Roden je Fotograf, který obcuje se ženami a hádá se s kritikem Rejžkem

  12:31aktualizováno  12:31
Mistře, kdy už konečně předvedete něco nového? Typický střet umělce a kritika nechybí ani ve filmu, který líčí osudy Jana Saudka. Scénu v galerii Tančícího domu sehrál Karel Roden a Jan Rejžek.

Karel Roden a Vilma Cibulková na natáčení filmu Fotograf | foto:  Dan Materna, MAFRA

Vysoko nad městem, v galerii pražského Tančícího domu, se koná vernisáž. Speciálně pro film Fotograf. Dámy v róbách, číšníci se sklenkami, umělec s neposlušnou kšticí. Že by napodoboval účes Jana Saudka? "Ale ne, já nehraju jeho kopii, prostě jsem se rozcuchal," směje se představitel hlavní role Karel Roden. Stejně jako režisérka Irena Pavlásková zdůrazňuje, že postava známého fotografa se jim stala pouze inspirací.

Ovšem obrazy kyprých žen na stěnách jsou typicky "saudkovské" a také Jan Rejžek má roli odvozenou ze své profese kritika. "Vyměníme si pár jedovatých slov, ale výtržnost nečekejte," slibuje Roden.

Jenže tak rychle to nejde, nejprve se musí milimetrově nazkoušet, jak se hrdinové mezi davem propletou a kde přesně se před kamerou potkají. "Vpravo je prázdno, pošlete tam všechno, co máme, pořád ať se hýbou," diriguje režisérka od monitoru. Na její přání se skupinky statistů ještě zahustí a přehlídka modelů zpestří.

"Oblékala jsem hlavně herce, ale i pár komparzistů, u nich šlo hlavně o doplňky," vysvětluje návrhářka kostýmů Jaroslava Pecharová. Barvitost tlumí jen oblečení štábu, vesměs trička s logy filmů, na nichž pracovali před Fotografem - a nade všemi září v odvážně vystřižených šatech Vilma Cibulková. Je to manželka, milenka, kamarádka hrdiny? "Prostě jedna z mnoha žen, které se kolem něho motají a s nimiž takříkajíc obcuje," žertuje Roden, než ho povolají zpět "na značku".

Fotogalerie

Právě tam se fotograf a jeho múza potkají s kritikem. "Poklona, mistře, kdy nás překvapíte něčím novým?" ptá se jízlivě Rejžek. "Novým? Mám snad fotit vrtulníky?" reaguje Roden. "Já myslím, kdy už se  někam posunete," pokračuje kritik, načež herec odvětí: "Já se rád posouvám. Třeba tak? Nebo tak?" poskakuje. Načež debatu usekne: "Všechno nové je jenom dobře zapomenuté staré. Sbohem." A nechá Cibulkovou, aby společenský konflikt s Rejžkem dohrála.

Spoluscenárista Jan Saudek tentokrát natáčení nepřihlíží, ač u zrodu celého projektu stál. "Dohodli jsme se spolu, že filmový hrdina nebude jeho věrný otisk, že se vydáme po Saudkových stopách volně, na motivy jeho skutečných osudů," vysvětluje režisérka. Co tedy mají společného filmový fotograf Roden a fotograf Saudek? "Vnější pózu výstředního umělce, pod níž skrývá svou vnitřní plachost, citlivost a zranitelnost. Maska pro něj představuje sebeobranu, ochranný val, odtud vede svou komunikaci se světem," vysvětluje Pavlásková.

Snímek, jehož plný název zní Fotograf aneb: Dámy, radím vám ke klidu…!, představí v dalších rolích Marii Málkovou, Václava Neužila, Mariku Procházkovou, Patrika Děrgela či Jenovéfu Bokovou. Jeho premiéra se předběžně plánuje na půli ledna příštího roku.

Saudek se přišel podívat, jak ho Roden hraje:


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

V 49 letech zemřel Brian Turk, další tvář původního Beverly Hills 90210

Americký herec Brian Turk

Po nedávném skonu Luka Perryho odešel další představitel jednoho z hrdinů seriálu Beverly Hills 90210. Herec Brian Turk...

VIDEO: Ford v Ferrari. Hvězdní herci si zopakují závod Le Mans '66

Trailer k filmu Le Mans ‘66

V roce 1966 se na slavném závodním okruhu střetly dvě automobilové společnosti: Ferrari a Ford. Jak Američan a Brit...

VIDEO: Zabijeme ho, věří Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička coby Staříci

Ze snímku Staříci

Po předpremiéře na letošním karlovarském festivalu vejde 17. října do kin film Staříci, v němž se Jiří Schmitzer a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz