RECENZE: Seriál Život je ples se polekal smíchu

  2:54aktualizováno  2:54
S novým seriálem ČT Život je ples se to má podobně jako s jeho názvem. Písmeno L ze slova ples se v grafice občas vypouští, aby si divák přežvýkal, že život je pes, ale hrdinové jím protančí. Však víte.

Ze seriálu Život je ples | foto: Česká televize

A dále: původně se příběh z domova důchodců jmenoval Veselý starobinec. Což byl název přesný, výstižný i logický, protože v jedné z nejsilnějších scén prvního dílu uvozuje doslovnou citaci ze Svatopluka Karáska, obhajující právo stáří na nejčernější humor – včetně mezní hry na vlastní pohřeb.

Spousta klišé

Jenže ČT se zjevně lekla. Léta se bojí jasného záměru, čistého žánru, zdravé provokace; bojí se, že senioři by část lidí odradili, zatímco ona chce "oslovit široké spektrum diváků". Veselý starobinec tak měnil názvy od Třetí mízy přes Elixír života až po nicneříkající Život je ples, další příběh o ničem a o všem pro všechny a pro nikoho.

Ze seriálu Život je ples

"Většina seriálů vypráví o mladých a krásných, já psala o starých a ošklivých – protože jsou nejkrásnější," uvedla před časem autorka scénáře Irena Obermannová. Těžko říci, kde leží hranice mezi jejími záměry a televizní dramaturgií, výsledkem je však tvar typu ani ryba, ani rak, jenž se chová jako odstředivka. Od nosných hrdinů z domova důchodců utíká k mladším zaměstnancům ústavu, jejich dětem a láskám, čímž se blíží ostatní produkci českých skorotelenovel.

Včetně vypravěčské metody: seriál je natočen povšechně a popisně, bez odstupu i bez názoru, se spoustou klišé. Hodí-li hrdinka knihu do popelnice, jistě se pro ni vrátí; teenageři baží po drahé elektronice či po kytaře místo klavíru; typizovaná rodina má vzdornou dceru a vzorného syna – světaznalého manažera, jenž bojuje se svou opatrnickou šéfkou v čele ústavu. Všichni hovoří spisovně a myslí to dobře, jen jsou více či méně nešťastní.

Vzpoura osvěží

Umělost figurek "kolem" kontrastuje s rozšafností seniorů, byť je tvůrci občas shazují dost lacině, jako při výuce s počítači. Ale z přemíry charakterů se jich pár vydělí: věcná ráznost Aleny Vránové, ironický nadhled Jany Štěpánkové, slunná nezdolnost Stanislava Zindulky i žoviální sukničkářství Jiřího Krampola. Kdyby se příběh uzavřel jen mezi ně a vyhrotil vzpouru smíchem v situacích typu "umřela na vaší posteli", přinesl by vítané osvěžení.

Ze seriálu Život je ples

Jenže v druhém dílu už dělají důchodci spíše stafáž okolní Pojišťovně štěstí křížené s Rodinnými pouty, a to není poctivé. Obava, že "lidé nevezmou penzisty", je nesmyslná: lidé vezmou dobrý seriál. Snad se v dalších dílech osmělí.

Život je ples
ČR, režie Petr Slavík, hrají Lenka Vlasáková, Daniela Kolářová, Vilma Cibulková, Igor Bareš, Květa Fialová. 16× 57 minut, psáno z 1. a 2. dílu.
Hodnocení MF DNES: 50 %


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

Další z rubriky

PRVNÍ DOJMY: Pevné zadečky, měkčí mozky. Romantická komedie Přes prsty

Denisa Nesvačilová a Petra Hřebíčková ve filmu Přes prsty

Úsměvná romance ze světa sportu Přes prsty zjevně vznikla ze dvou důvodů. Aby přinesla pěkný pohled na pevné zadečky...

Po obědě nic dobrého nevznikne, tvrdil Jiří Hubač, šlechtic příběhů

TýTý 2008 - Lucie Borhyová a Jiří Hubač

Když scenárista Sanitky či Babího léta ve dvaaosmdesáti zemřel, bylo příštímu autorovi jeho životopisu teprve...

Zemřel americký herec Peter Fonda, motorkář z Bezstarostné jízdy

Peter Fonda (Palm Springs, 2. ledna 2018)

Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz