RECENZE: Jak málo stačí k velké radosti, předvádí Jiří Mádl Na střeše

  6:59aktualizováno  6:59
Jednou může výhru zařídit vzácná souhra šťastných náhod, ale příště už nastává hodina pravdy. U Jiřího Mádla mluví v jeho prospěch, i druhý autorský a režijní pokus uznávaného herce Na střeše navazuje na nejlepší tradice českých tragikomedií s univerzálním dosahem.

Herci Alois Švehlík a Dui Ahn Tran během natáčení snímku Na střeše (11. srpna 2018) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Přitom k velké radosti stačí zdánlivě tak málo. V podstatě dva lidské protipóly sdílející komorní mikrosvět bytu a okolí jednoho pražského činžáku s plochou střechou, za jejíž vyhlídková panoramata musí kameraman Martin Žiaran denně děkovat nebesům.

A pak samozřejmě filmař, který podobně jako u dětsky hravé prvotiny Pojedeme k moři má také o zralejším, ale neméně ryzím příběhu naprosto jasno. Mádl ví přesně, co a proč točí, k jakému pocitu chce diváka dovést i že to musí udělat bez okatého nátlaku, na nejtěžší spirále od smíchu k slzám a zpět.

Navíc Mádl, třebaže Kristovy roky oslaví teprve letos na podzim, nezná uspěchanou nedočkavost mnohých příslušníků mladé generace. První verzi scénáře Na střeše dopsal už před osmi lety. Těsně před startem natáčení na podzim 2017 musel celý projekt zastavit kvůli tragické smrti Jana Třísky, který měl hrát hlavní roli. Pak se připravoval na riziko, že s novým obsazením se může původní charakter příběhu změnit. A tenhle risk vyšel.

Alois Švehlík v roli osamělého profesora ve výslužbě, majitele domu zatrpklého vůči všem a všemu od polistopadového režimu po neodbytného správce v podání Adriana Jastrabana, totiž v souladu s typem filmu předvádí maximální výkon pomocí minimálních prostředků.

Ještě než jeho hrdina poskytne dočasné útočiště mladému Vietnamci ukrytému na střeše, kterého ztvárnil příjemně autentický Duy Anh Tran, postaví režisér starého pána k mušli – a zvuk bolestně přerývaného pramínku pak konfrontuje s bezstarostným proudem zdravé úlevy jeho nájemníka. I taková maličkost dokresluje zeď mezi dvěma muži, kteří se učí dělit o společný prostor, protože – ač to oba neradi přiznávají – navzájem se potřebují.

Fotogalerie

Jak vidno, základnu díla Na střeše tvoří modelová situace, v mnohém navíc podobná filmu Gran Torino, v němž Clint Eastwood coby nevrlý válečný veterán nesnášející imigranty též hledal cestu k asijskému výrostkovi.

Nicméně příbuzných variací mezigeneračního vztahu dvou mužů od Kida po Kolju by se našlo daleko více, rozhoduje, jak nově se s věčnou látkou pracuje.

A Mádl má vlastní cestu. Mladičký ilegál na zoufalém útěku je v cizím městě vlastně stejně ztracený jako sarkastický stařík v moderním světě, jemuž přestává rozumět. V jedné z úvodních scén ožije, když dostane pozvánku na oslavy gymnázia, kde učíval; zase si připadá užitečný, chystá si pečlivě projev i oblek, probije se hlukem studentského bigbítu – a vzápětí se pro svou komunistickou minulost stane znovu vyděděncem.

Jako by se Švehlík doslova před očima rozsvítil a vyhasl. Beze slov i bez dovětků, Mádl totiž coby pravý filmař nedohrává situace takříkajíc do mrtě.
Totéž platí pro první, vyhrocené setkání ústřední dvojice mezi nebem a zemí. Výzva „Slez z toho rantlu, nebo skočím taky!“ nespadá asi do výbavy profesionálních vyjednavačů s potenciálními sebevrahy, ale v dané situaci má lidsky samozřejmé i dramaticky účinné oprávnění; zase bez vysvětlivek.

Kouzlo úsměvně něžné souhry pramení z faktu, že zpočátku spíše než dialog vede nesourodý pár souběžné monology; nejen kvůli jazykové bariéře, již Švehlík jízlivě glosuje: „To si pokecáme!“ Na chlapcovy problémy reaguje bručoun typickou tirádou zdejší občanské nostalgie: „To je bordel v týhle zemi, falšujete tenisky, neplatíte daně.“

Ne že by snad probůh měl něco proti cizincům – ale pro jistotu si kontroluje, jestli mu nemizí peníze. Zkrátka jsou to drobné střípky, čiré a výmluvné, z nichž se rodí křehká stavba vzájemné důvěry, aniž by použil jediný záběr navíc.

Divácky nejvstřícnější, protože nejvtipnější je střední část, kdy tandem přes výuku češtiny, nákupy, vaření a šachy dospěje k experimentálním námluvám. Jejich motivaci ani pointu sice nelze prozradit, ale je to nápad hodný dvou kluků, kteří si svůj potrhlý plán nadšeně vychutnávají od noční bojovky až po nákup vybavení „prosím jeden počítač a dva Facebooky“.

Na střeše

Česko, 2019, 97 min

Režie: Jiří Mádl

Scénář:

Hrají: Alois Švehlík, Duy Anh Tran, Mária Bartalos, Vojtěch Dyk, Adrian Jastraban, David Švehlík, Radek Zima, Miroslav Táborský, Martin Sitta

Hodnocení­: 75 %

I když jejich pouto naruší temný stín zločinu, ze kterého Švehlík vytěží rozkošný výlet s policisty, znovu se vracejí k rafinované hře s půvabnou sousedkou a jejím zrádným nápadníkem, v níž si profesor se sladkou škodolibostí dopřává úlohu našeptavače Jaga. Sledovat Švehlíka, ať zbrojí na rande s vínem a tranzistorovým rádiem, či drze tyčí prostředníček, je zkrátka požitek.

Nenásilně pozitivní příběh vrcholí dvojitým zvratem s politickou korektností bez plakátu a rodinným prvkem, kdy David Švehlík oplatí otci jeho hostování ve svých sólistických Úsměvech smutných mužů. Pravda, tady už se sdělení poněkud rozmělní a prostřihy z dětství působí nadbytečně, nicméně poselství snímku Na střeše zůstává funkční: i rodinu si člověk může vybrat.

A co se týče Aloise Švehlíka, těžko si lze představit, že by za rok chyběl mezi adepty na České lvy.

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

PRVNÍ DOJMY: Začátek konce. Hra o trůny zatím postrádá jen slony

Isaac Hempstead Wright jako Bran Stark v seriálu Hra o trůny

Sázkaři Chance se přiklánějí k tomu, že na Železný trůn usedne žena - Sansa Stark, podle bookmakerů Fortuny jej získá...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Zemřel Radomil Uhlíř, herec známý z Pupenda, Gymplu i Vejšky

Herec Radomil Uhlíř na premiéře filmu Skřítek (březen 2005)

Krátce po svých dvaašedesátých narozeninách zemřel herec výjimečného zjevu i komiky Radomil Uhlíř, který patřil do...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Další z rubriky

Příště pošleme naši Alenku na cestu za zázraky, slibuje režisér Schmidt

Z filmu Alenka v zemi zázraků

Pod přezdívkou Štětináč se Otakáro Maria Schmidt proslavil s Divadlem Sklep i ve filmech kolegů, pak začal sám...

VIDEO: Posílám pusu, zve akční hrdina Jackie Chan na svého Cizince

Pozdrav Jackie Chana

U příležitosti Týdne čínského filmu, který se koná v Praze od 24. do 29. dubna, natočil akční hrdina Jackie Chan...

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na iDNES.cz