Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. února 2020 Dorota

RECENZE: Z Valkýry s Tomem Cruisem čiší síla i chlad

  14:27aktualizováno  14:27
Filmu o neúspěšném atentátu na Adolfa Hitlera Valkýra nelze upřít snahu o historickou věrnost. Ale postačí divákům pouhá rekonstrukce?

Tom Cruise v hlavní roli filmu Valkýra. | foto: Profimedia.cz

Hnidopichům sklaplo. Těšili se, jak Hollywood znovu nachytají na švestkách, kterak tvůrcům Valkýry s gustem omlátí o hlavu omyly, výmysly, historické nepřesnosti a schválnosti podobně jako třeba v případě Tróje. Jenže válečné drama o atentátu na Hitlera, jež se opírá o skutečný pokus plukovníka Clause von Stauffenberga, jim vzalo vítr z plachet.

Claus Schenk von Stauffenberg, kterého ve filmu o operaci Valkýra ztvární Tom...

Claus Schenk von Stauffenberg, kterého ve filmu o operaci Valkýra ztvární Tom Cruise

Připomíná dokumentární rekonstrukci, neútočí zbytečně na city, krotí velkohubý patos – dokonce i zkázněný Tom Cruise v hlavní roli je Stauffenbergovi podobný, prý až na těch pár centimetrů vzrůstu, jež herci chybějí. Ale paradoxně právě ve věcném, přesném, poctivém až úzkostlivě opatrném citování historie tkví problém Valkýry.

Zpravidla se Hollywoodu vytýká, že si s dějinami nakládá, jak se mu hodí, jen aby byl výsledek zábavnější. Kdežto Valkýra se hlídá natolik, až dosahuje takřka akademického chladu. K umění zkrátka patří jistá dávka drzosti, která mu dává provokativní šťávu; zato korektnost člověk rozumově ocení, ale nedokáže jím emočně pohnout.

A to je případ řemeslně vyrovnané Valkýry, jež navíc musí kouzlit napětí s vědomím, že divák předem ví, jak příběh skončí.

Tiché brnkání na nervy

Cruisův Stauffenberg tvoří středobod vyprávění od prvních scén z afrického bojiště, kde podniká drobné sabotáže a intriky, aby s vědomím již prohrané nesmyslné války chránil alespoň své vojáky.

Působivý „nešizený“ nálet – rozpočet filmu přitom nebyl vyloženě závratný – pak vystřídají další masivní letecké manévry z ruské fronty, kde očekávají Hitlera; tam se také poprvé objeví častý rituální detail s nedopalky, jenž jako by rytmizoval střídání „civilních“ okamžiků s armádními. Následný předběžný spiklenecký pokus o atentát s roznětkou v lahvi pak předurčí celý ústřední styl vyprávění: tiché „brnkání na nervy“, spíše psychothriller než efektní vzrušující akce.

Valkýra

USA-Německo, 2008, 120 minut

Režie Bryan Singer

Hrají Tom Cruise, Bill Nighy, Kenneth Branagh, Eddie Izzard

Hodnocení­: 70 %

Přesto do popisných situací dovede režisér Bryan Singer vtěsnat pořádnou dávku tísně. Působivost v sobě nesou hlavně zdánlivé maličkosti. Cruise v téhle roli vlastně ani nemůže „pořádně“ hrát, Stauffenbergova úloha mu ukládá vesměs pokerově neproniknutelnou tvář a citovou sebekontrolu, nicméně obyčejné lidské záchvěvy proniknou třeba do okamžiků, kdy se i bez prstů a jednoho oka učí sám obléknout.

Kromě tajných schůzek absolvuje krátká vypjatá objetí s rodinou, ale film je naštěstí neždímá do krajnosti slz a také ve slovech zůstává rozumně uměřený. Vede se tu zkrátka více válka argumentů a nervů než síly a zbraní. Dokonalou náladu vyzařuje ostře střežené Vlčí doupě, kam hrdina vstupuje s prvním, vzápětí odloženým útokem.

Zároveň tu kamera opakuje postup, jímž snímá Hitlera: vždy nejprve zezadu, z boku, z dílčího výseku, než se dostane k celé postavě a tváři. Není to chválabohu účelová karikatura vůdce jako v jiných filmech, z Hitlera tu nečiší ani démonické zlo, ani směšná hysterie; divák jej vnímá atentátníkovým pohledem soustředěným pokud možno jen na brzký bezchybný úder.

Vůdce coby cíl, nic víc; a přece pak stačí jeho hlas v telefonu, aby celou smělou vzpouru rozbil na padrť. Jediné, co zní trochu nezvykle, je Hitlerova angličtina.

Kruté konce

Podobně jako skuteční spiklenci počínají si i tvůrci Valkýry až příliš rafinovaně a komplikovaně. Nicméně filmový odraz důkladné německé akurátnosti má i své výhody: umožňuje nejprve předvést „nanečisto“, jak se měla úspěšná akce vyvíjet, a pak líčí znovu totéž s improvizacemi, změnami a chybami, jak se udála, přičemž mašinerie dne D už dávkuje napětí po vteřinách.

Cruise představil Valkýru, kritici jsou chladní

Tom Cruise na premiéře filmu Valkýra v Moskvě

Tom Cruise na premiéře filmu Valkýra v Moskvě

Premiéru válečného dramat Valkýra, v němž hraje strůjce neúspěšného atentátu na Adolfa Hitlera, Tom Cruise několikrát odložil. Film se do kin, alespoň těch amerických, nakonec dostane 25. prosince. A film za 100 milionů dolarů podle prvních kritik nečeká velký úspěch.

Pak přijdou nejsilnější okamžiky: jedno selhání, jedno zaváhání, a zároveň rozjetý mechanismus, jejž nelze vzít zpět. Záblesk černočerného humoru zdobí scénu, kdy zmatené písařky zvedají ruku s podivnými diktáty a vydávají se protichůdné zatykače. Dočasné dvojvládí má sílu i spád, třebaže ve formě víc úřední než bojové; až člověk zalituje, že tentokrát Hollywood přece jen nepřepsal dějiny ve prospěch morálních vítězů.

Jenže to si všestranně solidní Valkýra nedovolí, dovypráví osud rebelů až do názorně krutých, leč známých konců. Včetně prvku, za nějž by Němci měli Cruisovi poděkovat: okatou poctou těm, kdo se Hitlerovi postavili, z nich snímá břímě celonárodní viny.

Pravda je, že Valkýra filmařsky nepřekvapuje, jako smyšlenému příběhu by jí stačilo solidních šedesát procent hodnocení. Ovšem dá se brát i jako hraný dokument, a pak je sedmdesátka na místě.

  • Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Co to k čertu mělo znamenat? Trump zkritizoval Oscara za film Parazit

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek na předvolebním mítinku v Coloradu kritizoval, že hlavní cenu americké...

RECENZE: Kdo loví V síti? Nejen rodiče by měli kina vyprodat

O zneužívání dětí na internetu se obecně ví, ale jiná věc je vidět sexuální lovce a jejich nechutné léčky na vlastní...

RECENZE: (Ne)obyčejný chlápek Ozzy Osbourne se loučí se světem

Několikrát už ho málem pohřbili, ale znovu se z té rakve vydrápal a natočil další desku. Ozzy Osbourne je archetyp,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Kéž by Zrádcům příslib první epizody vydržel až do finále

Šestidílná premiérová minisérie Zrádci, kterou Česká televize nasazuje na nedělní večery, se od běžných kriminálek liší...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

Vojtěch Dyk se v roli skladatele Myslivečka pilně učí italsky

První záběry životopisného filmu Il Boemo, ve kterém titulní roli skladatele Josefa Myslivečka hraje Vojtěch Dyk,...

VIDEO: Chce to krev v botách, radí fotograf Antonín Kratochvíl synovi

Celovečerní dokument Můj otec Antonín Kratochvíl, který vznikal v Česku, v New Yorku i v Černobylu, zveřejnil první...

RECENZE: Kdo loví V síti? Nejen rodiče by měli kina vyprodat

O zneužívání dětí na internetu se obecně ví, ale jiná věc je vidět sexuální lovce a jejich nechutné léčky na vlastní...

RECENZE: Kéž by Zrádcům příslib první epizody vydržel až do finále

Šestidílná premiérová minisérie Zrádci, kterou Česká televize nasazuje na nedělní večery, se od běžných kriminálek liší...

Najdete na iDNES.cz