RECENZE Musíme si pomáhat: Smích a strach, to snad nemůže selhat

  16:32aktualizováno  16:32
- Musíme si pomáhat, říká velkodušně i sarkasticky nový film Jana Hřebejka, a hned v úvodní situační mozaice rozvrhne klasický model takové pomoci "po česku".

Bolek Polívka v závěru filmu Musíme si pomáhat (2000) | foto: archiv iDNES.cz

V roce 1937 spolu Josef (Bolek Polívka) a Horst (Jaroslav Dušek) ještě vesele vyprazdňují močové měchýře. V roce 1939 musí židovská rodina jejich zaměstnavatele opustit vilu, v roce 1941 jde do transportu a v roce 1943 se její jediný přeživší člen, z lágru uprchlý mladík David v podání Csongora Kassaie, plíží podél zdí rodného městečka.

První soused se Davida zděsí a zkouší volat Němce; ani Josefovi se do rizika nechce. Ale když ono zrovna leje jak z konve, David je na pokraji sil a také manželka Marie (Anna Šišková) se tváří, že snad na jednu noc...
Jenže v tajné spíži Čížkových, kde dosud „bydlelo“ uzené prase, David zůstane do konce války. A spolu s hostiteli se rozklepe (stejně jako kamera Jana Malíře) pokaždé, kdy do bytu bujaře vtrhne náhle důležitý přítel Němců - Horst s klobáskami, pravou kávou, operetně libovým šarmem, jímž svádí Marii, a podezřením, že tu něco nehraje.

Musíme si pomáhat

Česko, 2000, 110 minut.

Režie: Jan Hřebejk.

Hrají: Boleslav Polívka, Jaroslav Dušek, Anna Šišková, Csongor Kassai.

Hodnocení­: 65 %

Tak třeba těhotenství, na něž se Marie vymlouvá při jeho vyděračských nájezdech - vždyť Josef je prokazatelně neplodný... Tak se vaří pravá česká bramboračka, v podstatě realistická historka, která v poslední třetině přeroste v grotesku (a ve finále si trochu zbytečně pomáhá symbolikou mrtvých k étosu smíření, jejž by klidně uhrál jen výraz Polívkovy tváře). Každý něco ví, něco tuší, trošku vydírá, trošku se stydí, zatíná pěsti (za dveřmi) a plive na zrádce (po bitvě). Ale v hodině dvanácté: pojďme si odpustit - nebo taky ne.

Film nesoudí, divák může. Právě kolektivní „národopis“ ovšem může vyznít jako starý, už příliš známý refrén: od Zbabělců po Obchod na korze máme maloměstské lámání chleba dávno zažito, byť i tady se najde jedinečný, díky Simoně Stašové nesmírně silný tón v epizodě „spravedlivé“ msty svěřené dětským rukám. Ale uvnitř rodiny, to je jiná, tam se dá vyhrát spousta jemnůstek, nápovědí, křivd a rituálů.

Jarchovský s Hřebejkem si zkusili Život je krásný po našem, sice bez Benigniho absolutního vyhrocení, ale podle téhož modelu: smích a strach v téže vteřině. Komické situace provázené okamžikem ohrožení mají dvojnásobnou sílu - počestná manželka s židovským uprchlíkem pod peřinou a nad ní opile slintající Horst: byla by to fraška, kdyby nešlo o život. A o život, natož proti fašismu to hraje samo, říkává jedna známá herečka. Hřebejkův elitní soubor, takřka divadelně secvičený, však umí i jemnější odstíny. Zejména Polívkův fotrovský, střídmý ne-hrdina dokáže nevídané: mezi řádky naznačí, že v manželském vztahu to dávno skřípe, ale současně krotí žárlivost, tiše zuří, jak je odsouván doma na vedlejší kolej a na ulici do pozice kolaboranta, a při vší té bezmoci je schopen činu, který v jeho podání nezavání gestem.

Divadlu téma sluší, film okatě nevykrádá

Lenka Vlasáková a Jiří Macháček v inscenaci Divadla Na Jezerce Musíme si pomáhat

Lenka Vlasáková a Jiří Macháček v inscenaci Divadla Na Jezerce Musíme si pomáhat

Typově zcela odlišné, do záměrného afektu stylizované herectví Duškovo s tím Polívkovým vytváří zajímavý a kupodivu i přirozený akord - když trénují „výraz loajality“, náhle jsou na plátně dva velcí klauni. A přesto v konzistentním scénáři, zrale perfekcionistické režii i hereckém koncertu sem tam cosi zaskřípe.

Možná, spíš pocitově, je té dokonalosti až příliš. Horstova figura je napsána podle vzorového prototypu lidské nuly, která se přisála k momentální moci; rovněž výtečně zahraná Hubova postava německého důstojníka musí tradičně přijít o syny, aby se scvrkla v politováníhodnou trosku; epizodní oficír Vladimíra Marka byl kvůli absolutně přesné němčině dabován - pohříchu Otou Ševčíkem, jehož zprofanovaný hlas ovšem figuru sráží.

Zkrátka je to film nepřehlédnutelný, ale jako by až příliš lehce zapadal do očekávaného vzorce představy o české povaze. Je chytrý a zábavný - diváci ho nepřehlédnou. A také „závažný“, takže se nesluší, aby ho minuly odborné ceny. Zvláštní kapitolu pak tvoří úvodní animované Aktuality: pyšní se sice výtečnou stylizací a báječnými dílčími gagy (Benito a Benetton), ale délkou poněkud přečnívají a slibují trochu jiný druh podívané, než jakou pak hraný hlavní film nastolí.

  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

V 92 letech zemřela Vlasta Chramostová, herečka tří různých životů

Ve věku 92 let zemřela v neděli filmová herečka, signatářka Charty 77 a dlouholetá členka činohry Národního divadla...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

Nechci být neuctivý, ale ceny mi někdy přijdou zbytečné, řekl Dyk s Thálií

Originálním proslovem zaujal Vojtěch Dyk, který v sobotu večer převzal Cenu Thálie v kategorii muzikál. Svým výkonem v...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

RECENZE: Pánská jízda pro pokročilé. Mrkvička a Schmitzer jsou Staříci

Už nemají co ztratit, takže se vydají na společnou cestu bez návratu. Ovšem na cestu značně klopotnou, protože dva...

VIDEO: Kdo miluje, dělí se. Skupinovou erotikou léčí rodiny Boží láska

Odvážná erotická sci-fi Boží láska, jež po rozruchu na festivalu Sundance jde do našich kin 7. listopadu, bude v...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

TELEVIZIONÁŘ: Waltz, tango, cha-cha, Genzer. Pánové, zadejte se

Konec kočkování, nastává hodina pravdy. Doposud se o sobotní diváky těsně přetahovaly krimiseriál Temný Kraj II a...

Najdete na iDNES.cz