí rozpadlého malostranského domu a nechával si dělat černý rozcuch.

Z natáčení filmu Don´t Stop

Z natáčení filmu Don' t Stop – Jakub Zedníček

"On je původně blonďák, víte?" dělali si z jeho černočerné hřívy legraci "očírovaní" kolegové. "Museli jsme si nastudovat, jaké účesy se v té době nosily, byly to počátky punku, a to se ještě nedělaly příliš komplikované věci. Vždyť si ty kohouty kluci běžně lepili doma pivem," směje se kadeřník a maskér Lukáš Král s tím, že on radši sáhl po klasickém laku a tužidlu. "Pivo máme na place jen nealkoholické, to by číro neudrželo," směje se.

Na realizaci musel Řeřicha, který film natáčí na dnes už jen vzácně používanou "šestnáctku", čekat kvůli nedostatku peněz několik let. Bylo to dlouhá doba, ale zase měl čas všechno do detailu připravit. "Jen jsem se bál, že jestli se to potáhne dál, nebudeme mít kde točit. Pro dobové záběry jsme potřebovali starou ošuntělou Prahu a ta velmi rychle mizí," tvrdí Řeřicha.

Kapela nanečisto

Naopak kostýmy a rekvizity z osmdesátých let se prý sháněly snadno."Divili byste se, jaké mají lidé doma poklady. Češi mají ve zvyku staré věci schovávat, takže není problém najít, co potřebujete. A oblečení máme ze sekáčů, osmdesátky teď letí, takže jsme si mohli docela královsky vybírat," konstatuje spokojeně režisér.

Z natáčení filmu Don´t Stop

Z natáčení filmu Don' t Stop

V ruinách pavlačového domu tak mohla vyrůst například i krásně zabydlená amatérská zkušebna s plakáty Clash a vajíčkovými platy na stěnách.

"Museli jsme se všichni naučit hrát na hudební nástroje, protože režisér chtěl, abychom působili autenticky. Naštěstí všichni na něco umíme, tak to nebyl až takový problém," říká k tomu Zedníček, který vyfasoval post basáka a v rámci natáčení absolvoval i pár koncertů. "Poslouchat se to snad dalo, ale profesionální kapela z nás nebude. Tedy alespoň to nemáme v plánu," chechtá se.

Ve filmu zazní nejen skladby od legendárních Clash, ale také písničky současných českých punkových skupin včetně skladeb složených speciálně pro Don' t Stop. 

Z natáčení filmu Don´t Stop
Z natáčení filmu Don´t Stop

V rámci natáčení se i koncertovalo.

Filmaři během třiceti dnů prací využili například prostory Strahovského stadionu, park na Žofíně, parník nebo sokolovnu ve Stránčicích. Natáčení prý bylo celou dobu velmi "punkové". "Rozpočet je dvacet milionů, za to si luxusní catering a karavany nepořídíte," směje se producent Ondřej Zima z Evolution Films.

Poslední klapka Don' t Stop padla v pondělí 13. června, premiéra bude v polovině příštího roku.


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Proč bych měl zabít Ramba? Sylvester Stallone křísí akční legendu

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Do svých třinácti let byl Sylvester Stallone za své chování vyloučen ze čtrnácti škol. V patnácti vyhrál hlasování...

VIDEO: Festival Ji.hlava slibuje velkou přehlídku erotiky v dokumentu

Velká přehlídka erotiky v dokumentu 2

Nesoutěžní součástí 23. mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který se koná 24.–29. října, je velkou...

Nabarvené ptáče vidělo 26 tisíc lidí, stačilo to na třetí místo

Petr Kotlár, představitel hlavní role Nabarveného ptáčete, o pauze během...

Film Václava Marhoula Nabarvené ptáče začal svou domácí distribuční pouť ve 129 kinech, kam zlákal 26 tisíc diváků....

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz