Roden je Fotograf, který obcuje se ženami a hádá se s kritikem Rejžkem

  12:31aktualizováno  12:31
Mistře, kdy už konečně předvedete něco nového? Typický střet umělce a kritika nechybí ani ve filmu, který líčí osudy Jana Saudka. Scénu v galerii Tančícího domu sehrál Karel Roden a Jan Rejžek.

Karel Roden a Vilma Cibulková na natáčení filmu Fotograf | foto:  Dan Materna, MAFRA

Vysoko nad městem, v galerii pražského Tančícího domu, se koná vernisáž. Speciálně pro film Fotograf. Dámy v róbách, číšníci se sklenkami, umělec s neposlušnou kšticí. Že by napodoboval účes Jana Saudka? "Ale ne, já nehraju jeho kopii, prostě jsem se rozcuchal," směje se představitel hlavní role Karel Roden. Stejně jako režisérka Irena Pavlásková zdůrazňuje, že postava známého fotografa se jim stala pouze inspirací.

Ovšem obrazy kyprých žen na stěnách jsou typicky "saudkovské" a také Jan Rejžek má roli odvozenou ze své profese kritika. "Vyměníme si pár jedovatých slov, ale výtržnost nečekejte," slibuje Roden.

Jenže tak rychle to nejde, nejprve se musí milimetrově nazkoušet, jak se hrdinové mezi davem propletou a kde přesně se před kamerou potkají. "Vpravo je prázdno, pošlete tam všechno, co máme, pořád ať se hýbou," diriguje režisérka od monitoru. Na její přání se skupinky statistů ještě zahustí a přehlídka modelů zpestří.

"Oblékala jsem hlavně herce, ale i pár komparzistů, u nich šlo hlavně o doplňky," vysvětluje návrhářka kostýmů Jaroslava Pecharová. Barvitost tlumí jen oblečení štábu, vesměs trička s logy filmů, na nichž pracovali před Fotografem - a nade všemi září v odvážně vystřižených šatech Vilma Cibulková. Je to manželka, milenka, kamarádka hrdiny? "Prostě jedna z mnoha žen, které se kolem něho motají a s nimiž takříkajíc obcuje," žertuje Roden, než ho povolají zpět "na značku".

Fotogalerie

Právě tam se fotograf a jeho múza potkají s kritikem. "Poklona, mistře, kdy nás překvapíte něčím novým?" ptá se jízlivě Rejžek. "Novým? Mám snad fotit vrtulníky?" reaguje Roden. "Já myslím, kdy už se  někam posunete," pokračuje kritik, načež herec odvětí: "Já se rád posouvám. Třeba tak? Nebo tak?" poskakuje. Načež debatu usekne: "Všechno nové je jenom dobře zapomenuté staré. Sbohem." A nechá Cibulkovou, aby společenský konflikt s Rejžkem dohrála.

Spoluscenárista Jan Saudek tentokrát natáčení nepřihlíží, ač u zrodu celého projektu stál. "Dohodli jsme se spolu, že filmový hrdina nebude jeho věrný otisk, že se vydáme po Saudkových stopách volně, na motivy jeho skutečných osudů," vysvětluje režisérka. Co tedy mají společného filmový fotograf Roden a fotograf Saudek? "Vnější pózu výstředního umělce, pod níž skrývá svou vnitřní plachost, citlivost a zranitelnost. Maska pro něj představuje sebeobranu, ochranný val, odtud vede svou komunikaci se světem," vysvětluje Pavlásková.

Snímek, jehož plný název zní Fotograf aneb: Dámy, radím vám ke klidu…!, představí v dalších rolích Marii Málkovou, Václava Neužila, Mariku Procházkovou, Patrika Děrgela či Jenovéfu Bokovou. Jeho premiéra se předběžně plánuje na půli ledna příštího roku.

Saudek se přišel podívat, jak ho Roden hraje:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

Další z rubriky

RECENZE: Cruzová a Bardem? Všichni to vědí, že hvězdný pár znovu vyhrává

Záběr ze snímku Všichni to vědí

Herečtí manželé Penélope Cruzová a Javier Bardem se znovu potkali ve snímku Všichni to vědí, který do kin vstupuje v...

TELEVIZIONÁŘ: Ženy, pozor! Muži vám fušují už i do červené knihovny

Záběr z filmu Studnářova dcera

Leckdo si stýská, že obrazovka je samá krev, ale ve skutečnosti žánr krimi vede těsný souboj se sladkobolnou...

Vždycky Dejvice! V novém seriálu hraje Trojan Spejbla a herci mají AIDS

Záběr z natáčení seriálu Zkáza Dejvického divadla

Jestli nyní platilo „Dycky Most!“, od 4. března převezme štafetu heslo „Vždycky Dejvice!“. V ČT odstartuje šestidílný...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz