RECENZE: Proč Jiří Langmajer dostane přes ústa a slečny Přes prsty

  7:59aktualizováno  7:59
Novinka kin nazvaná Přes prsty se odehrává ve světě plážového volejbalu. To je však jediný, čistě kosmetický rozdíl, jenž ji odlišuje od žánrové záplavy českých romantických komedií, která nebere konce. Zajímavější zprávu než o milostných zmatcích dvou sportovkyň podává o svém autorovi.

Plakát filmu Přes prsty | foto: CinemArt

Z filmu Přes prsty lze snadno vyčíst, že coby scenárista je Petr Kolečko zběhlý, kdežto jako debutující režisér neobratný. Což se dá chápat a místy odpustit, třebaže instrumentace scény občas vyloženě bolí, zejména ve školometských reminiscencích z mládí ústředního hrdiny, kolem něhož se asi odvine nejvíce genderově zabarvených polemik.

Neboť z pohledu pánů se omšelý svůdník Jiřího Langmajera může jevit jako karikatura nadsamce, kdežto v očích dam jeho starosvětsky přímočaré kouzlo posledních opravdových chlapů funguje, třebaže nejednou dostane přes ústa; navíc Langmajer je tu široko daleko nejlepší herec.

Jeho protějšky, partnerky nejen u sítě čili Petra Hřebíčková a Denisa Nesvačilová, jsou odsouzeny k pózování v úsporných dresech, případně v postelích. Jejich citové eskapády i vzájemné rozmíšky jsou umělé a jejich nápadníci neboli Vojtěch Dyk a Jakub Prachař okatě dočasní, ne-li přímo okrajoví.

Fotogalerie

Jak skončí výchozí spor, kdy jedna chce otěhotnět a druhá vyhrát šampionát, uhádne divák i bez vstupenky. Ostatně celý děj by se dal poskládat z perel lidového mudrosloví: odříkaného chleba největší krajíc, nenávist plodí lásku, staré hříchy mají dlouhé stíny.

V Kolečkově humoru stojí konverzace nad situací, a pokud už se vzácná situační komika rýsuje, pohřbí ji realizace, počínaje opakovaným poplácáváním zadečků a konče scénou v luxusní restauraci, kde vzbudí pohoršení propocené svršky i zemitý slovník sportovkyně.

Pár úsměvů se samozřejmě dostaví, vesměs se však odvíjejí od principu sebeklamu, ať už Dykův borec prohlašuje, že je „karibský typ“, nebo hrdinka Hřebíčkové soudí, že „opilá jsem roztomilá“. Pobaví fráze sportovního komentátora i ezoterické albánské osvícení, ale přesto z plátna čiší vypravěčská chudoba.

Tím spíše, že účelově budovaný tajemný opar kolem Langmajerovy postavy, která má být zároveň slavnou legendou mířící skoro na olympiádu, postrádá logiku i smysl. Příjemný pokus o slunečnou náladu v rytmu samby vyznívá nuceně a zajímavý prvek česko-slovenské řevnivosti vyprchá ve smířlivém finále.

Přes prsty

Scénář , , , , ,

Hodnocení­: 40 %

Erotické záběry tvoří tuctová manýra, volejbalu je zase dost málo a převážně se zabírá zdálky, pokud dámy nepředvádějí v detailu své zhmožděné prsty. Při dobré vůli by mohly filmu vybojovat pět procent navíc za hromady rýžových chlebíčků, které musely herečky spořádat.

Možná by zkušený režisér z Kolečkova scénáře vytvořil hravější obraz pošetilosti citů. Na druhou stranu Ženy v běhu také natočil jejich scenárista Martin Horský jako svou režijní prvotinu a dopadly vyrovnaněji. Přestože v obou případech platí, že svět kinematografie se neotřásl v základech, pouze obrazovka má na skladě další vděčnou vatu.

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

RECENZE: O krok blíž k filmařskému peklu. Román pro pokročilé je Sezn@mka 2

Záběr z filmu Román pro pokročilé

Právě zemřela naděje, že po křiklavě neumělé prvotině Sezn@mka už nemohou tíž tvůrci dostat šanci. Jejich novinka Román...

Další z rubriky

Hrát se dá i bez školy. Báječní herci, kteří vlastně herci nebyli

Děda a babi Homolkovi s vnuky, to jsou Josef Šebánek, Marie Mottlová a bratři...

Pracovali třeba jako dělníci nebo úředníci, ale pak jim někdo řekl: „Pojďte s námi natáčet!“ Herci, kteří vlastně herci...

TELEVIZIONÁŘ: Myslíš, že nám dá? Všechno bude nese napětí i legraci

Záběr z filmu Všechno bude

S vědomím divácké nedůvěry vůči oceněným filmům se chce pro správnou volbu nedělního večera vytáhnout lacinou návnadu v...

O ceny festivalu komedie se podělily Ženy v běhu a Teroristka

Iva Janžurová přebírá za Teroristku cenu festivalu komedií

Romantická podívaná Ženy v běhu a příběh mstitelky Teroristka opanovaly 41. Festivalu české filmové komedie, který o...

VIDEO: Plodková skáče z okna, Vetchý do bazénu. Točí se Bábovky

Ondřej Vetchý a Táňa Pauhofová při natáčení filmu Bábovky

Současné partnerské či rodinné vztahy zachycené v zábavných situacích znamenají pro hrdiny snímku Bábovky, který podle...

Najdete na iDNES.cz