Renč točí akční film v peřejích a pod palbou

  1:00aktualizováno  1:00
Tvůrce hitů Rebelové či Román pro ženy mění styl. Na raftu v divoké karpatské řece i pod palbou tamní milice se ocitnou Jiří Langmajer, Miroslav Krobot a Filip Blažek.

Filip Renč | foto: Robert ZlatohlávekMF DNES

Filmem s pracovním názvem Na vlastní nebezpečí, jejž včera začal natáčet, se Filip Renč vrací na půdu své prvotiny Requiem pro panenku: k syrové akční látce podle skutečné události.

Hon na výletníky
"ž žádné sladkobolné historky ani lakování na růžovo, jen drsná realita," těší se režisér na film, jehož původní scénář napsal přímo pro něj podle zážitku svého známého Josef Urban.

Autor ceněných knih Habermannův mlýn – na jeho přepis Renč pomýšlel, než práva skončila v Německu – a Čas, kdy muži sestupují na zem prý znovuobjevil žánr, který tu dlouho nebyl, akční drama se silným, téměř antickým příběhem. Producenti to vycítili, takže se bude točit v zahraničí, na divoké horské řece v Karpatech.

Snímek dokládá, jak nebezpečné může být pátrání po minulosti. Jiří Langmajer coby hlavní hrdina dostane cívku starého filmu, na němž je zachycena část výpravy jeho otce-kajakáře, během níž v karpatských vodách zahynul.

Synovi se už od dětství úřední verze otcovy smrti nezdála, takže si zaplatí výpravu na dotyčnou horskou řeku a vydá se po otcových stopách zjistit, co se opravdu stalo.

Ostatní členové posádky účel cesty neznají, s výjimkou najatého profesionálního průvodce v podání Filipa Blažka jsou všichni obyčejní "civilové", žádní sportovci, natož akční hrdinové – jen si koupili na poslední chvíli zájezd za dobrodružstvím.

Na raftu se tak s Langmajerem a Blažkem sejdou Miroslav Krobot coby pečlivý profesor zeměpisu a mladík z bohaté rodiny se svou dívkou – Václav Jiráček a Lucia Šipošová.

Až postupně se dovídají, oč jde, když do hry vstoupí místní rybář a jeho dcera. Souběžně se odvíjí druhá dějová linie: výletníci se dostanou do ostrého konfliktu s tamní milicí a z posádky prázdninového raftu se stanou štvanci bojující o život. Krajní situace změní navždy jejich osudy i charaktery.

Pražské natáčení potrvá ještě příští týden, nicméně hlavní část snímku vznikne příští rok na řece Černá v rumunských Karpatech, až s táním přijde velká voda, a finále v Bosně a Hercegovině, na nejdivočejším úseku řeky.

"Bude to pro všechny hodně náročné natáčení," ví Renč. "Zahrne speciální záběry včetně podvodních, lodě, helikoptéry, kaskadéry. A herci si sáhnou na dno," líčí svou představu v trochu dokumentaristickém rázu. "To nebude film akademický ani salonní, řídí ho naturalistická syrovost a nekompromisnost – od nelíčených herců po kameru Petra Hojdy."

Díky mezinárodní koprodukci už Renč absolvoval v Bukurešti konkurzy na další role. "Herci byli výborní a mluví skvěle anglicky," vítá zkušenost Rumunů s hollywoodskými produkcemi. Rybáře ztvární Marcel Iures, jenž hrál s Brucem Willisem v Hartově válce, v Mission: Impossible či Interview s upírem.

Jen Jan Svěrák bude dravých peřejí pod palbou ušetřen. V rámci úmluvy obou spolužáků, že si budou navzájem dávat roličky ve svých filmech, mu Renč svěřil postavu prodavače pražského fotobazaru. A co si zahrál on ve Svěrákových Vratných lahvích? "Chodce, ale důležitého, je ve styku se Zdeňkem Svěrákem," žertuje Renč.

Od 5. září zkouší muzikál Golem, jenž má premiéru 23. listopadu U Hybernů. "Otevřít domácí novinkou nejkrásnější muzikálový dům v Česku je výzva. Ale mám to rozvržené, stihnu obojí: film i divadlo," věří.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Přichází český Netflix. K vidění bude Anděl Páně 2 i Pupendo

Netflix. Pro jedny již neodmyslitelné synonymum pro televizní zábavu na internetu, pro druhé prozatím cizí anglické...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

VIDEO: Iron Man má novou práci. Robert Downey Jr. baví jako Dolittle

Rodinná komedie Dolittle, která do našich kin přijde 16. ledna 2020, přináší moderní verzi klasického příběhu o...

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

TELEVIZIONÁŘ: Z kříže vypadá nebe jinak, tvrdí filmový Ježíš

Vypadá to na nekonečný příběh. Už od premiéry v roce 1988 stíhaly snímek Martina Scorseseho Poslední pokušení Krista...

VIDEO: V Amnestii buší do vzpoury vězňů hudba kapely Depeche Mode

Amnestie, akční vztahový thriller o manipulaci, násilí, zradě, porážce totality a největší vězeňské vzpouře u nás, jde...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz