Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. června 2022 Lubomír

RECENZE: U Hranařů se potrháte smíchy. Problém je, že jde o thriller

  12:00
Jmenuje se TO Hranaři a mělo TO být film. Dokonce film s velkým F, událost sezony, v jejímž (prý) kontroverzním obsahu by se (prý) mohli poznat mnozí vlivní lidé. Hranaře však nelze nazvat filmem ani omylem. Respektive právě oni sami jsou ten omyl. A velký.

Z natáčení filmu Hranaři (Jiří Langmajer) | foto: archiv tvůrců

Temný thriller o české současnosti, kterou pokrývá dokonalá pavučina vzájemně propojených kšeftů a kšeftíků: těmito slovy shrnují tvůrci v čele s režisérem Tomášem Zelenkou a scenáristy Otou Klempířem a Jiřím Hubáčkem, o čem vypráví film Hranaři.

Nutno říct, že aby se jejich charakteristika aspoň trochu přiblížila realitě, museli bychom z ní vypustit několik slov. Minimálně přívlastky "dokonalá" a "propojených". A pokud možno také definici "temný thriller".

Napětí, tedy základní esenci thrillerového žánru, totiž v Zelenkově filmu nenajdete, přestože je nám už od úvodních titulků podsouváno dramatickou hudbou. A o kšefty a kšeftíky tu sice jde, nicméně fakt, že mezi nimi existuje nějaká souvislost, postřehnou opravdu jen ti nejvytrvalejší – většina diváků se ztratí někde u osmé minuty/postavy. 

Orientaci ve změti figur a figurek, jichž jsou v Hranařích desítky, přitom neusnadní ani zběsilé používání vysvětlujících titulků. Většina z nich toho mnoho nevysvětlí, skoro každý je tu lobbista a/nebo podnikatel (tedy až na labutě z Vltavy, jež lobbisté chodí krmit). A především proto, že na nějaké bližší zkoumání, kdo je kdo, zkrátka není prostor a čas.

Chaos namísto napětí

Chaotický a bohužel i značně amatérský střih systematicky likviduje i to málo, co by se dalo nazvat dějovou linkou. Takže sotva jedna postava (s jedním titulkem) pronese jednu, povětšinou bezobsažnou větu, už míříme za jinou (se stejně dlouhým titulkem a stejně bezobsažným monologem).

Hranaři

Režie: Tomáš Zelenka

Scénář: ,

Hudba: Zdenek Merta

Hrají: Saša Rašilov nejml., Kateřina Brožová, Jiří Langmajer, Milan Kňažko, Jan Tříska

Hodnocení: 10 %

Člověka při tom napadne, jestli střihači nedostávají za každý střih body jako lékař za jednotlivé úkony. Každopádně výsledkem je zmatení a nuda. Logicky. Divák ztracený v ději totiž jenom těžko hledá motivaci, proč si vytvářet vztah ke komukoli z hrdinů. Zvlášť když mu hned na začátku vezmou šanci poznat, který je ten hlavní. Respektive jestli vůbec je.

Vilma Cibulková ztvárnila jednu z mála postav, která má potenciál zaujmout.

Zajímavé je, že situaci tentokrát nezachrání ani hvězdné herecké obsazení. Debutantovi Zelenkovi, respektive "šedé eminenci" filmu, producentovi Zdeňku Kubíkovi, se přitom pro Hranaře podařilo získat velká esa: Jiří Langmajer, Milan Kňažko, Jan Tříska, Vilma Cibulková, Miroslav Etzler, Martin Dejdar, Saša Rašilov, ti všichni se na podivném tvaru jali dobrovolně lámat si zuby.

Svým způsobem by zasloužili poklonu. Pronášet bez cukání koutků věty jako "Pamatuješ si na Sašu a Voloďu? – Jo jo, vzpomínky z mládí," dolovat ze sebe hluboké emoce tam, kde se divák smíchy plácá do kolen, to vše vyžaduje notnou dávku sebezapření a sebekontroly.

Z natáčení filmu Hranaři (Jan Tříska)
Z natáčení filmu Hranaři (Miroslav Etzler)

Postava Jana Třísky (vlevo) v Hranařích převážně mlčí a dělá dobře, dialogy scenáristům nejdou. O tom se přesvědčil i Miroslav Etzler v jedné z hlavních rolí.

Výsledkem je, že Hranaři sice disponují nejlepšími hráči, ti v nich ovšem nehrají. V lepším případě balancují na hranici nechtěné karikatury, v horším se jí stávají. Namísto thrilleru tak sledujeme přehlídku, defilé slavných herců, které si bohatý producent koupil v podstatě jen pro potěchu z jejich přítomnosti. S jistou nadsázkou by se dalo říct, že Hranaři jsou jako porouchaný orloj: ukázat tvář, představit se a jít, víc se od zúčastněných nechce.

Nutno říct, že dva z nich přece jen zabojovali a trochu onen "orloj" rozhýbali. Vilma Cibulková zaútočila s nasazením a hereckou živočišností, Jiří Langmajer hrou. Obdiv zasluhují oba – ostatně jen díky téhle dvojici se Hranařům na kontě neskví nula. Jokerovsky poťouchlý Langmajer si bizarnost své role užil do nejzazších poloh, díky čemuž baví výhradně tam, kde bavit chce, na rozdíl od ostatních. A Cibulková dokonce vnesla do "přehlídky" emoci. Nezdeformovanou, kupodivu.

Všechno je sajrajt

Popsat, o čem Hranaři jsou, je oříšek. Velmi obecně by šlo říct, že ukazují svět, ve kterém je každý do něčeho zapletený, každý podvádí a krade, každý je v pr... a vůbec "všechno je sajrajt", jak znechuceně konstatuje Vilma, postava Vilmy Cibulkové (a určitě  i nejeden štamgast "čtvrté cenové"). 

Pro Tomáše Zelenku jsou Hranaři debut.

V poslední třetině se tvůrcům podaří děj relativně sjednotit, pročež pochopíme alespoň základní zápletku (méně hodným hrdinům hrozí likvidace od hodně zlých). Pár vteřin pak dokonce můžeme hovořit i o napětí, to však spolehlivě skončí v momentě, kdy Saša Rašilov s "manželkou" Kateřinou Brožovou odlétá vrtulovým letadýlkem vstříc "novému životu". Když při tom na ranvej odhazují pozůstatky toho starého (revolvery), koutky se nám zase začínají dávat do pohybu. Pak už stačí málo, například "katarze" z nebes aneb tvář matky Brožové zalitá očistnými paprsky slunce, a už se zase plácáme do kolen.  

Tak nevím. Člověk by řekl, že podobných zážitků by klidně mohl zůstat ušetřen. Ale třeba je to všechno jinak. Třeba česká kinematografie právě objevila nového experta na komedii.

Hodnocení iDNES.cz: 10 %

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2022

56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary bude od 1. do 9. července. Nová znělka bude věnována Ivě Janžurové. Cenu prezidenta festivalu za přínos filmu obdrží Bolek Polívka.  V obou mezinárodních soutěžích má Česko dva zástupce.  Hvězdami závěru festivalu budou Geoffrey Rush a Benicio Del Toro

Festival letos uctí nedávno zesnulou filmovou historičku Evu Zaoralovou

  • Nejčtenější

RECENZE: Nejhloupější film roku. Tokající Prezidentka je smrtící pro diváky i pro voliče

Premium Romantická komedie Prezidentka zosobňuje dosud nejprázdnější, nejzbytečnější, nejhloupější a nejotravnější českou...

RECENZE: Předsudky stranou. Muzikál Slunce, seno, jahody překvapil

V očekávání bizarního a snad proto trochu zábavného večera vyrazili dva redaktoři iDNES.cz do pražského Hudebního...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Iron Maiden odehráli strhující metalové představení

Iron Maiden jsou synonymem poctivého, ryzího britského heavy metalu. A také zárukou strhujícího, do detailu...

RECENZE: Obstarožní energii koncertu Metalliky v Praze táhl Lars Ulrich

Po necelých třech letech se nejslavnější metalová kapela Metallica v rámci jednodenního festivalu Prague Rocks vrátila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Vršovický Malibu. Lábus a další herci ironicky poděkovali Praze 10

Formu krátkého videa zvolilo Vršovické divadlo Mana a zde hrající herecké tváře, aby společně sarkasticky poděkovaly...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

RECENZE: Westernové ticho, jenom plyn syčel. Tornádo rok po zkáze

Na podvečer 24. června 2021 měli docela běžné plány. Natrhat rybíz, vyvenčit psa. Místo toho přišla zkáza, kterou...

VIDEO: Od Tankového praporu do Varů. Jiří Ježek zažije hold producentů

Filmy Černí baroni, Tankový prapor, Dědictví aneb Kurvahošigutntag, Kolja nebo Báječná léta pod psa spojuje ve funkci...

RECENZE: Konečně zasunout. Snowboarďáci se vydali na Párty Hárder

Snímek Párty Hárder: Summer Massacre kolem sebe šířil tak paličskou pověst, že diváky čekající skutečně frontální útok...

TELEVIZIONÁŘ: Jak žijí beze mě? Vlastní rodinu špehuje Perníkový táta

Americký herec Bryan Cranston se stal miláčkem publika díky titulní roli v seriálu Perníkový táta, za niž má vedle...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...