RECENZE: Pád třetí říše. Hodný Hitler? Spíše umělá senzace

  1:00aktualizováno  1:00
Na Untergang přišlo v Německu do kin šest milionů lidí. Viděli jej Estonci, Poláci, Francouzi, Norové i Američané. Od příštího čtvrtka se mohou i diváci v Česku přesvědčit, co je pravdy na kontroverzní pověsti díla, jež líčí poslední dny Adolfa Hitlera.

Z filmu Pád třetí říše | foto: Bontonfilm

Po dvouapůlhodinovém popisu – neboť ničím jiným než ilustrací událostí ve velitelském bunkru snímek není – však umělá bublina splaskne.

Vášnivé spory se vedou pod prapory politické korektnosti či historické věrnosti, méně o kvalitách filmu, jenž navíc není dokumentem, takže by si mohl dovolit i rozpornější pojetí než drobné výjevy, kdy je Hitler zdvořilý k sekretářkám, vlídný ke psu, milý k dětem a občas schopný žertu.

Pád třetí říše

Režie: Oliver Hirschbiegel

Hrají: Bruno Ganz, Alexandra Maria Laraová, Corinna Harfouchová, Ulrich Matthes, Juliane Köhlerová.

Hodnocení­: 50 %

Debata, nevyhlíží-li pak "příliš hodný", je scestně dětinská. Dospělý člověk přece ví, že ani největší zločinci historie netrhají mouchám křidélka čtyřiadvacet hodin denně, a fakt, že diktátor poděkuje za večeři, nikterak nezmírňuje jeho nelidské činy, což navíc závěrečné titulky pro jistotu připomínají výčtem obětí druhé světové války.

Neobstojí ani názory, že k Hitlerově "zlidštění" přispívá herec Bruno Ganz. Je sice v gestech věrný, ale nikoli oslnivý. Dobře stupňuje hysterii pocitů zrady, bizarnost, s níž Hitler rozdává funkce, řády a tresty, které už nic neznamenají, sebeklam zlomeného šouravého muže, jenž téměř budí útrpnost.

Ale neobsáhne to hlavní: čím si vlastně tahle troska dokázala získat oddanost davů?

Nekoná-li se senzace kolem Hitlerovy postavy, "zbytek" filmu už ji neobstará vůbec. Nejsilnější je závěr, kdy vůdcova sekretářka Traudl Jungová, jejímž pohledem se vyprávění odvíjí, promluví z dokumentu.

Z filmu Pád třetí říše

Jinak tradičně vystavěný příběh nepřekvapí obsahem ani tvarem. S pomalou německou důkladností líčí Hitlerovy narozeniny – tanec na palubě potápějícího se Titaniku, důstojnické pikle, úvahy a porady nad mapou, přičemž z konfekčních figurek osobitěji vyčnívá jen Goebbels.

Všechno už tu bylo: bitevní scény, trpící civilisté, školáci proti tankům i taková klišé jako první sněženky, rozbité panenky a poslední dopisy čtené do ztišených krvavých bojů.

Zajímavější motiv v pozadí, jímž je volba smrti jako výraz cti, či prázdné gesto, překryje mechanická přehlídka série sebevražd různými metodami včetně té nejčastěji citované, kdy Magda Goebbelsová postupně zabíjí šest vlastních dětí.

Pád Třetí říše je zkrátka obrázkovým dějepisem zániku: nic míň, nic víc.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

VIDEO: Od Hitlera po Sheldona. Jak se Česko proslavilo nejen v seriálech

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku s českou a slovenskou vlajkou

Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku opakovaně vytahuje reference k české historii. A zdaleka není sám. Stopy...

Další z rubriky

VIDEO: Zodpovědná matka a neřízená střela. Hrdinky Skleněného pokoje

Hrdinky filmu Skleněný pokoj

Ve Skleněném pokoji se potkaly zahraniční hvězdy. Hanna Alströmová hraje Liesel a Carice van Houtenová Hanu. „Liesel ...

VIDEO: Hlásí se Rocketman, životní příběh Eltona Johna včetně písní

Trailer k filmu Rocketman

Původně tvůrci uvažovali, že by do role Eltona Johna obsadili Justina Timberlaka, Jamese McAvoye nebo Daniela...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

Najdete na iDNES.cz