Hrdinky filmu Malé ženy | foto: Falcon

RECENZE: Čím si čtyři Malé ženy vybojovaly šest šancí na Oscara

  • 1
Hraje se napůl Pýcha a předsudek, napůl Jih proti Severu, ale hlavním darem snímku Malé ženy je vtip shazující každý náznak sladkobolnosti, jež k rodinné kronice s autobiografickými prvky patří.

Režírující scenáristka Greta Gerwigová, autorka Lady Bird, tentokrát vyšla ze slavného díla Louisy May Alcottové i spisovatelčina osudu. Příběh čtyř sester, jejichž otec bojuje v americké občanské válce, takže žijí jen s matkou, ale tíživým podmínkám vzdorují s nakažlivě pozitivní energií, má šest oscarových nominací včetně dvou hereček i filmu roku.

Fotogalerie

A právě herecky je bezchybný, třebaže nese úděl filmů, které pobaví, potěší, dojmou, budí respekt, ale ceny nevyhrávají. Z Pýchy a předsudku si bere náladu sesterského pouta, v němž se snoubí zábavně uječená potrhlost, něžná důvěrnost i vzájemná žárlivost, ale také společenské zábavy a vstřícné soužití chudších s bohatšími.

Hlavní hrdinka, již představuje Saoirse Ronanová a do níž Alcottová promítla vlastní dráhu, má zase podobné rysy jako Scarlett O’Harová z Jihu proti Severu: vzdorná, ctižádostivá, soběstačná – a osamělá.

Pouze válka se v Malých ženách zdá být neviditelnější a vzdálenější; stačí její dopady, kdy se bez mužů na frontě musí ženy uživit samy. Třeba psaním pokleslých povídek, které vydavatel hrdince tak kouzelně opravuje: „Ať je to kratší, šťavnatější a se svatbou na konci!“

K umění od malířství po klavír tíhnou i ostatní sestry, které představují v dokonalé souhře Emma Watsonová, Florence Pughová a Eliza Scanlenová; opominout nelze ani Lauru Dernovou v roli jejich matky nebo Meryl Streepovou hrající uštěpačnou tetičku.

Z mužských postav se však vyděluje pouze osobitý Timothée Chalamet coby mladík ze sousedství, který do „holčičího“ klubu zapadne s kamarádskou nenuceností a postupně si ujasňuje své dospělejší city. Výskyt ostatních mužů jako by určoval výhradně diktát případné ženitby, byť také s ní finále zatočí vtipně a v rozporu s reálným životem Alcottové.

Účinnost Malých žen oslabuje rovněž vypravěčská struktura střídající několik časových rovin, která občas diváka mate; tím spíše, že umělé maskérské omlazování či stárnutí, natož herecké zdvojení klíčových rolí se tady nepoužívá. K lacinějším okamžikům patří ještě klišé v podobě hrdinčina bolestného impulzu k „vyšší“ literatuře nebo závěrečná slunná selanka ve stylu dětský ráj to napohled.

Malé ženy

USA, 2019, 135 min Režie: Greta Gerwig Předloha: Louisa May Alcott (kniha) Scénář: Greta Gerwig Hrají: Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh, Eliza Scanlen, Laura Dern, Timothée Chalamet, Tracy Letts, Bob Odenkirk, James Norton, Louis Garrel, Jayne Houdyshell, Chris Cooper, Meryl Streep, Maryann Plunkett, Ana Kayne, Dash Barber, Sasha Frolova, Jen Nikolaisen, Abby Quinn, Lilly Englert, Tom Kemp
Hodnocení­: 70%

Nicméně jako celek si Malé ženy podmaňují přirozenou láskyplností protkanou živelným humorem, která z pospolité ženské domácnosti sálá navzdory půtkám, rvačkám, pomstám i osudovým hrozbám.

Ruku v ruce se smíchem, jejž vzbudí třeba vpád veselé „drůbežárny“ do tichého sídla zasmušilého boháče, odzbrojuje opakovaný souboj s nemocí, která „přichází jako odliv: pomalu, ale neodvratně“. 

A dokonce nádech feminismu je v dobovém koloritu snadno stravitelný.