RECENZE: Ve Vysoké dívce se líčí přežití, které zdrtí více než válka
Děj se odehrává krátce po konci druhé světové války, nepadne v něm jediný výstřel, přesto přináší naprosto jiný obraz vítězství, než bývá v ruských filmech zvykem; hořký, až se srdce svírá. A také princip důvěrného vztahu dvou žen povyšuje nad běžný model menšinové lásky.
Vypráví věcně, tiše, zdrženlivě, bez hysterie, o to drtivější je jeho účinek. Ve zkratce, jedna žena svěří svého synka spolubojovnici, aby sama došla s armádou až do Berlína. Když se vrátí z fronty, najde už jen mlčící kamarádku bez dítěte, jehož osud v jediné zdánlivě bezstarostně hravé scéně otřese i nejodolnější povahou.
Avšak namísto zármutku z nejtěžší ztráty si veteránka vymyslí snad ještě šílenější lék: chce dalšího potomka, rychle, hned, za každou cenu a přesto, že už nemůže znovu otěhotnět.
„Potřebuju se ho držet,“ vyloží stručně pocit všeobecně známý z každého krizového okamžiku, kdy se dospělý upne právě k dítěti jako k poslednímu pevnému bodu ve vesmíru. Je to lidsky pochopitelné a současně chorobné, zvláště když se k posedlosti přidruží i nebezpečné vydírání – ale cožpak to může své energické přítelkyni vytýkat právě zakřiknutá Čára, která se na jejím mateřském hoři provinila?
Ostatně vůbec se těžko dá cokoli vyčítat v době, kdy takřka není co jíst, straničtí mocipáni nosí směšné dárky ochrnutým válečným veteránům, jimž lékaři ordinují raději vysvobození na věčnosti, a vypůjčené šaty jako symbol ženské přirozenosti zosobňují takřka zázrak – i jednu z nejkrásnějších scén filmu.
Na to, že režisér a scenárista Kantěmir Balagov oslaví až příští rok třicítku a že Vysoká dívka představuje teprve jeho druhý celovečerní film, jde o dílo překvapivě zralé, vyvážené, filmařsky promyšlené, zbavené líbivých efektů i nadbytečných slov.
Výstižná nálada Leningradu na podzim roku 1945 jako by mimochodem zahrnuje bezútěšné bytové poměry, nabité tramvaje na cestě do práce za sychravé tmy, zvěcnělý charakter omezených nočních zábav a ve tvářích všudypřítomný výraz unavené odevzdanosti.
Pouze tři věci účinek mírně oslabují: umělost lesbického podtextu, šablona papalášské rodiny, ač její nejmladší, podceňovaný člen vládne panickou dojemností typu raného Vladimíra Pucholta, a konečně fakt, že nad nepopsatelnou sílu první části se už druhá půle prostě nedostane; ani nemůže.
Vysoká dívkaRežie a scénář Kantěmir Balagov, hrají Viktorija Mirošničenko, Vasilisa Pěrelygina, Andrej Bykov, Timofej Glazkov |
Ovšem takové odstíny si člověk připustí až dodatečně, natolik je pohlcen osobitým stylem i hereckými výkony. V hlavních rolích se Viktorija Mirošničenko a Vasilisa Pěrelygina plně vyprodávají, coby nárazník mezi nimi skvěle zabírá vyhaslý doktor lidumil v podání Andreje Bykova, ale nejhlouběji zasáhne Timofej Glazkov, dětský představitel malého Pašky; snad se po natáčení nebudí s nočními můrami.
Podstatné je, že Vysoká dívka nelíčí fádní coming out, nýbrž obraz přežití, který lze sotva označit za výhru. Zahánění bolesti s děsivou racionalitou – „Tak si vezmeme sirotka, celého, mají i s rukama a nohama“ se vryje do paměti tak jako mužova omluva ženě: „Promiň mi válku.“
Trailery
Sledovat další díly na iDNES.tvTipy z televizního programu
Recenze: Thor: Ragnarok 60 %, Wanted 60 %, Smečka 60 %, Centrální inteligence 40 %, Muži v černém: Globální hrozba 50 %, Noční běžec 50 %, Klauni 65 %, Disturbia 50 %, Vybíjená 50 %, Dejvické divadlo 60 %
Klíčová slova: Všechnopárty, Osada, Schindlerův seznam, Zločiny Velké Prahy, Česko Slovensko má talent
Nové seriály: OKTOPUS, Eliška a Damián, Pod hladinou, Táta v nesnázích, Zákony vlka
Proč Zákopčaníkovi neposkakovalo přirození. Autoři České sody vzpomínají
Premium Před třiceti lety se rozhodovalo, jestli satirický pořad nazvaný Česká soda přežije. Po prvních pár dílech to vypadalo...
GLOSA: Eliška a Damián už cestují i napříč vysílacím časem. Nepomáhá to
Pro Primu to měla to být vlajková loď podzimu, místo toho však seriál Eliška a Damián propadl. Svůj večer vyhrál jen...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Odpudivý paskvil, řekl Kaczyński o filmu Hranice. Hollandová si najala ochranku
Film Hranice (Zielona granica) režisérky Agnieszky Hollandové, který se v pátek začíná promítat v polských kinech,...
KVÍZ: Před čtyřiceti lety Šafránková s Abrhámem jeli do Jiljí. Byla svatba?
Už je to čtyřicet let, co měla na obrazovkách premiéru komedie Svatební cesta do Jiljí. Hlavní role ztvárnili Libuše...
{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}
Ve 43 letech zemřel Billy Miller, oceňovaná hvězda seriálu Mladí a neklidní
Americký herec Billy Miller, kterého si televizní diváci mohou pamatovat ze seriálů Mladí a neklidní, Kravaťáci nebo...
Odpudivý paskvil, řekl Kaczyński o filmu Hranice. Hollandová si najala ochranku
Film Hranice (Zielona granica) režisérky Agnieszky Hollandové, který se v pátek začíná promítat v polských kinech,...
Tanec je nejvíc nepřirozený pohyb. Chýlková o StarDance i životním jubileu
Premium Do StarDance jde s chutí. A klidně by trénovala pořád, kdyby to šlo. Slavnou větu „vítejte na tanečním parketu“ si...
Barbie je v ruských kinech načerno, za pirátská promítání kasírují miliony
Ačkoli po invazi na Ukrajinu hollywoodské filmové společnosti opustily ruský trh, letošní filmový hit Barbie trhá...
Komentář Mirky Spáčilové: Kdo změří léčivý vliv smíchu na moje játra
Premium Každý den se budu šest až sedm hodin za břicho popadat. Ne snad kvůli žaludečním následkům po požití žluklé majonézy na...

Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!
Pokud se na vás neusmálo štěstí na jaře, kdy naši testeři vyzkoušeli prací gel Persil, tak pak je takhle testovačka přímo pro vás! Hledáme 40...