RECENZE: Filip Renč se s Rebely vrátil na scénu ve velkém stylu

  13:08aktualizováno  13:08
Ve své době nejnavštěvovanější český film Requiem pro panenku a thriller Válka barev spojuje jméno jejich režiséra Filipa Renče. Jeho třetí film, ke kterému napsal scénář společně s kolegou Zdeňkem Zelenkou, dostal název Rebelové. Písničkový retrofilm z let šedesátých má navodit a připomenout atmosféru 60. let, naopak politika v něm místo nemá.

Na půvabném úštěckém náměstí si zatančila Zuzana Norisová v muzikálu Rebelové (2001). | foto: S PRO ALFA FILM

V pětatřiceti letech dohnal režisér Filip Renč svým písničkovým retrofilmem Rebelové ztracený čas. Debutem Requiem pro panenku zazářil jako kometa, následující Válka barev mu vynesla rozpaky, na třetí film čekal sedm let - ale vyplatilo se.

Rebelové uchvacují, aniž hrají na efekt, působí celistvě, ačkoli spojují civilní příběh s pohádkou muzikálu; a třebaže se snad žádnému současnému filmu nepodobají, je to film hlavně pro diváky. Mnohý asi přistihne sousedy v hledišti i sám sebe při vytrvalém, nekontrolovaně přihlouplém úsměvu blaženosti, jímž se nakažlivá nálada šíří jako epidemie.

Rebelové

Česko, 2001, 110 minut

Režie Filip Renč

Kamera Martin Šec

Hudba Jan Kalousek

Hrají Jan Révai, Lubo Kostelný, Jaromír Nosek, Zuzana Norisová, Anna Veselá, Alžběta Stanková, Martin Kubačák

Hodnocení­: 75 %

A nejen kvůli dobovým hitům, které člověka nutí, aby si je zabroukal. Sotva se totiž přehoupne prvá, herecky ještě drhnoucí scéna do stylizace pod titulky a zpět do reálu, podívaná začne báječně „odsejpat“. Střih, kostýmy, dekorace se v obou světech, skutečném a muzikálovém, prolínají plynule a samozřejmě, nemluvě o nápadech choreografie. O Renčově způsobilosti točit výtečné klipy nebylo sporu, více překvapil citem pro jejich retrostyl, který přitom neopisuje, nýbrž znovu invenčně staví.

A nejvíc zaskočil tím, jak lehce zachází se samotným příběhem, bez písní. Úvod Rebelů je výbornou evokací léta včetně zahradní hospody, jíž velí Tomáš Hanák, výtečný v roli otce jedné z maturantek. Tři směšní rádobyfrajeři na motorkách mají u trojice spolužaček sotva šanci, když se na scéně objeví přitažlivější „desperáti“, vojenští zběhové na cestě do Ameriky, symbolizované vlakem a písní San Francisko. Ale k téhle osudové křižovatce je ještě daleko: zatím vojáci šprtají angličtinu z učebnic plných odborářů a dívky snící o ztrátě panenství si na plovárně utahují z ruštiny.

Co by jinde vyhlíželo banálně - třeba bosý tanec v dešti -, v téhle nadsázce sedí jak ulité. Jen písnička s botami z děje trochu vypadává, zato maturitní Oliver Twist se hodí a pár varhanních tónů ze Stínu katedrál zaútočí nečekanou silou.

Takových okamžiků má Renč v záloze víc: drezína vjíždějící do tunelu „vlétne“ do dětského vesmíru s raketami a hvězdičkami způsobem, jenž zvedá ze židlí. A milostné setkání ústřední dvojice v čekárně nádraží, kde svítící sloup s jízdními řády představuje oltář chrámu, to je výsostná filmařina.

Lyriku v Rebelech provází humor jak generační, tak ten, jejž umožňuje muzikálová hra. Hlavně však se tu v umírněných mezích drží vážné politikum: vojáci štvaní policií vysvětlí pouze krátce dívkám, co provedli: „Nic. Jen jsme se blbě narodili.“

A právě díky tomu, že netlačil na pilu dějin, může pak film rozehrát okamžik zmaru s prvním tankem v ranní mlze. Ještě to párkrát zaskřípe - rozhlasové zprávy o okupaci už na diváky musí působit obehraně a postava faráře (František Němec) se nevyhne jisté šarži -, ale situačně výmluvný konec sezony se staženými slunečníky, chaosem v ulicích městečka a s kolonou aut mířících k hranici přenesou publikum nepozorovaně snad až k slzám. Sliboval-li Renč tentokrát výhradně zábavu, dokázal víc.

Příběh o velké lásce, které dějiny nebyly nakloněny

Rebelové jsou příběhem o velké lásce, které dějiny nebyly právě příznivě nakloněny. Začíná v prostředí  typickém pro 60. léta, a to na takzvaných čajích. Kapela vyhrává největší hity oněch let a sedí zde i hlavní hrdinka příběhu - osmnáctiletá Tereza, která tuto prehistorii diskoték navštívila se svými spolužačkami Bugynou a Julčou. Důvod jejich přítomnosti zcela odpovídá jejich věku - každá z děvčat by konečně  ráda našla toho  pravého.

Externí obrázek

Základem filmu je příběh lásky středoškolačky Terezy a vojenského zběha Šimona. Tihle dva spolu prožijí své první a zároveň i poslední léto. Osudným se jim stalo, že se setkali právě v roce 1968. Vztah dvou mladých lidí tu znovu převálcují dějiny...

Na scénáři režisér spolupracoval, stejně jako v případě svého Requiem pro panenku a Války barev, se Zdeňkem Zelenkou. Text vznikl už před pěti lety a během marné snahy o realizaci prý dozrál. Nostalgicky laděná je i hudební stránka. Zazní jedenáct hitů té doby typu Stín katedrál, Pátá, Náhrobní kámen, Hvězda na vrbě, Oliver Twist a Mně se líbí Bob, ať už v originále, či v interpretaci herců.

Na obsazení hlavní šestice protagonistů byla uspořádána řada konkurzů, všichni vybraní stojí před kamerou poprvé. Mezi herci se objeví například hrdinka z Pomády Zuzana Norisová nebo Jan Révai, který vystupuje v Johance z Arku. Ze známých jmen pak František Němec, Bronislav Poloczek či Tomáš Hanák. Kuriozitou bude vystoupení Jiřiny Bohdalové, která se, z přátelství a za pouhou 1 korunu, mihne v drobné roli členky maturitní komise. Autorem spojovací hudby bude rocker Jan Kalousek.

„Rebelové nebudou napodobeninou filmů ze 60. let, parafrází některého z českých muzikálů, ani filmem politickým. Nicméně politickým událostem jsme se nevyhli, neboť zásadním způsobem ovlivní osudy hlavních hrdinů. 21. srpen ukončil onu bezstarostnou jízdu šedesátých let a symbolicky zakončuje i příběh Rebelů,“ popisují film jeho autoři.

„Písničkový retrofilm je českým luhům bližší, než úplně jinak pojatý muzikálový projekt. Je to příběh o první lásce z konce 60. let, do níž zasáhne doba,“ vysvětlil Renč v létě novinářům, když charakterizoval svůj snímek. O náklady ve výši 22 miliónů se podělila společnost S Pro Alfa Film s Českou televizí a firmou S Pro Alfa CZ.

Letos pětatřicetiletý Renč má za sebou řadu televizních reklam a videoklipů včetně kontroverzních Láska je láska s Lucií Bílou a Medvídek se skupinou Lucie. Loni natočil hranou televizní rekonstrukci událostí v listopadu 1989.   (brt)

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

Ivan Trojan se v režii Agnieszky Hollandové promění v Šarlatána

Ivan Trojan a Agnieszka Hollandová před natáčením filmu Šarlatán

Šestinásobný držitel Českého lva Ivan Trojan se v dubnu opět postaví před kameru. Tentokrát v roli lidového léčitele v...

Zemřel kameraman Stanislav Milota, manžel herečky Vlasty Chramostové

Kameraman Stanislav Milota dostal v roce 2016 Českého lva za mimořádný přínos...

V 85 letech zemřel na zápal plic kameraman Stanislav Milota, signatář Charty 77 a manžel herečky Vlasty Chramostové....

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz