VIDEO: Hlavní město zaplavili pankáči, rebeloval i odbarvený Zedníček

  16:31aktualizováno  16:31
Pokud máte pocit, že v Praze nápadně přibylo pankáčských hlav, není to klam: od počátku května tu vznikal film Don' t Stop, který se vrací do osmdesátých let. Tedy do doby, kdy se nesouhlas s režimem vyjadřoval například tím, že člověk nosil na hlavě "číro". "I já byl pankáč," říká režisér Richard Řeřicha.

Nápad natočit film o partě kluků, která vzhlíží k západním vzorům a založí si punkovou kapelu, měl úspěšný kameraman filmů Davida Ondříčka už před pěti lety. Na realizaci však došlo až teď, kdy se projekt rozhodla spoluprodukovat televize HBO.

"Po celovečerním filmu Dvojka režiséra Jaroslava Fuita takto pokračujeme v podpoře zajímavých hraných debutů," vysvětluje účast  televize generální ředitel HBO Ondřej Zach.

Z natáčení filmu Don´t Stop
Z natáčení filmu Don´t Stop - vpravo režisér R. Řeřicha

Děj filmu se odehrává v Československu kolem roku 1983. Osmnáctiletý středoškolák Miki plánuje zažít svoje nejdivočejší léto a zároveň spolu se svým kamarádem Dejvidem sní o vlastní kapele. Cestu mu ukáže deska London Calling od Clash.

"Samozřejmě je v tom něco, co jsem si sám prožil, některé postavy mají reálné předobrazy. Nepopírám, že jde o osobní téma," přiznává debutující režisér, který si sám napsal scénář, ale kameru výjimečně přenechal kolegovi Martinovi Žiaranovi. "Chci se maximálně soustředit na výsledný tvar a kamera by mě z toho soustředění vytrhávala," tvrdí.

Číra bez piva

Do hlavních rolí obsadil Řeřicha pět zcela neokoukaných tváří. Vůdcem party, který je zároveň tak trochu autorovým alter egem, se stal Patrik Děrgel, jeho kamarády hrají Lukáš Reichl, Jiří Kocman, Oliver Cox a Jakub Zedníček.  Posledně jmenovaný drsňák s povědomou tváří (Pavel Zedníček je jeho strýc) seděl v době naší reportáže v improvizovaném kadeřnickém salonu zbudovaném v přízemí rozpadlého malostranského domu a nechával si dělat černý rozcuch.

Z natáčení filmu Don´t Stop

Z natáčení filmu Don' t Stop – Jakub Zedníček

"On je původně blonďák, víte?" dělali si z jeho černočerné hřívy legraci "očírovaní" kolegové. "Museli jsme si nastudovat, jaké účesy se v té době nosily, byly to počátky punku, a to se ještě nedělaly příliš komplikované věci. Vždyť si ty kohouty kluci běžně lepili doma pivem," směje se kadeřník a maskér Lukáš Král s tím, že on radši sáhl po klasickém laku a tužidlu. "Pivo máme na place jen nealkoholické, to by číro neudrželo," směje se.

Na realizaci musel Řeřicha, který film natáčí na dnes už jen vzácně používanou "šestnáctku", čekat kvůli nedostatku peněz několik let. Bylo to dlouhá doba, ale zase měl čas všechno do detailu připravit. "Jen jsem se bál, že jestli se to potáhne dál, nebudeme mít kde točit. Pro dobové záběry jsme potřebovali starou ošuntělou Prahu a ta velmi rychle mizí," tvrdí Řeřicha.

Kapela nanečisto

Naopak kostýmy a rekvizity z osmdesátých let se prý sháněly snadno."Divili byste se, jaké mají lidé doma poklady. Češi mají ve zvyku staré věci schovávat, takže není problém najít, co potřebujete. A oblečení máme ze sekáčů, osmdesátky teď letí, takže jsme si mohli docela královsky vybírat," konstatuje spokojeně režisér.

Z natáčení filmu Don´t Stop

Z natáčení filmu Don' t Stop

V ruinách pavlačového domu tak mohla vyrůst například i krásně zabydlená amatérská zkušebna s plakáty Clash a vajíčkovými platy na stěnách.

"Museli jsme se všichni naučit hrát na hudební nástroje, protože režisér chtěl, abychom působili autenticky. Naštěstí všichni na něco umíme, tak to nebyl až takový problém," říká k tomu Zedníček, který vyfasoval post basáka a v rámci natáčení absolvoval i pár koncertů. "Poslouchat se to snad dalo, ale profesionální kapela z nás nebude. Tedy alespoň to nemáme v plánu," chechtá se.

Ve filmu zazní nejen skladby od legendárních Clash, ale také písničky současných českých punkových skupin včetně skladeb složených speciálně pro Don' t Stop. 

Z natáčení filmu Don´t Stop
Z natáčení filmu Don´t Stop

V rámci natáčení se i koncertovalo.

Filmaři během třiceti dnů prací využili například prostory Strahovského stadionu, park na Žofíně, parník nebo sokolovnu ve Stránčicích. Natáčení prý bylo celou dobu velmi "punkové". "Rozpočet je dvacet milionů, za to si luxusní catering a karavany nepořídíte," směje se producent Ondřej Zima z Evolution Films.

Poslední klapka Don' t Stop padla v pondělí 13. června, premiéra bude v polovině příštího roku.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

RECENZE: Úhoři mají sice nabito, ale slepými. Herci se baví víc než diváci

Upoutávka k filmu Úhoři mají nabito

Není v českém filmu větší lítosti než nad projektem se slibnými jmény i začátkem, který se pak postupně rozpadá před...

Další z rubriky

RECENZE: Málo sněžného pluhu. I tak se Liam Neeson tarantinovsky mstí

Záběr z filmu Mrazivá pomsta

Hans Petter Moland, režisér norského hitu Boj sněžného pluhu s mafií, jej natočil znovu. Nyní v angličtině, s Liamem...

VIDEO: Zodpovědná matka a neřízená střela. Hrdinky Skleněného pokoje

Hrdinky filmu Skleněný pokoj

Ve Skleněném pokoji se potkaly zahraniční hvězdy. Hanna Alströmová hraje Liesel a Carice van Houtenová Hanu. „Liesel ...

TELEVIZIONÁŘ: Ženy, pozor! Muži vám fušují už i do červené knihovny

Záběr z filmu Studnářova dcera

Leckdo si stýská, že obrazovka je samá krev, ale ve skutečnosti žánr krimi vede těsný souboj se sladkobolnou...

Najdete na iDNES.cz