RECENZE: Z Mostu! na Národní třídu. Hospodského rváče zrazuje monolog

  0:51aktualizováno  0:51
Šest let po knižním vydání Národní třídy vstupuje do kin stejnojmenný film, jehož scénář psali společně autor předlohy Jaroslav Rudiš a režisér Štěpán Altrichter. Vévodí mu Hynek Čermák coby sídlištní rváč s pověstí národního hrdiny.

Hynek Čermák ve filmu Národní třída | foto: Falcon

O Vandamovi, jenž nosí přezdívku podle herce akčních filmů Jeana-Clauda Van Damma, se v jeho pivní komunitě traduje, že právě on dal 17. listopadu 1989 na pražské Národní třídě první ránu, která odstartovala společenskou změnu.

Ovšem jednak má dotyčný mýtus zásadní trhlinu, kterou film odhalí až příliš brzy, jednak v sídlištní hospodě Severce, dvojčeti výčepu ze seriálu Most!, panuje z nových poměrů spíše trpká deziluze.

Fotogalerie

Svým způsobem tak Národní třída zosobňuje zdravě polemický příspěvek k třicátému výročí „studené války, teplé revoluce“, jak název sametového převratu poplete hrdinův oddaný parťák čili Jan Cina, dojemný zábavný blíženec Otíka z Vesničky mé střediskové.

Zato s Otíkovým patronem Pávkem už nemá Čermákův ranař společného nic. Spadá totiž do moderní linie antihrdinů od Mostu! po krimi Úhoři mají nabito, kteří si mužnost dokazují způsobem, jenž nebudí zrovna sympatie.

Navíc Vandamovi sice pomáhá humor, avšak zrazují ho literární pozůstatky předlohy, tvořené vesměs hrdinovým monologem.

„Valej do tebe, že máš bejt šťastnej. Valej do tebe, že si toho máš vážit. Valej do tebe, že jim máš dát při volbách hlas. Valej do tebe, že to s tebou myslej dobře.“ Takové i jiné, lyričtější úryvky tvoří recitační rámec milostné balady zakotvené mezi lesem a paneláky, jako by tvůrci nevěřili, že Čermák umí charakter svalovce pomáhajícího zadlužené majitelce hospody vystihnout i bez berliček vypravěčského hlasu.

Druhou slabinu představuje odstředivá jalová satira s natolik obehranými prvky, jaké zosobňují nemilosrdní developeři, proradní politici či zbohatličtí snobové. Což zamrzí, protože tam, kde se film drží Vandamových důvěrných rituálů, vykazuje režijní rukopis, náladu, vtip i napětí.

Národní třída

Česko / Německo, 2019, 91 min

Režie: Štěpán Altrichter

Předloha: Jaroslav Rudiš (kniha)

Scénář: ,

Hrají: Hynek Čermák, Kateřina Janečková, Jan Cina, Václav Neužil ml., Jiří Langmajer, Jiří Šoch, Martin Sobotka, Andrej Polák, Ivana Jirešová, Lubor Šplíchal, Martin Siničák, Erika Stárková, Leoš Juráček, Kamila Trnková, Bára Vozková, Terezie Vraspírová

Hodnocení­: 55 %

Zašlé bytové i hospodské retro je přesné do posledního detailu sepraných záclon stejně jako výmluvný pohled servírky na silácké filozofování kumpánů u půllitrů. Noční hon na kance půvabně zrcadlí rádoby chlapské souručenství, věrně účinkuje i romance s nejistotou předehry a hořkostí dohry. Rovněž odhalení bolestných bodů Vandamovy paměti má svou tichou sílu.

Vůbec nejčistší okamžiky, které snímek posouvají nad průměr, přináší tandem Čermáka a Ciny coby učitele a žáka, ať  baví vtipnými řidičskými etudami, nebo se řítí do střetu se zákonem. Což ovšem nemůže ústředního bojovníka odradit.

Ne náhodou vyznává heslo Inter arma silent leges, tedy Ve válce zákony mlčí, a sám coby znalec památných bitev vede vlastní nepřetržitou válku. Morálně vzato je Vandam pochybný, nicméně filmový hrdina nemusí být anděl. Měl by jen divákům umožnit, aby si k němu našli cestu sami, bez stylizovaných nápověd vnitřních monologů – a to by se musela kniha přepsat razantněji.

  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

RECENZE: Je klidná, čeká ji Dobrá smrt. Vznikl mimořádný film o eutanazii

Tomáš Krupa natočil mimořádný film. Plně pozitivní, přestože mluví o smrti, nadto dobrovolné. Léčivý, neboť divák se...

Premium

Když měkké polské slovo v češtině zní vulgárně. Jak se natáčel Princip slasti

Tři useknuté ruce, tři země, tři kriminalisté. Na obrazovky míří ambiciózní česko-polsko-ukrajinský krimiseriál Princip...

VIDEO: Kdo miluje, dělí se. Skupinovou erotikou léčí rodiny Boží láska

Odvážná erotická sci-fi Boží láska, jež po rozruchu na festivalu Sundance jde do našich kin 7. listopadu, bude v...

Premium

Havel se v Pražských orgiích objeví U Fleků, prozradila Pavlásková

Režisérka a scenáristka Irena Pavlásková má pověst ženy, která si umí jít za svými sny. Potvrzují to i okolnosti vzniku...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz