RECENZE: Díky Jacksonovu řemeslu se z třetího Hobita nestala videohra

  17:08aktualizováno  17:08
O půlnoci ze středy na čtvrtek zaplní kina v Česku první fanoušci prahnoucí po posledním Hobitovi. Dočkají se bojových scén, ale i slzení na pokračování.

Recenze předchozích dílů

Černočerno, občas záblesk ohně; to jsou barvy snímku Hobit: Bitva pěti armád, který uzavírá mohutnou trilogii podle nevelké stejnojmenné knihy J. R. R. Tolkiena. I ten, kdo ji snad nezná, podle názvu ví, co ho čeká: boj, boj a zase boj. Ovšem boj v podání režiséra Petera Jacksona, který přece jen ještě občas přemýšlí jako filmař.

Naštěstí se nezdržuje vysvětlivkami, děj rovnou naváže na předešlý díl a v panické zkáze města, které kropí drak svým „napalmem“, stihne režisér nastínit pár mikropříběhů. Efektní drakova zkáza je o to rychlejší, oč pomaleji se pak vleče zbytek – zejména proto, že Jackson zaplevelil předlohu romantickým milostným trojúhelníkem, o němž přitom musel vědět, že z tohoto mráčku nezaprší, a teď ho musí rozetnout.

Což znamená nejprve slzavé loučení trpaslíka s elfkou před bitvou, pak vzájemné nastavování vlastního života v seči a nakonec slzavé zkrápění smrtících ran. Naprosto zbytečná unylá mezihra.

Fotogalerie

Naopak s prostorem kouzlí režisér tradičně, tedy velkoryse, omračuje šíří, hloubkou i střídáním perspektivy. Ukázkově také pracuje s komparzem, z jehož masy dovede vytáhnout zajímavý detail. Pomáhá to, protože jinak nemá příliš co vyprávět; prakticky celý předlouhý třetí film líčí pouze ozbrojené handrkování o zlatý poklad.

Hordy fantaskních bytostí nezapřou svůj digitální původ, stínový boj čarodějů zase zaměňuje pohádkovou příznačnost s 

Darujte knihu od Tolkiena

Knížka pod stromečkem od J.R.R.Tolkiena potěší každého milovníka fantasy.

trhaným jiskřením – divák skoro čeká, že se objeví titulek Omluvte poruchu. A z dunivých hlasů už se stala hromadná manýra, zvláště když mají znázornit spleť protichůdných tezí v mysli krále trpaslíků, zaslepeného mamonem.

Že Bitva pěti armád nespadla na úroveň lepší videohry, má několik dobrých důvodů. Patří k nim herci v čele s Martinem Freemanem, jehož typicky britský zdrženlivý výraz vyjde se ctí i z ufňukaných scén, ba dokonce se občas dopustí humoru.

Hobit: Bitva pěti armád

USA / Nový Zéland, 2014, 144 min

režie: Peter Jackson

hrají: Martin Freeman, Benedict Cumberbatch, Elijah Wood, Evangeline Lilly, Hugo Weaving, Orlando Bloom, Luke Evans, Cate Blanchett, Ian McKellen, Christopher Lee, Richard Armitage, Lee Pace, Manu Bennett, Billy Connolly, Aidan Turner, Ian Holm, Mikael Persbrandt, James Nesbitt a další

Hodnocení­: 70 %

A Jackson zase dobře ví, že bitva je už ze své podstaty jednotvárná, proto ji rytmizuje střídáním závratných letů nad nekonečnou válečnou frontou s osobními šarvátkami, z nichž se vytáhly třeba jízda za záchranou dětí na káře či westernová bitka na praskající ledové kře.

Dobrá zpráva zkrátka sděluje, že režisér pro veškerou velkolepost ještě nezapomněl řemeslo, počínaje stavbou záběrů a konče okamžiky ryzí krásy, kdy jako by se v úžasu sám zastavil při pohledu na krápníky vodopádů s letícím hejnem orlů. Jenže to prvotní okouzlení ze stvoření bájné Středozemě, kterým dýchl úvodní Pán prstenů, už nezopakuje, i kdyby svedl bitvu ne pěti, ale třeba padesáti armád.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Lucie, postrach ulice a učitelka skejťáků totality

Z filmu Tohle není Kalifornie

Vůbec, ale opravdu vůbec nevadí, pokud případný zájemce o snímek Tohle není Kalifornie zaváhá, protože v životě nestál...

DO KINA: Proti pěti soupeřům nastoupí vyměnění Muži v černém

Z filmu Muži v černém: Globální hrozba

Ze šesti nových titulů týdne zní většině diváků povědomě jenom jediný: Muži v černém, tentokrát s podtitulem Globální...

RECENZE: Co zbylo z Mužů v černém? Parodie na bondovku a povrchní humor

Záběr ze třetího pokračování Mužů v černém

Jestli Muži v černém 3 příjemně překvapili, pak startovní snímek nové série Muži v černém: Globální hrozba znamená...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz