RECENZE: Jak Trump s Alžbětou II. chystali psí svatbu plnou erotiky

  9:59aktualizováno  9:59
Animovanou rodinnou komedii Psí veličenstvo by mohl její belgický režisér Ben Stassen opatřit sebekritickým podtitulkem Kterak zabít královský nápad a zanechat děti v rozpacích.

Z filmu Psí veličenstvo | foto: Bioscop

Příslušný nápad představuje domácí mazlíček Rex dosazený na britský královský dvůr s odzbrojující věrností; ostatně současná panovnice opravdu svého času mívala doma až šest psů téhož plemene, tedy Welsh Corgi Pembroke.

Navíc Alžběta II. odpovídá v animaci své živoucí předloze naprosto přesně, od oblečení přes pohyby až po mimiku. Neméně autenticky působí i její manžel Philip, mrzoutsky nevrlý ke královniným miláčkům, kteří mu cupují trepky a zabírají jeho místo v Alžbětině lůžku i srdci. Úvodní sled situací beze slov zkrátka slibně vyladí charakter očekávaného zážitku na stylovou monarchistickou psinu.

Fotogalerie

Docela trefně jsou vystiženi i Donald Trump s chotí Melanií, jejíž fenka sdílí se svou majitelkou rysy mondénní barbíny, ovšem s návštěvou plánující státní britsko-americkou psí svatbu se dostaví i první pochybnost. Nikoli kvůli laciné politické satiře v bruselském tónu, ale protože fence z Bílého domu vtiskuje film podobu ohnivé nymfomanky a její erotické nájezdy na panického Rexe vyznívají vyloženě lascivně. Popravdě i jeho další, plebejská nápadnice má ráz gangsterské milenky s profesí tanečnice u tyče, takže zaskočené rodiče nejspíše čeká dodatečný příval dětských dotazů na milostný život psů.

Druhý zdroj rozpaků zastupuje celá střední část, která zhýčkaného zámeckého miláčka vystavuje drsné realitě Londýna včetně skutečně surových psích zápasů. Přesto začne nudit, s výjimkou milého bojového výcviku v prádelně za pomoci praktických rekvizit se totiž točí kolem objevování a opakování výchovných pouček, že pouze v jednotě smečky spočívá síla a že grázlům se neustupuje.

Především však pohádku zbavuje jejího hlavního kouzla, jež zosobňuje nevšední prostředí. I běžným honičkám poskytuje Buckinghamský palác originální říz, neboť granátníci, brnění a důstojné rituály všeho druhu zosobňují jedinečný kontrast vůči hrdinům, kteří tu dělají doslova a do písmene psí kusy.

Psí veličenstvo

Režie Ben Stassen, scénář: Rob Sprackling a Johnny Smith, český dabing

Hodnocení­: 50 %

Nadto ve chvíli, kdy přijde o kulisy královského sídla, poodhalí animace, kolik jí chybí k závratné fantazii i vrcholnému řemeslu některých amerických studií. Ano, v závěru se psí komando na půdu Buckinghamského paláce ještě vrátí, takže akční finále znovu zatočí se škrobeným majestátem, nicméně otázkou zůstává, kolik diváků to ještě ocení – na premiéře se některé děti sbalily ještě před koncem.

Na druhou stranu škodolibou pointu, v níž je klíčový padouch potrestán za své skutky vyloženě „člověčím“ způsobem, by ocenili spíše dospělí. V každém případě se vůbec obtížně odhaduje, pro jakou věkovou skupinu je vlastně Psí veličenstvo určeno. Neboť nefalšované sborové nadšení nad roztomilým stvořením „Jé, štěňátko“ vydrží nejmenším divákům jen pár prvních minut.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

VIDEO: Já se vrátím, slíbil a splnil. Přichází Terminátor: Temný osud

Arnold Schwarzenegger ve filmu Terminátor: Temný osud

Arnold Schwarzenegger ve své nejslavnější filmové sérii je zpátky. Snímek Terminátor: Temný osud vejde do kin 31....

VIDEO: Plastová lahev u volby krále. I ve finále Hry o trůny našli chybu

Další chyba? Ve finále GoT se objevila lahev

Kelímek s kávou, který lze na okamžik spatřit ve čtvrtém díle poslední série Hry o trůny, se už stal symbolem...

DO KINA: Týden plný hvězd. Banderas, Efron a Will Smith jako džin

Will Smith ve filmu Aladin

Čtyři z pěti premiér týdne hýří hollywoodskými jmény. K poctám míří Bolest a sláva, kde v režii Pedra Almodóvara hraje...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz