RECENZE: Playmobil zve do království barevné umělohmotné nudy

  7:58aktualizováno  7:58
Lego, Transformers a teď i Playmobil ve filmu. Invaze hraček do kin pokračuje příběhem, který se odehrává v říši německých plastových figurek. Alespoň jedna pozitivní informace na úvod: novinka kin není až tak odpudivě vtíravá jako předloňská výprava do útrob mobilu Emoji ve filmu.

Hrdinové snímku Playmobil ve filmu | foto: Bontonfilm

Tím ovšem dobré zprávy končí, protože ani Playmobil ve filmu neposkytuje zrovna důvod k jásotu, ačkoli k jeho lákadlům patří třeba zábavný Vojtěch Kotek, jehož hlasem tady mluví Daniel Radcliffe coby samolibý tajný superagent.

Na druhé straně hlavní hrdinka, která kvůli rodinné tragédii předčasně dospěla a zapomněla snít, je v hraném prologu natolik protivná, až člověk nakonec uvítá její proměnu v maličkou obyvatelku království hraček, kam se vydá zachránit mladšího bratra a vlastně i svou původní touhu po dobrodružství.

Ano, takhle školometsky se podává naučné poselství filmu, jehož hlavní účel je však nepokrytě obchodní. Za pohádkovou reklamou na panáčky s pohyblivými údy, s nimiž si hraje už několik generací dětí, stojí tři scenáristé, z nichž dva debutují.

Stejně jako režisér Lino DiSalvo, který se dosud podílel na animaci děl Bolt: Pes pro každý případ, Na vlásku nebo Ledové království; na jiných projektech zase dělal vizuální efekty, se kterými v Playmobilu bohužel vyrukuje, kdykoli nemá co vyprávět. Čili často.

Fotogalerie

Nevadil by zmatek, jaký snímek napáchá v logice, ostatně i v dětských hrách řízených výhradně představivostí se pravěká zvířena může klidně tváří v tvář potkat s gladiátorskou antikou, westernovými pistolníky i robotem ve stylu Hvězdných válek.

Jenže příběh, který k výbavě dětských pokojíků dodali dospělí, postrádá nápady a humor, jen bez ladu a skladu navléká na tenkou nit záchranné výpravy jednotlivé korálky.

Věcněji řečeno, posílá do akce pokud možno kompletní nabídku výrobní linky značky Playmobil. Je libo kouzelnou vílu, koně s křídly, jednorožce, Vikingy, piráty, Amazonky, Eskymáky, vesmírné příšerky, vrtulníky, psí spřežení, špionské satelity, kódy a skenery, starořímské koloseum, zámek, maják, saloon? S radostí, všechno máme na skladě, račte vstoupit.

Navíc, což je obecná kletba animované tvorby pro děti, dostane pomalu každá druhá postava své tuctové písničkové sólo. Přitom v případě snímku Playmobil ve filmu utkví v paměti snad jedině válečnický sborový antifeminismus: „Ženo, mlč a přines medovinu!“

Playmobil ve filmu

Režie Lino DiSalvo, Francie / Německo 2019

Hodnocení­: 40 %

Lego sice ve filmových verzích funguje na podobném principu, ale jednak kostičkové skládanky nabízejí vynalézavější hrátky než celistvé figurky, jednak se zpravidla přibližují k sebeparodické nadsázce, čímž dovedou udržet i pozornost rodičovského doprovodu, který je u Playmobilu odkázán na vyložené drobty vtipu.

Kdo si dá hodně práce, zachytí třeba zavilý pohled miminka, kovbojské slípky nebo situačně vděčnou honičku zajatců v kládě. Nicméně častěji se tu pracuje s plameny, lasery a jinou lacinou výbavou počítačových her, která ve spojení s prvky dnes už klasické stavebnice působí jako pěst na oko. Ale hlavně je to podívaná, která se v diváckém zážitku rovná barevné umělohmotné nudě.

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

RECENZE: O krok blíž k filmařskému peklu. Román pro pokročilé je Sezn@mka 2

Záběr z filmu Román pro pokročilé

Právě zemřela naděje, že po křiklavě neumělé prvotině Sezn@mka už nemohou tíž tvůrci dostat šanci. Jejich novinka Román...

Další z rubriky

Legendární Král Šumavy byl komunistický thriller i dobový film pro kluky

Z filmu Král Šumavy

K názvu legendárního filmu Král Šumavy přidává kniha výmluvný podtitul „komunistický thriller“. Kolektivní monografie,...

VIDEO: Žerou mozky a ten ona nemá, hlásí hororová komedie Zombieland 2

Film o filmu Zombieland: Rána jistoty

Deset let poté, co se zrodila hororová komedie Zombieland, se její hrdinové, které hrají Woody Harrelson, Jesse...

Hrát se dá i bez školy. Báječní herci, kteří vlastně herci nebyli

Děda a babi Homolkovi s vnuky, to jsou Josef Šebánek, Marie Mottlová a bratři...

Pracovali třeba jako dělníci nebo úředníci, ale pak jim někdo řekl: „Pojďte s námi natáčet!“ Herci, kteří vlastně herci...

DO KINA: Pánskou jízdu diktují Marek Vašut, Brad Pitt a navrch Rambo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Mezi pěti novinkami týdne jsou zastoupeny různé žánry od sci-fi přes akční či animovaný film až po romantickou komedii,...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz