RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

  18:57aktualizováno  18:57
Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky integrovaného záchranného systému propojit, což ode dneška na Primě zkouší seriál Linka. Nevalně.

Ze seriálu Linka | foto: TV Prima

Potíž tkví v tradičním zadání takzvaně rodinné stanice, která citová melodramata pašuje do všech žánrů včetně krimi; i kdyby tu snad natočili horor, musel by se ke strašení provzlykat. Což je přesně případ Linky, která sice pošle hrdiny občas do akce, ovšem zpravidla neobratně natočené, počínaje záchranou dítěte v úvodu první epizody a konče zásahem u ohně v druhém dílu. Mnohem častěji však buďto názorně radí, kam a jak v případě nouze zavolat, nebo se zabývá soukromými problémy postav.

Fotogalerie

A že jich je! Trio scenáristek vytvořilo mohutnou chobotnici charakterů, profesí i vztahů, jakou by člověk čekal u ženského románu na pokračování. Role Ivany Chýlkové a Ondřeje G. Brzobohatého mají vděčný základní rys, protože mezi akurátní velitelkou a samorostlým nováčkem panuje vzájemná jedovatá nevraživost, jenže jejich zázemí už se rodí z obehrané šablony. 

Policistce i jejímu manželovi požárníkovi začínají přerůstat přes hlavu dospívající synové, načež unavená žena zažije dvojí ránu osudu. A Brzobohatého prototyp amerického hrdiny s motorkou a otcem na krku má zase poměr s policejní psycholožkou provdanou za lékaře. Další kolega po nocích taxikaří, jinému se rozvádí dcera, kolegyně ztratila byt – a všichni se jednak potkávají jako na návsi, jednak se v pracovních kauzách osobně angažují. Dotyčné případy pak přinášejí doslovné až plakátové morality, v nichž se vyskytují zejména ztrápené ženy, plačící děti a domácí násilí.

Linka

Česko, 2019, 3 h 34 min (Minutáž: 52–56 min)

Režie: Jiří Chlumský, Martin Kopp

Scénář: , ,

Hrají: Ivana Chýlková, Ondřej Gregor Brzobohatý, Martin Hofmann, Vladimír Kratina, Martin Finger, Roman Vojtek, Eva Leimbergerová, Jiří Klem, Jan Novotný, Adam Vacula, Petra Hobzová, Ondřej Kavan, Petr Batěk, Hana Baroňová, Vanessa Levá, Antonio Šoposki, Filip Antonio, Jana Sováková, Annette Nesvadbová, Matěj Šíma, Jáchym Kučera, Libuše Švormová, Veronika Duchková a další

Hodnocení­: 40 %

Kdo při nálezu oběti zaváhá, vede samomluvu svědomí: „Přece ji v tom nenechám“. Zištní pozůstalí jsou dovedeni až do karikatury, jen aby se ukázalo, kvůli jakým lotrům riskují záchranáři život. Hrozí-li se pistolí, musí být alespoň třikrát ve velkém detailu, a dokonce i humor kolem přepadení v klaunské masce vyústí v dojímání. Nejen režijní přibližnost pak způsobí, že ošizený výbuch v podkroví je pořád přijatelnější než výbuch vášně na toaletě.

Po dvou dílech smiřují s Linkou pouze dílčí prvky. Zaprvé někteří herci, třeba Martin Hofmann s ukázkovým „přednesem“ telefonických pokynů, zadruhé princip veřejné osvěty, třebaže z neustále opakovaných záběrů na monitory v záchranářské centrále hrozí tik. Ale pořád je to užitečnější než uplakaně rozervaný milostný trojúhelník.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

RECENZE: Šarm francouzské komedie utopí Ibiza v názorné močůvce

Z plakátu filmu Ibiza

Americká série Bláznivá dovolená putující s filmovou rodinkou Griswoldových se nikdy netvářila hlubokomyslně, ale na...

VIDEO: Ad Astra. K výročí Apolla 11 poletí Brad Pitt ke hvězdám

Brad Pitt ve filmu Ad Astra

Jeho otec byl na jednosměrné misi k planetě Neptun, nejvzdálenější v naší sluneční soustavě. Roy McBride, kterého...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz