RECENZE: Co přináší Království nebeské

  1:00aktualizováno  1:00
Hollywood má dva úhlavní nepřátele: tematické vlny a politickou korektnost. Oba zaútočili na film o křižáckých válkách Království nebeské. Že jej neporazili na hlavu, nýbrž přijali slušnou remízu, zařídil jen mistr efektních řemesel režisér Ridley Scott.

Fotografie z filmu Království nebeské | foto: Bontonfilm

Za všechno přitom "může" Pán prstenů. Zjevně kvůli jeho úspěchu se zrodila módní vlna výpravných "rytíren", jež přinesla v rychlém sledu Tróju, Krále Artuše či Alexandra Velikého.

Vedle nich je Království nebeské skutečně o chlup lepší – právě o ten "chlup" Scottovy mohutné režijní představivosti.

Neboť obsah ovlivnit nemohl a rytířská vlna si z Pána prstenů bere pouze obří kulisy, nikoli jedinečnost příběhu, stylu a zejména hrdinů.

Království nebeské

Režie: Ridley Scott

Hrají: Orlando Bloom, Eva Green, Liam Neeson, Jeremy Irons, Marton Csokas,

Hodnocení­: 50 %

Právě z hrdinů tesá dietní panáky politická korektnost. Půvab Pána prstenů tkví v tom, že nachází možné stopy zla i v kladných postavách – nikdo není imunní vůči pokušení moci, největší boje svádí Frodo sám se sebou.

Rytířské odvozeniny oddělují dobro a zlo navenek a mechanicky je vyvažují, aby si nemohli stěžovat ani ti, ani oni. V Království nebeském tedy ani křesťané, ani muslimové.

Na opačných stranách barikády tedy v bojovém finále stojí dva ctní rytíři bez bázně a hany, schopní dodržet dohodu, v čele obránců Jeruzaléma Orlando Bloom coby Balian a v čele Saracénů Ghassan Massoud jako Saladin.

Záležet jen na nich, opakuje úporně film, šli by snad v klidu i na pivo a žádné války by nebyly. Leč o patro níž stojí, opět vyváženě v obou světech víry, odporní fanatičtí štváči. A lid tvoří masu víceméně uvědomělou, z níž lze v hodině dvanácté vyrábět rytíře jako na továrenském pásu.

Podrobné vysvětlení kořenů svárů ústících v dnešní konflikty snad nikdo od výpravné akční podívané nečeká. Klíčovou otázku vystihne dialog: "Jakou cenu má vlastně Jeruzalém? Žádnou – a nevýslovnou." 12. století shrne pár vět úvodních titulků, jež vystřídá obraz sychravé Francie s kontrastní výhní kovárny, odkud se Bloomův hrdina, uprchlík před zákonem, vydá do Svatého města.

První řež v zimním lese po boku křižáků vedených jeho otcem připomíná mušketýrské Jeden za všechny, všichni za jednoho, kde nováček d’Artagnan od otcovského Athose alias Liama Neesona dostává školení bojová i duchovní, od smíru křesťanů a muslimů k poučce "Chraň krále, pokud král nebude, chraň lidi".

Pak coby Robinson bloudí pouští, kde si v čestné bitce zaváže záhadného domorodce, v Jeruzalémě přemítá, zamiluje se, hloubí studnu coby rytíř – demokrat a lidumil, zatímco intrikáni vraždí, a vše směřuje k hádance: překoná bitva konečně bitvy Pána prstenů?

Zase nepřekoná, ale dostala se asi nejblíže. Zejména výtvarně, záběry z nadhledu, obřady pohřbívání, efektní září nočního útoku, válečnými stroji, s nimiž si tvůrci vyhráli, scénami, kde se rytíř stává Mojžíšem. Jen lyrický dovětek s poupaty už neměl Scott opravdu zapotřebí.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Celá země tančí, zpívá, peče. Kam se vydají televize příště?

Michaela Nováková a Jakub Vágner ve StarDance X

StarDance, Česko Slovensko má talent, Tvoje tvář má známý hlas. Na startu podzimní sezony 2019 vypadá televizní nabídka...

Držím se vlastního plánu, komentoval George Martin konec Hry o trůny

Spisovatel George R. R. Martin

Spisovatel George R.R. Martin se drží svého původního plánu, jak uzavře svou knižní ságu Píseň ledu a ohně, podle níž...

Po obědě nic dobrého nevznikne, tvrdil Jiří Hubač, šlechtic příběhů

TýTý 2008 - Lucie Borhyová a Jiří Hubač

Když scenárista Sanitky či Babího léta ve dvaaosmdesáti zemřel, bylo příštímu autorovi jeho životopisu teprve...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT TECHNIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz