RECENZE: Dvojka Koček a psů utekla ke žvatlavosti a lidé tu opět překážejí

  5:05aktualizováno  5:05
Pokračování rodinné komedie Jako kočky a psi proti prvnímu filmu zdětinštělo. Z dospělejšího humoru zůstaly pouze bondovské odkazy.

Z filmu Jako kočky a psi: Pomsta prohnané Kitty | foto: Warner Bros.

Vychází to z jednoduché úvahy: atrakci 3D milují nejvíce děti a teenageři, tudíž se do trojrozměrné iluze převlékají hlavně oblíbené žánry obou věkových skupin, tedy dorostenecké horory, fantasy a animované pohádky. Což je také hlavní a vlastně jediný důvod, proč se na vlně 3D svezlo i pokračování rodinné komedie Jako kočky a psi, které s podtitulem Pomsta prohnané Kitty vstupuje dnes do Česka.

Lidé nadále překážejí

Jako kočky a psi: Pomsta prohnané Kitty

USA, 2010, 90 min.

režie Brad Peyton,

hrají Neil Patrick Harris, Chris O’Donnell, James Marsden

Hodnocení­: 40 %

Prostorové vnímání zůstalo takřka nevyužito, slouží vesměs jen letům a pádům s následným mlaskavým rozplácnutím, čili coby průvodní jev citoslovcí „frrr“ a „bác“, kterými film znalecky provázejí jeho nejmenší a zřejmě nejspokojenější diváci. Nemluvě o tom, že bláznivě rozplácnutých zvířátek využívá mnohem obratněji krátký animovaný 3D předfilm, groteska ve stylu cyklu Jen počkej, v níž ruského vlka nahradil americký kojot a zajíce pták.

Z filmu Jako kočky a psi: Pomsta prohnané KittyZ filmu Jako kočky a psi: Pomsta prohnané Kitty

Pravda je, že mladý kanadský režisér Brad Peyton nemohl se slabým scénářem příliš kouzlit. Autorský tandem se změnil, Ron J. Friedman a Steve Bencich nahradili předchozí duo scenáristů, jež tvořili John Requa a Glenn Ficarra, leč nováčci k principu postaviček nepřidali nic původního, pouze jim opatřili odvozenou zápletku.

Přitom si zjevně neuvědomili, že od roku 2001, kdy měl premiérový film Jako kočky a psi kouzlo originálu, se jeho základní nápad – přenést do žánru špionážní komedie zvířecí hrdiny – mohutně rozmohl, od morčat až po kocoura Garfielda. Sám o sobě už dávno nestačí.

Navíc na rozdíl od prvního filmu, který se nebál dospělého až černého humoru, „dvojka“ utekla k dětinské žvatlavosti. A v neposlední řadě z „jedničky“ naopak nadále přetrval její ústřední problém: role lidí, kteří tu jen překážejí.

Jednu dobrou zprávu však Pomsta prohnané Kitty přece jen přináší: pokračuje v milých odkazech a parafrázích zejména špionážního žánru. Už titulky se vyznačují důvtipnou stylizací bondovek včetně písně, potěší i centrály tajných psích a kočičích služeb nebo okamžik, kdy zvířecí špioni fasují od zvířecího vynálezce moderní technickou výstroj stejně jako agent 007. Asi nejvíc pobaví obdoba vězně Hannibala Lectera včetně masky.

Jiná volba není

Bohužel jinak děj dojímá osudy policejního psa z útulku a zkouší rozesmát výroky typu „Ty brďo, hodím šavli“ či pojmy jako zločičiná kočičina. A když se ve finále přidá ještě řinčivá mechanická robokočka, rodičům bude film připomínat dietní guláš, otravnou slátaninu k nepřečkání.

Jenže vysvětlujte to dětem! Zvláště když Shreka: Zvonec a konec už nejspíš viděli a kromě příběhu mluvících psů, koček či holubů jim prázdninová kina žádnou speciální novinku nenabízejí.

  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Když měkké polské slovo v češtině zní vulgárně. Jak se natáčel Princip slasti

Tři useknuté ruce, tři země, tři kriminalisté. Na obrazovky míří ambiciózní česko-polsko-ukrajinský krimiseriál Princip...

RECENZE: Pánská jízda pro pokročilé. Mrkvička a Schmitzer jsou Staříci

Už nemají co ztratit, takže se vydají na společnou cestu bez návratu. Ovšem na cestu značně klopotnou, protože dva...

VIDEO: Film Králíček Jojo ukazuje Hitlerovi vztyčený prostředníček

Režisér Taika Waititi je svéráz. Natočil „dokumentární“ upírskou parodii Co děláme v temnotách nebo jednu z...

Premium

Havel se v Pražských orgiích objeví U Fleků, prozradila Pavlásková

Režisérka a scenáristka Irena Pavlásková má pověst ženy, která si umí jít za svými sny. Potvrzují to i okolnosti vzniku...

Najdete na iDNES.cz