RECENZE: Rašín utopený v slzách. Podstatný kus jeho portrétu chybí

  6:58aktualizováno  6:58
Diváci od dvoudílného Rašína očekávají celistvý portrét muže, jenž se takříkajíc zasloužil o stát. Film je však po oba nedělní večery vede k 28. říjnu 1918 – a pak hned ke smrtelné posteli. Tedy od slz k slzám.

Z natáčení filmu Rašín | foto: Česká televize

Život Aloise Rašína film sleduje i podle deníků jeho manželky zapůjčených rodinou, což podle ČT tvůrcům poskytlo možnost opřít se o skutečné emoce. Nic proti tomu, jenže v období, jež projekt sleduje, se dotyčné emoce omezují vesměs na statečné štkaní.

Fotogalerie

Projekt scenáristy a režiséra Jiřího Svobody se totiž soustřeďuje na období před vznikem samostatné republiky, což je ve zkratce putování z vězení do vězení, hlavně pak soužití Rašína s Karlem Kramářem v jedné cele.

A když je po vyhlášení republiky dav nese na ramenou, film hrdinu více méně opouští, přidá jen poslední slzavé loučení před smrtí a „zbytek“ dopoví v doslovu.

Jenže právě onen „zbytek“ mohl být nejzajímavější. Chybí tady Rašín coby dvojnásobný ministr financí, autor dodnes ceněné měnové reformy i prorocké myšlenky „Kde hrozí bída, tam hrozí socialismus, a kde hrozí socialismus, tam hrozí bída“.

Schází Rašín jako významný hráč politické scény prvních let Československa – a není pochyb, že Ondřej Vetchý v titulní roli i Miroslav Donutil jako Rašínův názorový odpůrce, spoluvězeň a poté premiér Kramář by i časově rozšířené party zvládli spolehlivě.

Ovšem snímek se drží zadání „ke stému výročí samostatného československého státu“, jako by po 28. říjnu 1918 už nebylo o čem vyprávět, a v líčení předcházejících událostí střídá prakticky dvě metody vedoucí k pocitovému zážitku někdejších televizních inscenací, jmenovitě rekonstrukci a disputaci.

Na abstraktní polemiky je ve vězení jistě času dost, ovšem Svoboda je podobně jako ve svém Janu Husovi používá akademicky a účelově, aby jejich pomocí vysvětloval historické souvislosti i osobní postoje. Loučení se ženou a dětmi před popravou, jež se nakonec nekonala, jejich návštěvy ve vězení i vítání s rodinami po propuštění, to jsou jen melodramatické a monotónní předěly dialogů, případně schůzí.

Rašín

Scénář , , , , , ,

Hodnocení­: 50 %

Nosnou část tvoří debaty Rašína s Kramářem, zejména drobné půtky o větrání či stolování za mřížemi, zábavné už zdvořilým jazykem, i jejich tiché soupeření, kdo déle odolá vyděračským nabídkám. Bohužel rozhovory jsou budovány v duchu školní zkratky, aby ozřejmily, kdo je ateista a kdo věřící, kdo spoléhá na západní mocnosti a kdo na Rusko, kdo je pro samostatnost republiky a kdo pro její začlenění do slovanské říše, případně jakou roli mají v chystaném převratu jiní, od Masaryka přes Beneše po Šmerala.

Hraje se zkrátka další České století, doplněné o pár plakátových výjevů, střelbu do hladovějících včetně dětí s panenkami či řídký „dav“ jásající v krojích. Několikrát zazní bachařské varování „Jen o rodinných záležitostech“, upomínající na Svobodovo stejnojmenné vězeňské drama z roku 1990.

Potěší oba hlavní aktéři, pokušitelská úloha Tomáše Töpfera, nápaditý střih i podprahový tón, jak sladce si žijí dnešní politici proti otcům zakladatelům. Ale spornou úvahu, že „kus Rašína“ postačí, nespasí ani přídavek v podobě hraného dokumentu Rodina Aloise Rašína.

  • Nejčtenější

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

RECENZE: Pánská jízda pro pokročilé. Mrkvička a Schmitzer jsou Staříci

Už nemají co ztratit, takže se vydají na společnou cestu bez návratu. Ovšem na cestu značně klopotnou, protože dva...

RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Zázrak jménem Forman. Když slavný režisér našel svou vlastní svobodu

Nejúspěšnější český režisér v dosud neviděných záběrech. Dokument Forman vs. Forman z dílny Heleny Třeštíkové přináší...

Zubař, šaman, profesor. V Božském hlasu líčí, jak je ovlivnil Karel Gott

Režisér Filip Remunda do připravovaného dokumentu Božský hlas hledá lidi z Česka a Slovenska, kterým hlas Karla Gotta...

Angelina Jolie coby Zloba sesadila z trůnu Jokera, zlákala 72 tisíc lidí

Premiérová pohádka Zloba: Královna všeho zlého, v níž se do hlavní role kouzelné panovnice temných blat vrátila...

VIDEO: Iron Man má novou práci. Robert Downey Jr. baví jako Dolittle

Rodinná komedie Dolittle, která do našich kin přijde 16. ledna 2020, přináší moderní verzi klasického příběhu o...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz