Z filmu Liv & Ingmar | foto: Film Europe

RECENZE: „Noviny dupaly po naší bolesti.“ Hvězdná romance Liv & Ingmar

  • 0
Jí bylo pětadvacet let a před kamerou se rozhlížela, jemu šestačtyřicet a byl už zralým mistrem ceněným za Lesní jahody či Sedmou pečeť. Přesto jí psal dopisy se srdíčky a stavěl pro ně dům na ostrově: svůj příští azyl a její vězení. Do kin vstupuje dokument o vztahu herečky Liv Ullmannové a režiséra Ingmara Bergmana.

Bohužel vyprávět už může jen ona. Liv & Ingmar, dokument o vztahu dvou legend stříbrného plátna, který vstupuje do našich kin, natočil režisér Dheeraj Akolkar.

Fotogalerie

Člověka napadne - Co může začínající indický tvůrce vědět o tom, jak se potkali, milovali, hádali, rozešli  herečka Liv Ullmannová a režisér Ingmar Bergman? Jen to, co našel v jejich společných filmech, archivech a co mu Ullmannová vyprávěla.

Bohužel Bergman již nežije a dokumentu silně chybí právě jeho úhel pohledu, přímá slova režiséra, který ji prý označil za své stradivárky - jenže měl pletky i s jinými svými herečkami, o pěti manželkách a devíti dětech nemluvě.

Navzdory jisté jednostrannosti však působí Liv & Ingmar podmanivě, zejména úvodní kapitola vzpomínek, protože první léto lásky si uchovává věčné kouzlo, byť se komentuje přepjatými výrazy "zaseli jsme v sobě revoluci".

Dochovaný obrazový materiál však už nepostačí, když dojde na  osamění, hněv, bolest, rozchod, věci skryté uvnitř vztahu a navenek nepřenosné. On psal, ona prý směla jen jednou týdně za přáteli, "žila jsem ve snu někoho jiného" - jak ilustrovat takové výroky?

Liv & Ingmar

Norsko / Velká Británie / Indie, 2012, 84 min režie: Dheeraj Akolkar hrají: Liv Ullmann, Ingmar Bergman (a.z.), Samuel Fröler, Erland Josephson (a.z.), Kari Sylwan (a.z.), Bibi Andersson (a.z.), Ingrid Thulin (a.z.), Max von Sydow (a.z.), Harriet Andersson (a.z.)
Hodnocení­: 60%

Jedině Bergmanem o Bergmanovi bez Bergmana, tedy úryvky z jeho děl, neboť bolestně zraňující výraz vyjadřoval bez banalit. Kdežto herečka hovoří vyumělkovaně: "Odjela jsem se zavazadly plnými samoty, noviny dupaly po naší bolesti."

Poté už Liv Ullmannová vypráví víceméně o sobě, o své cestě za kariérou do Hollywoodu, a nakonec zmíní nové, tehdy už čistě jen přátelské sblížení se ženáčem a posléze vdovcem Bergmanem.

Na dokumentu těší, že se i velikáni dopouštějí pošetilostí - jako milostných vzkazů v plyšovém medvídkovi. Ale i kdyby se jmenovala Anča & Pepa, byla by to hezká romance.