RECENZE: Matthew McConaughey si vychutnává sladký život povaleče

  8:53aktualizováno  8:53
Životem se úspěšně propíjí, prošňupává a proplouvá v náručích žen, přitom píše neméně úspěšné básně a navíc se válí v penězích velkorysé manželky. Hrdina komedie The Beach Bum je postrachem mravokárců a parádní velejízdou Matthewa McConaugheyho.

Matthew McConaughey ve filmu The Beach Bum | foto: Bontonfilm

Kouzelný pohrobek dětí květin, jenž s kotětem a s červeným psacím strojem prochází plážemi i bary, neslibuje žádné dějové veletoče, drama, vývoj ani proměnu. Od první do poslední z pětadevadesáti minut filmového času se totiž věnuje naplno jediné činnosti, kterou uznává: vychutnává si život.

Fotogalerie

Sladké nicnedělání se v nekonečné smyčce vyvine od podmanivosti k jednotvárnosti, nicméně proti monotónní hrozbě třímá silnou zbraň v hereckém sólistovi. Matthew McConaughey coby výstřední flákač se širokým srdcem a s bohémskou duší prostě natolik odzbrojuje, že ani asketický divák přesycený lineárním sledem každodenních radovánek nemůže kino opustit, protože se těší na další z ptákovin, do nichž se hrdina vrhá po hlavě s klukovsky nakažlivým nadšením.

Druhou ozdůbku bezstarostné jízdy putující mezi východním a západním pobřežím Spojených států tvoří jazyk, neboť nový model typu Big Lebowski v převtělení McConaugheyho je přes všechny výstřelky považován za skutečně významného básníka.

Jeho poezie sice nese lví podíl na skutečnosti, že snímek The Beach Bum dostal v kinech doporučení „nevhodný pro mládež do patnácti let“, nicméně obsahuje jak půvabné hříčky ve stylu „řídící středisko vesmírných fetů“, tak zajímavou, byť ne závratnou poezii, třebaže nejsilněji působí verše, o nichž sám hrdina přiznává, že je mírně zfalšoval podle cizího vzoru.

Jistá záludnost filmového zážitku spočívá v tom, že prakticky neobsahuje klasický příběh. Nic než nálada, mohl by si vetknout do reklamního sloganu. A třebaže ústřední postavu zastihne nečekaná soukromá i existenční rána, přijme ji smířlivě a z nové situace mezi bezdomovci dokáže vybruslit i bez peněz, stále stejně pohodový na téže sebezničující vlně. Soudržnosti hrdinova charakteru se nemůže dotknout ani léčebna závislostí; terapií se prohihňá, spolupacienty komentuje: „Vy jste teda komici, a ty vaše kecy!“

Během barvité pouti se na veselého tuláka nabalují další bizarní figurky, v jejich rolích se vesměs atypicky vyřádili Snoop Dogg, Martin Lawrence či Zac Efron. Někdy pouze sdílejí básníkovu životní filozofii, jindy ji dovádějí až za hranu, třeba při přepadení invalidy pod heslem „I Kristus byl hříšník“ nebo během rodinné výpravy za delfíny, provázené žraločími ploutvemi s velmi černým humorem.

The Beach bum

USA / Francie / Velká Británie / Švýcarsko, 2019, 95 min

Režie: Harmony Korine

Scénář:

Hrají: Matthew McConaughey, Snoop Dogg, Isla Fisher, Stefania LaVie Owen, Martin Lawrence, Zac Efron, Jonah Hill

Hodnocení­: 60 %

Ale ať se kolem děje cokoli, básník jde s úsměvem o dům dál; štěká, vyje či nosí ženské šaty, jako by to byla nejpřirozenější věc na světě. Jeho krédo zní: „Rád se bavím“. A místo trestu čeká odměnu.

Režisér Harmony Korine na americké nezávislé scéně stvořil provokativní díla Kids a Ken Park, ovšem v The Beach Bum už ani neprovokuje. Leda by si z čiré oddechovky vzal někdo zrádné ponaučení, že není umění bez mejdanů a génius má na sladký život právo. Přitom údajný literární talent hrdiny je spornější než McConaugheyho herecký dar.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

VIDEO: Zrychlený dech a běh o život. Představuje se Nabarvené ptáče

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

Je dlouhý, těžký, kontroverzní, černobílý, velmi drahý, skoro němý a dokončený bez kompromisů. Tak charakterizuje...

Michael Douglas dostane Zlatou nymfu, šanci má i Dukla 61 a Dabing Street

Václav Neužil v seriálu Dabing Street

Herečky Martha Issová a Klára Melíšková mohou osobně pozdravit hollywoodské idoly Michaela Douglase či Hugha Granta,...

Vinnetou, Hospoda, Chalupáři. Letní televize mají stále stejné zbraně

Mahulena Bočanová, Josef Větrovec, Jiřina Bohdalová a Vladimír Menšík v seriálu...

Česká televize v létě opráší seriálové Chalupáře, Prima klasické indiánky s Vinnetouem, Nova své sitcomy Hospoda či...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz