RECENZE: Proroctví s Nicolasem Cagem zůstalo i přes výtečnou režii na půl cesty

  15:09aktualizováno  15:09
Snímek Proroctví na první pohled působí jako něco, nač řada fanoušků katastrofických filmů už dlouho čeká. Bohužel, výsledek zůstal někde v půli cesty. A nemůže za to jen Nicolas Cage.

Hlavní roli ve filmu Proroctví hraje Nicolas Cage. | foto: SPI International

Neznamená to ale, že by Proroctví bylo zavrženíhodné. Vlastně je to velmi svižně a obratně natočený snímek, který i přes veškeré neduhy a lapsy udrží divákovu pozornost a nejednou ho i nepokrytě strhne do děje.

Fotogalerie

Na tom má určitě největší zásluhu režisér Alex Proyas, ke kterému díky filmům Vrána, Smrtihlav a Já, robot fanoušci vzhlížejí coby k jednomu z velkých současných talentů.

Proyasovi se totiž ze spletence obsahujícího předpověď naprogramovaného konce světa kombinovaného s blízkými setkáními třetího druhu podařilo vykřesat dvouhodinovku pádící ke svému závěru neuvěřitelným tempem.

Rychlý nástup, ještě rychlejší jízda

Působivé katastrofy

působivé katastrofy

Režisér nechá diváky velmi rafinovaně v jednotlivých událostech vykoupat, občas uštědří i pořádnou „podpásovku“.

Do vlaku nechá diváky nastoupit už v úvodu, v němž malá dívenka místo kresby své vize budoucnosti odevzdá učitelce papír popsaný změtí číslic. V plné rychlosti je režisér ovšem přemístí o půlstoletí dopředu, kdy hlavní hrdina zjistí, že jde o kódy určující veškeré zásadní katastrofy za posledních padesát let.

Což má samozřejmě háček - tři ještě zbývají, přičemž ta poslední vypadá velmi podezřele. Do toho hrdinův syn zaslechne podivné hlasy a kolem jeho domu se po lese začnou potulovat divně se tvářící pánové s mrtvolnou vizáží.

Je vlastně zázrak, že se takový film do kin vůbec dostal. Podobných filmů najdete ve videopůjčovnách dvanáct do tuctu a Proroctví se od nich svým scénářem nijak neliší. Jenomže to by ho nesměl natočit právě Proyas.

Ten nejenže příběh, jehož pointu alespoň trochu bystrý divák odhadne zhruba ve třetině, drží už zmíněným tempem, okořenil ho navíc i momenty, jichž by se divák v podobném filmu nedočkal.

Nezvané návštěvy podivných cizinců i jejich prosté postávání mezi stromy vyvolávají husí kůži. Havárii letadla nechá režisér snímat jediným nepřerušovaným záběrem, incident v newyorském metru se pak nadlouho vryje do paměti.

Proyas navíc nechá diváky velmi rafinovaně v jednotlivých událostech vykoupat, občas uštědří i pořádnou „podpásovku“. Jenomže jsou věci, které výtečně zvládnuté řemeslo prostě nezakryje.

Ještě had a jablko

Největší klacky pod nohy filmu hází scénář plný logických lapsů. To platí zejména u závěrečné půlhodinky, kde by mělo vše do sebe zapadnout a namířit k nevyhnutelnému. Neděje se tak, ozubená kolečka příběhu se na sebe pouze vrství a tak tak, že se nezhroutí na nepřehlednou hromadu.

Druhou překážkou je nízký rozpočet. Nutnost digitálních triků je u Proroctví neoddiskutovatelná, jenže nedostatek peněz se na jejich zpracování až bolestně podepsal.

Proroctví

USA/Austrálie/Británie, 2009, 121 minut

Režie Alex Proyas, hrají Nicolas Cage, Chandler Canterbury, Ben Mendelsohn, Rose Byrneová

Hodnocení­: 50 %

Herecky se také žádný zázrak neděje, dětští představitelé hrají obstojně, Nicolas Cage se pak po tristním Ghost Riderovi a regulérní příšernosti Rituál vzepnul alespoň ke koukatelnému výkonu, byť si sebedrásající momenty, vzbuzující často jen smích, neodepřel ani tentokrát.

Dovětek nechť patří samotnému závěru filmu. Nebýt závěrečných dvou minut, v nichž chybí snad už jen had a jablko a které vyznění celého filmu neuvěřitelným způsobem sráží, dalo by se smeknout za odvahu. Takhle Proroctví zůstalo i přes veškeré vyčtené klady prostě na půl cesty.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Zemřela herečka Troškových komedií Alena Karešová, vypravěčka Arabely

Alena Karešová ve filmu Bota jménem Melichar (1983)

V 92 letech zemřela herečka Alena Karešová. „Hrála v mých filmech, v Botě jménem Melichar představovala protivnou...

3Bobule. Do pokračování vinařské série namluvil několik vět i Postránecký

Tváře chystaného snímku 3Bobule

Herci Tereza Voříšková, Kryštof Hádek, Lukáš Langmajer či Michal Isteník stojí před kamerou komedie 3Bobule, která se...

VIDEO: Mark Hamill, idol Hvězdných válek, zpívá v roli vraždící panenky

Trailer k filmu Dětská hra

Ve filmu Dětská hra, který do kin vejde 25. července, ožije legendární vraždící panenka z hororové série Chucky. A co...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz