RECENZE: Vypointované Něžné vlny aneb proč je důležité míti Vejdělka

  16:23aktualizováno  16:23
Novým snímkem postavil Jiří Vejdělek recenzenty do svízelné situace. Nejkouzelnějším prvkem Něžných vln je totiž jejich pointa - jenže tu nelze prozradit. A bez ní film pokulhává.

Napovězme tedy, že klíčové finále úsměvné romance dospívání se odehraje 17. listopadu 1989 přímo na Národní třídě, mezi davem studentů a kordonem policistů, a že obsahuje nejoriginálnější, nejvtipnější i nejněžnější ze všech spikleneckých teorií o pádu komunismu. Navíc politika v ní takřka nehraje roli.

Něžné vlny totiž vyprávějí o citu v různých podobách, zejména však o první lásce a prvním milování, které nepodléhají změnám režimu. V daném případě však hrdina bojuje s časem, protože za okamžik jeho vyvolená může zmizet za železnou oponou, odkud - zdálo se tehdy před Listopadem - už není návratu.

Fotogalerie

Ovšem snímek se nedrží jen klíčového roku. Věnuje mu sice dlouhý vysvětlující úvod, jako by šlo o film pro vývoz, což lze sotva předvídat, a další body si sráží stejně zbytečným vypravěčským komentářem hrdiny, jehož hlas i herecký výraz citelně nesedí.

Nicméně poté se děj propadne v čase do krajiny dětství, k níž patří hravý filmový týdeník o zmateném plavci alias hrdinově otci v královském pojetí Hynka Čermáka a Táňa Pauhofová v roli maminky: oddaná, krásná a poněkud pohádkově nestárnoucí.

Co už tu bylo

Potíž tkví v tom, že Vejdělkova výprava do vlastní paměti není zdaleka první svého druhu. A pohříchu se podobá těm nejznámějším i nejmilovanějším. Takže divák v Něžných vlnách najde velký kus Báječných let pod psa, počínaje maminčinými ambicemi vkládanými do syna a konče tatínkovým záchvatem apatie, dále otisk Pelíšků, stopu Obecné školy, a dokonce prvek sousedské hřbitovní selanky z Vesničko má středisková. Jako by vybrané motivy z děl svých předchůdců režisér upravil, přetočil a sestřihal.

Nicméně něžné situace Vejdělek umí náramně. I když původně ve svém dalším filmu sliboval přitvrdit v humoru až na hranu černé jízlivé ironie, zjevně plán odsunul ve prospěch poezie úsměvu. Od dětského průzkumu světa s lékařským stetoskopem po motýla ze školních sbírek inscenuje Něhu s velkým N, přirozenou a důsledně shazovanou jemným žertem, aby líbeznost nepřecukroval.

Něžné vlny

Česko, 2013, 96 min

režie: Jiří Vejdělek

hrají:Lucie Šteflová, Robert Cejnar, Jan Maršál, Táňa Pauhofová, Hynek Čermák, Gabriel Barreto de Carvalho, Vojtěch Dyk, Jan Budař, Jan Hartl, Vica Kerekes, Václav Kopta, Taťjana Medvecká a další

Hodnocení­: 60 %

Rodinnému leporelu nahrává i fakt, že oba dětští představitelé hrdiny (i jeho rusovlasé víly) působí naprosto samozřejmě, ať studují první polibek, zažívají první dotek při branném cvičení v plynových maskách nebo způsobí první trapas v přímém přenosu na spartakiádě. Vejdělek vzdává příjemný hold veškerému lidskému "poprvé", což pokaždé podprahově zabírá.

Epizodky malého outsidera zvolna plynou jako sladkobolné pápěří, ani nevzrušují, ani neruší. Bohužel v dospívání se změnou herců je náhle půl kouzla pryč: Robert Cejnar zcela postrádá charizma, ale i jeho vyvolená ztratí předešlý rusalčí půvab.

Navíc houbová připomínka Černobylu či "Rusák Čajkovskij" sahají k lacinější zábavě, ač jinak nadále platí, že politiku film vnímá čistě, bez plakátu, spíše mimoděčně a jen v okamžicích, kdy bere lidem sny.

Jiskřivá pointa

Teze, že i za převratných revolucí má ztráta panictví přednost, je sice milá, ale kvůli dlouhým přípravám trochu nudná. Tedy do chvíle, než ji rozsvítí pointa z Národní třídy: pro někoho snad až kacířská, ale rozhodně ne zlá. Skoro se zdá, že nejprve měl Vejdělek tenhle osobitý nápad a teprve pak "před něj" dopsal běžný typ generační kroniky dospívání za totality.

Právě za původnost oné jiskřivé pointy i za odvahu sáhnout na posvátný okamžik novodobé historie, aniž by jej přitom znevážil, zaslouží film mírně nadprůměrnou známku; a kdyby vystřihl celý vypravěčský rámec, má pět procent k dobru. Divácký potenciál bez urážky vkusu je pro současný stav naší kinematografie nadmíru důležitý. Ale nic nemění na tom, že Něžné vlny, byť řemeslně na výši, představují dosud nejslabší Vejdělkovu práci.

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

KOMENTÁŘ: Hitler může, Jackson ne? Když se upravuje historie, končí legrace

Záběr z odebrané epizody seriálu Simpsonovi

Děda Simpson prý za svého pobytu v Evropě předváděl striptýz Adolfu Hitlerovi. To je v pořádku. Ale když jeho syn Homer...

Další z rubriky

VIDEO: Ať mrtví zůstanou mrtvými, radí film o filmu Řbitov zviřátek

Z filmu Řbitov zvířátek

Když si hrajete se smrtí, můžete se spálit, varuje Řbitov zviřátek natočený podle slavného hororu Stephena Kinga, jenž...

Měl jsem štěstí i bohatý život, bilancoval Zindulka v zimním rozhovoru

Stanislav Zindulka

I když je mu 86 let, srší ze Stanislava Zindulky neuvěřitelná energie a síla, popisovala ještě před třemi měsíci...

RECENZE: Šťastný Lazzaro je něžný italský Forrest Gump

Z filmu Šťastný Lazzaro

Mladý Forrest Gump zasazený do italské krajiny Nejasné zprávy o konci světa. Tak se dá popsat hrdina nevšedního filmu...

Najdete na iDNES.cz