Pondělí 17. února 2020, svátek má Miloslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. února 2020 Miloslava

RECENZE: Jak Kate Winsletová hraje v Prodlouženém víkendu o Zlatý glóbus

  18:15aktualizováno  18:15
Labor Day, obdoba Svátku práce, se slaví ve Spojených státech vždy první pondělí v září. Čímž zařídí Prodloužený víkend, jak se americký film Labor Day s Kate Winsletovou v hlavní roli jmenuje v našich kinech, kam právě přichází.

Záběr z filmu Prodloužený víkend | foto: CinemArt

Za dramatem spojujícím prvky thrilleru a romance stojí tři silná jména. Režisér Jason Reitman, herec Josh Brolin v roli uprchlého trestance a hlavně Kate Winsletová coby jeho zprvu nedobrovolná hostitelka, jejíž výkon získal nominaci na Zlatý glóbus. Plným právem - i když slabou Winsletovou snad svět filmu ani nezná.

Nicméně Prodloužený víkend představuje půdu jako stvořenou přímo pro ni, v podstatě komorní, soustředěné, čistě herecké drama, ve kterém každý odstín hlasu nebo drobné gesto nabývají výbušné povahy. Ne náhodou se příběh odehrává v 80. letech, v době, kdy nutnou izolaci thrillerového mikrosvěta od vnějšího dění ještě nerozbíjely mobilní telefony ani internet. Odlehlý dům, v něm pouze žena vykolejená rozvodem a její syn zmítající se mezi starostí o ni a vlastní pubertou; tak vypadá ideální žánrová rozehrávka pro dva ztracence a jednoho vetřelce.

Navíc rozehrávka nepostrádající jemný humor plynoucí ze zjevné výměny rolí, jež by ani nepotřebovala chlapcův dílčí komentář. Školák o matku pečuje, nosí jí snídani do postele, řadí za ni v autě zpátečku, dodává jí odvahu, kdykoli se odhodlá vyjít ze své zoufalé samoty - jednou za měsíc na nákupy se chystá jako do války. Zlomená, nejistá, ostražitá bloudí Winsletová mezi regály v supermarketu, když se zjeví krvácející muž a požádá o pomoc; zdvořile, leč naléhavě. A s rukou kolem ramen jejího dítěte.

Fotogalerie

"Únos" inscenuje režisér rychle, čistě, beze zbraně, bez křiku; o to víc účinkuje sám strach. I zanedbaný dům hraje Reitmanovi do karet, beze slov totiž volá po mužském zásahu stejně jako jeho obyvatelka. Zbytečně se tok vyprávění rozbíjí zpětnými výjevy z minulého vztahu, které dokládají ženinu vrozenou touhu po doteku; Winsletová umí rozechvění zahrát, ať ji Brolin coby formální rukojmí svazuje, nebo ji učí péct broskvový koláč.

Nutno uznat, že tak hravě rafinovanou erotiku u sporáku snad ještě nikdo nenatočil; jako by i kynoucí těsto vydechovalo žádostivost. Přitom ve vší počestnosti, neboť před zraky hocha s láskou sledujícího, jak ztrápená matka zas ožívá. Úsměvné kouzlo má i sestřih typu "hodinový manžel", v nějž se tajný podnájemník na pět dní promění. Pracuje na domě i v domě, na autě i zahradě, pere, žehlí, smýčí, vaří a ještě učí baseball hrdinčina syna i postiženého kluka ze sousedství, který jej nemůže prozradit - a když to marnými skřeky zkouší, vlastní matka ho uhodí.

Jako princ na bílém koni

To jedna z nejvypjatějších scén filmu, ale byť domácké soužití se stále milovanějším "únoscem" vykazuje nervní okamžiky, kdykoli před domem zastaví vůz nebo někdo zazvoní, člověk se vlídnému pojetí Brolinova hrdiny podvědomě brání. Je až příliš ideální, příliš charizmatický, příliš pracovitý, zručný, ušlechtilý a citlivý; ani za vraždu, kvůli níž sedí, vlastně nemůže - zkrátka princ na bílém koni přijel do thrilleru z romantické pohádky.

Naopak při zemi se drží průvodní motiv hrozící bezděčnou zradou, školákova první láska, od níž dostává půvabné přemoudřelé rady ze světa dospělých "dávej si na ně pozor, sex je droga".

Prodloužený víkend

USA, 2013, 111 min

režie: Jason Reitman

hrají: Kate Winslet, Josh Brolin, Gattlin Griffith, Clark Gregg, James Van Der Beek, Jacki Weaver, Tobey Maguire, Brooke Smith, Alexie Gilmore, Greg Nutcher, Brighid Fleming, Gabrielle Popa, Maika Monroe

Hodnocení­: 60 %

Finále se nastavuje o prodlevy i náhody a nadhazovaná paralela s osudy milostných psanců à la Bonnie a Clyde nakonec uhne ke tklivější verzi. Zkrátka se zrodila modelová historka, již nad běžný ráz posouvá nálada horkých dní v trojici - a hlavně Winsletová.

Spíše než nadšení však Prodloužený víkend vzbuzuje otázku, proč si Reitman, tvůrce skvostných hořkých komedií Lítám v tom, Juno či Děkujeme, že kouříte, vybral zrovna předlohu občasné herečky Joyce Maynardové, u nás vydanou pod názvem Sváteční víkend. Sice podle jejího textu vznikl i film Zemřít pro, leč autorka sama žije hlavně ze soukromé legendy románku, jejž coby osmnáctiletá zažila s tehdejším třiapadesátníkem, literátem J. D. Salingerem.

  • Nejčtenější

Oscary vyhrál Parazit, Brad Pitt i hrdina Jokera, Česko neuspělo

Poprvé v historii vyhrál Oscary neanglicky mluvený film, jihokorejský Parazit. Ceny získali také herci Brad Pitt a...

RECENZE: Pád až na nula procent. Snímek Chlap na střídačku je nestydatost

Třebaže kritikovu odolnost už zocelily Špindl 2, Ženská na vrcholu, Šťastný nový rok či Příliš osobní známost,...

Billie Eilish představila titulní píseň k nové bondovce. Poslechněte si ji

Zpěvačka Billie Eilish zveřejnila píseň k novému filmovému dobrodružství agenta 007 Jamese Bonda. Zařadila se tak po...

RECENZE: The Kelly Family přivezli kýč, konfety a hromadu naučených póz

Jeden už by málem zapomněl, proč tuhle zpívající famíliji v polovině 90. let tak intenzivně nesnášel. Po pětadvaceti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Zase jednou chlap. Veterán nabízí výjimečně nejednoznačnou postavu

Umí přežít v boji i v poušti, ale ne mezi pokrytci. Milan Ondrík v titulní roli snímku Veterán, který v neděli uvede...

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

Premium

Sovětská legenda: Fourcadovi pomáhají lékaři. Francouz: Ta žena musí být šílená

Slavná sovětská biatlonistka a běžkyně na lyžích, trojnásobná olympijská vítězka Anfisa Rezcovová, si v rozhovoru pro...

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

  • Další z rubriky

RECENZE: Pád až na nula procent. Snímek Chlap na střídačku je nestydatost

Třebaže kritikovu odolnost už zocelily Špindl 2, Ženská na vrcholu, Šťastný nový rok či Příliš osobní známost,...

RECENZE: Přesná Zuzana Stivínová vyvádí Jiřinu Štěpničkovou z Pasti

Každý příběh herečky potřebuje jednu klíčovou podmínku: neméně silnou hereckou osobnost v hlavní roli. A to snímek...

Premium

V hlavní roli dítě. Nejlepší jsou neherci bez ambicí, shodují se režiséři

Jak se s desetiletým hercem točí dramatický film, který by dítě v kině rozhodně vidět nemělo? Překvapivě se to dá...

Premium

Helena Bonham Carterová: výstřední herečka překvapí pohnutým osudem

Začala v kostýmních dramatech, časem to však dopracovala až k největším fantasy. A přitom Helena Bonham Carterová nemá...

Najdete na iDNES.cz