RECENZE: Antitatíček Masaryk. Martin Huba v Hovorech s TGM čaruje

  10:52aktualizováno  10:52
Kupodivu i s kletbou „mluvících hlav“ zosobňují Hovory s TGM jeden ze snesitelnějších projektů věnovaných jubileu republiky. Zásluhu na tom mají především Martin Huba v roli prezidenta Masaryka a Jan Malíř za kamerou.

Martin Huba ve filmu Hovory s TGM | foto: Bontonfilm

Jistěže nelze očekávat žádné tajemství ani překvapení. Ví se, že knižní Hovory s TGM k desátému výročí státu vyšly, tudíž prezidentovo úvodní sdělení Karlu Čapkovi, že knihu vydat nesmí, bere divák jen jako záminku k následné debatě s předem daným vyústěním.

Nicméně fakt, že se celé setkání odehrává během několika hodin jednoho podzimního dne roku 1928, kdy Jan Budař coby spisovatel chvátající za Olgou Scheinpflugovou raněnou při nehodě stále pokukuje na hodinky, poskytuje snímku jistý rytmus. A Malířova kamera si z nálady babího léta v parku zámku v Topolčiankách vybírá chvilky, kdy nervozita mladšího naráží na vyrovnanost staršího, čerstvě zamilovaného vdovce objevujícího sex.

Fotogalerie

Ani Čapkův vztah s herečkou, ani Masarykův s Oldrou Sedlmayerovou nejsou dávno novinkou, ostatně nejméně záživnou součást snímku tvoří právě pasáže, kde se do dialogu pašují informativní věty ve stylu školní látky „život a dílo TGM,“ ve kterých se probírá mládí, exil, světová politika, německá otázka, víra v Boha či v demokracii.

Paradoxně jiskřivější okamžiky nastávají, kdykoli se tradiční role obracejí a Masaryk zpovídá Čapka: jestli by dal milost vrahovi, jestli někdy myslel na sebevraždu. I proto, že herecky Huba od počátku převyšuje Budaře, ve výrazu je bohatší, a dokonce navzdory věku klukovštější, když spisovatele provokuje, že na knižních rozhovorech s prezidentem si chtěl jen udělat jméno.

Pravda, pořád je to jenom souboj slov, ať se procházejí, postávají, posedávají. Pro střihače to musí být peklo, soustředit se vesměs na střídání dvou obličejů, jež se pokouší osvěžit jablko, cigareta, bouřka, brýle, bosé brouzdání trávou, tu a tam zahradník či Jan Masaryk vracející se oknem z nočních záletů.

Konverzace sice občas připomíná sbírku bonmotů včetně diskuse, zda od novin čekají lidé opravdu novinky, či naopak potvrzení toho, co už znají, ale občas zavoní smíchem, jako když Masaryk popisuje ikony 28. října 1918: „Nejhorší byl Rašín, nejlepší Švehla, Stříbrný byl děvkař a Soukup slušný, ale nudný.“

Hovory s TGM

Scénář , , ,

Hodnocení­: 60 %

K nejsilnějším scénám pak patří Masarykův monolog vlastních výčitek za to, že při odchodu do exilu opustil rodinu – a když chce alespoň od Čapka odpuštění, zjistí, že mluví sám k sobě. Huba i pouhým hlasem dokáže čarovat, z jeho škádlivého „Panáčku“ čiší varování, a přidá-li jen do kroku, zas má jeho „antitatíček“ TGM o odstín víc.

Zkrátka ostuda to není, i když na velkém plátně kin se Hovory s TGM stěží blýsknou. Na druhou stranu jim lze k dobru připsat únosný rozsah osmdesáti minut plus tradičních pět procent za režijní debut. Tím spíše, že Jakub Červenka přišel s tak sebevražedným nápadem – tedy zfilmovat kultivovaný rozhovor dvou lidí, během nějž se vlastně nic nestane.


Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

Další z rubriky

Isaac Kappy, herec z Thora či Terminátora, se zabil skokem z mostu

Isaac Kappy ve filmu Thor

Americký herec Isaac Kappy, který se objevil v menších rolích filmů Thor či Terminátor 4 a v seriálu Perníkový táta,...

Mrtví neumírají. Režisér Jarmusch proměnil Iggyho Popa v zombie

Iggy Pop ve filmu Mrtví neumírají

Režisér Jim Jarmusch natočil hororovou komedii Mrtví neumírají. Kromě Billa Murrayho nebo Adama Drivera do filmu...

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

Najdete na iDNES.cz