RECENZE Nedodržený slib: Skutečný příběh je osobitější než solidní film

  1:17aktualizováno  1:17
Ač vzniklo v koprodukci tří zemí, považuje se životopisné drama Nedodržený slib za slovenský film, a nejen proto, že se točilo ve slovenštině. Tři hlavní pilíře si vzalo ze Slovenska.

Slovenský dabing role Ondřeje Vetchého může tahat české diváky za uši. | foto: SPI Film

V prvé řadě, zvláště pak po dlouholeté dřímotě tamního filmového průmyslu, jde o výjimečný producentský čin. Látku při pobytu v Americe objevil herec Vlado Černý, producentkou se stala jeho manželka Iveta Černá; rodinný tým přivedl na svět po všech stránkách profesionální, ale přitom výrobně náročný projekt.

Další oporu tvoří skutečný osud v pozadí, příběh slovenského chlapce ze židovské rodiny, jenž přežil holokaust díky svému fotbalovému nadání; nyní žije ve Státech. A třetím pevným sloupem je mladičký představitel hrdiny Samuel Spišák.

Z filmu Nedodržený slib
Z filmu Nedodržený slib
Z filmu Nedodržený slib

Klasická kronika

Jinak má Nedodržený slib nadnárodní prvky: českého původu jsou jeho scenárista Jan Novák, režisér Jiří Chlumský i herec Ondřej Vetchý coby hrdinův otec, jehož nezvyklý slovenský dabing může zdejší publikum tahat za uši. Kromě Slováků a Čechů se před kamerou sešli herci polští, ruští či angličtí; výsledkem však není „euroguláš“ kompromisů, nýbrž klasická kronika.

Možná až příliš klasická v tom, že nehledá žádné převratné vypravěčské klíče ani metody. Jako by se spolehl na sílu faktů samých, mapuje film hrdinovu pohnutou válečnou dráhu v duchu epického popisu s kořením emocí a dobové kresby. Kdo příběh zná, dostane k němu v kině pečlivé ilustrace; víc ani méně.

Začíná se usměvavou idylou dospívání, kdy výlohy obchodů rozbíjejí dosud jen klukovské míče, učitel zakazuje na školním výletu pivo a v židovské rodině se občas smaží řízky. Dokonce i Josef Tiso, zatím jen místní farář, nechává židovské děti zvonit v katolickém kostele.

Nedodržený slib

SR, ČR, USA, 2008, 129 minut

Režie: Jiří Chlumský

Hrají: Samuel Spišák, Ondřej Vetchý, Zuzana Porubjaková, Dušan Kaprálik

Hodnocení­: 60 %

Hrdinova příbuzenská pouta rozkryje dlouhý sváteční rituál velké rodiny, z něhož vyplyne titulní nedodržený slib: že se všichni za rok u stolu zase sejdou. Podobnou dávku názornosti nesou i hry se symboly žlutých hvězd či poštovních známek, které naštěstí scénář střídá stopami humoru. Alespoň zpočátku, ale třeba i v pozdější vypjaté situaci, kdy si ponižovaný arizovaný obuvník dovolí drobnou spikleneckou pomstu.

Samozřejmě s postupem stále krutější doby ubývá příležitostí k smíchu coby prostředku, jak si zachovat lidskou důstojnost a morální převahu; nastupují známé, byť vždy znovu účinné výjevy štvanic, transportů, útěků, lágrů a bojů, provázené až příliš útočnou hudbou.

Fotbalu, jenž film odlišuje od jiných příběhů holokaustu, je vcelku málo, zato silně působí věrnost jeho hráčů: útlých chlapců, jejichž zranitelnost vyniká proti hrubé síle dozorců. Přičemž debutant Spišák si uchovává i na tak vypjaté půdě čirou přirozenost.

Rodinnou ságou ve víru dějin se solidní Nedodržený slib podobá filmu Všichni moji blízcí. Není vůbec špatný, jen filmařsky zdaleka ne tak jedinečný jako příběh, jejž vypráví.

Mohlo by vás zajímat

23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřela zpěvačka Věra Bílá, romská hvězda plánovala velký comeback

Zpěvačka Věra Bílá v listopadu 2018

Ve věku čtyřiašedesáti let zemřela světoznámá zpěvačka Věra Bílá. Tento týden přitom měla zahájit plánované comebackové...

Zemřel Stanislav Zindulka, vtipný a dvorný kavalír ze starých časů

Herec Stanislav Zindulka na snímku z června 2017

Ve věku 86 let zemřel člen hereckého souboru Činoherního klubu, držitel Thálie i Českého lva Stanislav Zindulka. Zprávu...

RECENZE: Opravdu pocta Vondráčkové? Muzikál Kvítek mandragory klesl ke dnu

Jaromír Nosek a Miroslav Etzler v muzikálu Kvítek mandragory

Původní muzikál připravený na motivy písní Heleny Vondráčkové měl ve středu premiéru v Divadle Broadway. Tvůrci divákům...

Televizní rada si všimla vulgarit v seriálu Most!, žádá nápravu

Michal Isteník, Vladimír Škultéty, Martin Hofmann, Zdeněk Godla a Miloš...

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se vrátila k seriálu Most!, který se již uzavřel. Upozornila Českou televizi,...

KOMENTÁŘ: Hitler může, Jackson ne? Když se upravuje historie, končí legrace

Záběr z odebrané epizody seriálu Simpsonovi

Děda Simpson prý za svého pobytu v Evropě předváděl striptýz Adolfu Hitlerovi. To je v pořádku. Ale když jeho syn Homer...

Další z rubriky

RECENZE: Skleněné milování ve vile Tugendhat hraje jenom na efekt

DO KINA: Dobový Skleněný pokoj z vily Tugendhat má jen dva soupeře.

Reálná vila Tugendhat a román Simona Mawera sledující dějiny Československa na osudech jejích obyvatel jsou...

Čtyři svatby a jeden pohřeb se vrátily včetně Hugha Granta. Na 12 minut

Pozvánka k dobročinnému pokračování komedie Čtyři svatby a jeden pohřeb

Pětadvacet let po vzniku slavné romantické komedie Čtyři svatby a jeden pohřeb se diváci dočkali pokračování. Ve filmu...

TELEVIZIONÁŘ: Jak Rudolf Hrušínský pomohl nominaci na Zlatý glóbus

Z filmu Třicet jedna ve stínu

Při udílení cen se filmy zpravidla dělí na anglicky mluvené a ostatní, ovšem snímek Třicet jedna ve stínu si připsal...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz